Skocz do zawartości

Stout Owsiany à la Czarna Wołga z Artezana


ryjo76

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jak w temacie, pragnę treściwego, aksamitnego, mięsistego stouta owsianego. 3 tygodnie wstecz miałem okazję smakować Czarną Wołgę - poezja.

 

no więc znalazłem kilka receptur na Piwo.org np.:

 

http://www.piwo.org/...65-stout-14blg/

http://www.wiki.piwo...j_Smyk_(anteks)

http://www.wiki.piwo...j_Smyk_(anteks)

http://www.wiki.piwo...j_Smyk_(anteks)

 

proszę o podpowiedź, która receptura jest najbliższa mym zamiarom ;)

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

 

@ Patrickll - zgoda; spośród linków, które zamieściłem tylko jeden odnosi do receptury na stout owsiany.

 

Pogrzebałem w necie i wyszukałem 13 różnch źródeł recptur dla stout owsiany i amerykański stout owsiany. Wyniki analizy:

 

Wyróżniłem 3 rodzje słodów bazowych stosowanych w tych recepturach:

 

6 razy (46% receptur) para słodów Pilzneński+Monachijski - udział w zasypie 65%-91% (zasyp = składniki słodowane + składniki niesłodowane)

 

6 razy (46% receptur) para słdów Pale Ale + Carafa I - udział w zasypie 50% - 75%

 

1 raz (8% rceptur) Pils - udział w zasypie 75%

 

Często występują również słody:

 

7 razy (54% receptur) słód karmelowy ciemny - udział w zasypie 4% - 8%

5 razy (38% receptur) słód barwiący - udział w zasypie 4% - 6%

 

Składnki niesłodowane

 

11 razy (85% receptur) Płatki owsiane - udział w zasypie 7% - 17% w jednym przypadku zamiast płatków zastosowany jest słód owsiany - 17%

 

zasypu w drugim jest laktoza (4% zasypu) jednak owies nie występuje w żadnej postaci - chyba to nie jest Stout owsiany....

 

10 razy (77% receptur) Jęczmień palony (2% - 7%)

 

3 razy (23% receptur) laktoza - jeden przypadek w połączeniu ze słodami Pilznenski+monachijski z udziałem w zasypie 7%; jeden w połączeniu ze słodem Pale Ale i udziałem 8%; jeden wcześniej wspomniany ze słodem Pils i 4% udziałowym.

 

Chmiel zdecydowanie Marynka - 10 wystąpień na 13 receptur

 

Drożdże Safale S-04 - 9 wystąpień na 13 receptur

 

Pozostałych składników, które pojawiły się w recepturach nie wypisałem...

 

By uwarzyć wymarzonego stouta powinienem wybrać słody Pilzneński+Monachijski czy może słdy Pale Ale + Carafa I? ...

 

dobra, poczytam o składnikach co dokładnie wnoszą w pifko, sprawdzę co mam w zapasach i sklecę recepturkę do omówienia na forum, a jeśli macie może propozcje co do kompozycji składników - piszcie :D

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://byo.com/hops/...t-style-profile

Najlepsze źródło informacji o robieniu piwa w konkretnym stylu ;)

 

W największym skrócie, dla ludzi słabszych z języków obcych:

- Słodem podstawowym powinien być brytyjski Pale Ale wysokiej jakości. Brytyjskie różnią się od innych minimalnie ciemniejszą barwą (5-9 EBC). Autor poleca kupić droższy, ale lepszy niż oszczędzać w tym punkcie ;)

- Do tego potrzeba słodu karmelowego ciemnego w ilości ok 5% zasypu. Wybrać warianty o kolorze 80-250 EBC. Dla przypomnienia ode mnie - im słód karmelowy ciemniejszy tym mniej smaków słodko-karmelowych, a więcej orzechowych/tostowych/rodzynkowych/przypalanych.

- Do 10% słodów palonych - czekoladowego, kawowego, palonego lub niesłodowanego jęczmienia palonego. Tu kwestia czy chce się osiągnąc smaki mniej czy bardziej palone. Warto poczytać charakterystyki tych słodów i dobrać wedle upodobania.

- Paczka płatków owsianych (400-500 g) na zwykłą warkę 20 litrów.

- Koniecznie angielskie chmiele np. EKG, Fuggles, Challanger, dodawane wyłącznie, lub niemal wyłącznie na goryczkę w okolicach 25-40 IBU.

- Brytyjskie drożdże, dobrane zależnie od udziału i charakteru słodów karmelowych i palonych (więcej słodyczy karmelowej = konieczność wyższego odfermentowania). Estry są w tym stylu oczekiwane, ale nie powinny być zbyt wysokie - autor radzi zacząć fermentację w 20 stopniach i pod koniec podnieść nieco temperaturę.

 

Wracając jeszcze do zasypu, w artykule jest wspomiana możliwość użycia innych słodów - jasnego karmelowego dla lepszej piany i karmelowych posmaków, monachijskiego lub wiedeńskiego dla głębszego i bardziej złożonego smaku słodowego, biscuit dla ciasteczkowego smaku. Należy jednak nie przesadzić, bo zbytnia złożoność też nie jest dobra ;)

 

Sam według tych rad warzyłem już stouta owsianego dwa razy i wychodził bardzo fajny. Jak ktoś potrzebuje, po powrocie z pracy odkopię notatki ;)

 

EDIT: Jakimś cudem nie zauważyłem postu kantora o.0

Edytowane przez P_aul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W linku piszą o 'podpieczeniu' płatków przed warzeniem - ktoś z Was próbował?

