Skocz do zawartości

Otwarcie browaru rzemieślniczego- małopolska współpraca


Rekomendowane odpowiedzi

Mam lokal około 220 m2 podzielony na kilka mniejszych pomieszczeń, na restauracyjny się nie nadaje bo lokalizacja kiepska.

Ostatnio wpadł mi do głowy pomysł by zrobić tam browar, moje doświadczenie w zakresie warzenia piwa jest małe, większe mam w prowadzeniu działalności gospodarczej i zarządzanie ludźmi, dlatego przydał by się ktoś na przyczepkę. Zainspirowali mnie chłopaki z browaru artezan - wielki szacunek dla pomysłowości, wytrwałości i chęci podzielenia się swoimi doświadczeniami. Według nich *kulawo działający browar* można zrobić już za 150-200 tyś. a potem go rozwijać. Połowę tej kwoty jestem w stanie zainwestować - może nawet coś więcej. Poza tym mam dopływ gotówki na bieżąco i myślę że udało by się zorganizować ciekawe rynki zbytu.

Jak pisałem lokal jest podzielony na pomieszczenia, niedużym nakładem pracy można wydzielić: magazyn słodu, śrutownie, warzelnie, fermentownie-leżakownie, rozlewnie oraz małe mieszkanko dla piwowara-wspólnika (na czas ważenia - na początku pewnie kilka dni w miesiącu). Minus jest taki że lokal jest na piętrze ale w miarę rozwinięcia interesu można zrobić leżakownie - magazyn na parterze. W zasadzie mam też agregat chłodniczy na parterze i może udało by się go podpiąć by chłodził też leżakownie- część kosztów by odpadła.

Chętnych z kapitałem lub doświadczeniem zapraszam do kontaktu.

No i oczywiście do dyskusji na ile taki pomysł nie jest z kosmosu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według nich *kulawo działający browar* można zrobić już za 150-200 tyś.

 

Zawsze chciałem chłopaków z Artezana dopytać, co ta cena zawiera. No nie wierze, że w tej cenie jest przystosowanie budynku (remont, instalacje elektr, wod/kan itp.) i wszelkie opłaty urzędowe/projektowe itp. Moim zdaniem cena ta zawiera tylko i wyłącznie instalacje browaru tzn. warzelnia, fermentownia, układ chłodzenia i tyle... No przecież za 200 tys. to na prawdę nie ma co szaleć, a i tak większość prac należy wykonać samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sama warzelnia w systemie brytyjskim ( nie ogrzewana kadź zacierna ) około 5 hekto z dwoma fermentorami ( bez chłodzenia fermentowni )

to jakieś 11-13 k Funtow netto + transport + ewentualne opłaty + instalacja ( zawierająca instruktarz i uwarzenie dwóch warek )

 

wytwórca zakłada, że koszty 'budowlane' to do 20% ceny warzelni

 

http://pbcbreweryinstallations.com/breweries.html

 

do tego dochodzi kwestia odbioru i legalizacji browaru ( ale ów producent ma już co najmniej dwa funkcjonujące browary w Polsce - szlak więc przetarty )

 

ja osobiście uważam że fermentory od nich nie są najszczęśliwszym rozwiązaniem ale sama warzelnia super nadaje sie na rewolucyjne piwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja osobiście uważam że fermentory od nich nie są najszczęśliwszym rozwiązaniem

 

Osobiście fermentory i inne drobiazgi (stacja CIP) brałbym od tego samego wykonawcy co Pracownia Piwa. Korzystna cena, a i pewność że to nie chińska jakość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja osobiście uważam że fermentory od nich nie są najszczęśliwszym rozwiązaniem

 

Osobiście fermentory i inne drobiazgi (stacja CIP) brałbym od tego samego wykonawcy co Pracownia Piwa. Korzystna cena, a i pewność że to nie chińska jakość...

