Skocz do zawartości

drożdże lagerownych do mocnych ale


MaxMaxow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie odnośnie drożdży lagerowych. Chce uzyskać czystą fermentację w mocnych piwach typu ale. Czy użycie lagerowych drożdży zamiast drożdzy górnej fermentacji znacząco wpłynie na smak piwa? Mam w zamyśle piwa typowo słodowe.

 

Wiem, że mogę przeprowadzić fermentacje piwa ale w najniższych temperaturach polecanych przez producentów drożdży. Mi chodzi o aspekt użycia drożdzy dolnych w alach zwłaszcza tych mocnych z dobrym skutkiem (może nawet lepszym, ciekawszym, interesującym). Czy rzeczywiście jest się w stanie odróżnić risa na dolnych od górnych? Czy już na tym etapie można stwierdzić, że piwo jest nie w stylu?

 

Ktoś stosował np. w risach, ira czy barleywine?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robienie piwa typu ale na drożdżach lagerowych to tak jakbyś przyrządzał stek wołowy z kurczaka

o tym czy piwo jest ejlem czy nie jest ejlem decydują właśnie drożdże, tak samo jak o tym czy stek jest wołowy decyduje rodzaj użytego mięsa

 

nie zmienia to faktu, że oczywiście możesz piwo o zasypie RISa czy IRA fermentować drożdżami lagerowymi i coś z tego wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy użycie lagerowych drożdży zamiast drożdzy górnej fermentacji znacząco wpłynie na smak piwa?

Tak, drożdże mają największy wpływ na piwo ze wszystkich surowców.

Ktoś stosował np. w risach, ira czy barleywine?

Wg mnie dało by się zrobić w miarę stylowego RISa czy IRA na drożdżach lagerowych, chociaż nigdy nie próbowałem i chyba też nie piłem ;)

Barleywine raczej nie.

 

edit:

Swego czasu chyba Browar Południe robił dry stouta na lagerowych i był w miarę stylowy.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.