żebyś się czasem nie zdziwił - pochodzenie wcale nie świadczy o jakości - w dzisiejszych czasach chińczyk może być lepszy od takiego kaspara....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszkanko dla piwowara-wspólnika (na czas ważenia - na początku pewnie kilka dni w miesiącu). Minus jest taki że lokal jest na piętrze ale w miarę rozwinięcia interesu można zrobić

 

Warzenia chyba..

I jakoś browar na piętrze mi się nie wydaje dobrym pomysłem, to za darmochę macie nazwę browaru - nie dziękujcie :)

 

Browar na Piętrze!

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kosztów adaptacji lokalu myślę że można się zmieścić w 15-20 tyś. oczywiście korzystając też z własnych sił- część prac da się załatwić z a grosze w rodzinie.

 

Koszty sprzętu to inna bajka trzeba zrobić listę i podzwonić popisać, będzie człowiek wiedział więcej.

 

Chłodnictwo- mam agregator który obsługuje już 3 chłodnie na dole więc może wydoli też by schłodzić zaizolowane pomieszczenie na górze. Ale to muszę sprawdzić u chłopaków którzy go zakładali.

 

Dlaczego pomysł browaru na piętrze ci się nie podoba. Może sufitu nie urwie ;) kiedyś była tam dyskoteka na której bawiło się około 100 osób czyli jakieś 7-8 ton żywego mięsa. czyli jakieś 6-7 fermentatorów powinno wytrzymać. Oczywiście to trzeba sprawdzić z architektem lub nadzorem, by nie gdybać. Pewnie proces wynoszenia słodu i znoszenia kegów, skrzyń może być uciążliwy ale można zrobić zewnętrzną windę lub coś w tym stylu. Poza tym ja mam jakieś 10 kg do zrzucenia więc schody i bieganie z kegami i słodem może być nawet przydatne. Pewnie że szczytem marzeń było by mieć wszystko na parterze ale, jak by ze wszystkim było tak łatwo na początku nie było by satysfakcji.

 

Lokal jest w okolicach Chyżnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według nich *kulawo działający browar* można zrobić już za 150-200 tyś.

 

Zawsze chciałem chłopaków z Artezana dopytać, co ta cena zawiera. No nie wierze, że w tej cenie jest przystosowanie budynku (remont, instalacje elektr, wod/kan itp.) i wszelkie opłaty urzędowe/projektowe itp. Moim zdaniem cena ta zawiera tylko i wyłącznie instalacje browaru tzn. warzelnia, fermentownia, układ chłodzenia i tyle... No przecież za 200 tys. to na prawdę nie ma co szaleć, a i tak większość prac należy wykonać samemu.

 

skompletujesz

kocioł warzelny gazowy z podwójnym płaszczem nowy 500l 35-40 tyś

kadź filtracyjna ze zbiornika na mleko 500l koszt 2000 + 2000 sito

bojler elektryczny 500 l 4-5 tyś

zbiorniki fermentacyjne nowe 500l 6-7 tyś 4 na początek wystarczą

pompa z wężami nowe około 2000

wymiennik ciepła nowy 3000

nalewak do butelek nowy 2000

myjka do kegów 4000

inne drobiazgi 2000

 

I mamy zestaw na mały browar 5hl w cenie 90 tyś w większości z nowych maszyn, więc jak się chce do się da mało mechanizacji dożo ręcznej pracy.

Do tego koszt legalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto ma takie tanie wymienniki?

 

Pompy z wężami i końcówkami też nie kupisz za 2 tys. zł

No i brak źródła ciepła i zimna.

 

no fakt zabrakło agregatu chłodniczego to koszt jakieś 12-15 tyś

ale i tak suma końcowa 92 - 105 tyś nie jest chyba złą ceną

Edytowane przez abrarakulix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto stosuje? :roll:

 

nie chce mi się teza szukać a znalazłem

 

jak to nie pasuje to może być coś takiego http://winnica.bazar...300-grt-2d.html

 

albo najlepiej dl awas by był mono blok za ok 100tyś, jak ktoś chce to zawsze znajdzie dziurę w całym. :)

Edytowane przez abrarakulix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.