 

Sypiesz płatki na blache, blacha w piekarnik, termoobieg, 150-170°C na kilkanaście-kilkadziesiąt minut. Im wyższa tempa i im dłużej tym bardziej się podpieką, bardzo ładny aromat ciasteczkowy się unosi w domu. Podpiekane płatki dobrze potrzymać w papierowej torbie przez około 2 tygodnie aby aromat się ułożył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W linku piszą o 'podpieczeniu' płatków przed warzeniem - ktoś z Was próbował?

 

Sypiesz płatki na blache, blacha w piekarnik, termoobieg, 150-170°C na kilkanaście-kilkadziesiąt minut. Im wyższa tempa i im dłużej tym bardziej się podpieką, bardzo ładny aromat ciasteczkowy się unosi w domu. Podpiekane płatki dobrze potrzymać w papierowej torbie przez około 2 tygodnie aby aromat się ułożył.

 

Ja również próbowałem. Dokładnie tak jak opisuje to WiHuRa, ale nie dałem czasu na ułożenie aromatu :) Płatki poszły do gara tego samo dnia w którym były podpiekane...

 

Piwo właśnie się układa na cichej tak więc trudno nie mogę się wypowiadać co do efektów tego zabiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki P_aul i kantor.

@ P_aul - chętnie skorzystam z Twoich notatek ;)

 

Namówiliście mnie na recepturę Jamila, do której składniki wybrałem w TwojBrowar.pl:

 

3.85kg Słód Pale Ale MARIS OTTER, EBC: 5.0 - 7.0, Fawcett Malsters, Anglia

0.3 kg Słód Biscuit, EBC: 50, CastleMalting, Belgia

0.3 kg Słód Chocolate, EBC: 1200, Fawcett Malsters, Anglia

0.2 kg Słód Crystal II, EBC: 200, Thomas Fawcett, Anglia

0.4 kg Płatki owsiane

0.2 kg Palone ziarno jęczmienia, EBC: 1200 - 1400, CastleMalting Belgia

 

Chmiel:

36 g East Kent Goldings, 6% - UK Chmiel granulat

 

Drożdże:

Wyeast 1968 London ESB Ale

 

 

Na pierwszą warkę ze względów pieniężnych bezpieczniej będzie poeksperymentować z polskimi składnikami i zastąpiłem powyższe takimi:

 

3.85kg Słód Pale Ale EBC: 5,5 - 7,5, Strzegom, Polska

0.3 kg Słód Biscuit, EBC: 50, CastleMalting, Belgia

0.3 kg Słód Czekoladowy, EBC: 1200, Strzegom, Polska

0.2 kg Słód Special B, EBC: 250 - 350, CastleMalting Belgia - akurat mam w zapasach

0.4 kg Płatki owsiane

0.2 kg Palone ziarno jęczmienia, EBC: 1000, Strzegom, Polska

 

Chmiel:

25g Marynka 10%

 

Drożdże:

Safale S-04

 

Macie uwagi do zameinnków? To co uwarzę będzie moją bazą do porównania z oryginałem i oceny w którą stronę pójść z kolejną warką;)

 

Dzięki wielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dzięki wielkie za wskazowki.

 

Ruszam jutro z warką bazową.

 

3.85kg Słód Pale Ale MARIS OTTER, EBC: 5.0 - 7.0, Fawcett Malsters, Anglia

0.3 kg Słód Biscuit, EBC: 50, CastleMalting, Belgia

0.3 kg Słód Chocolate, EBC: 1200, Fawcett Malsters, Anglia

0.2 kg Słód Crystal II, EBC: 200, Thomas Fawcett, Anglia

0.4 kg Płatki owsiane

0.2 kg Palone ziarno jęczmienia, EBC: 1200 - 1400, CastleMalting Belgia

 

Chmiel:

36 g East Kent Goldings, 6% - UK Chmiel granulat

 

Drożdże:

Safale S-04

 

Płatki owsiane uprażone w piekarniku z termoobiegiem i 150°C przez godzinę i pozostawione do ostudzenia w piekarniku. Powędrują do kotła po max 12h od zakończenia prażenia.

 

Zacieranie:

 

15l wody kranowej z 16°n twardości węglanowej odstanej max 12h.

Kleikowanie płatków - podgrzewam wodę do 99°C i wsypuję płatki; czekam na spadek temperatury do 70°C

Zasyp w całości w kocioł w temp. 70°C - wszystkie słody

 

przerwa 68°C - 70 min - do negatywnej próby jodowej - rozcieńczę próbkę wodą by wypatrzyć ew. przebarwienie

 

mash out 76°C - 10 min

wysładzanie w 78°C do osiągnięcia 25l brzeczki

 

Warzenie:

 

60 min - cały chmiel od początku wrzenia brzeczki.

5g mchu irlandzkiego 15 min przed końcem warzenia

 

Fermentacja:

Rehydratacji drożdży dokonam na początku filtracji, po szybkim zagotowaniu i ostudzeniu do 29°C 0,2l brzeczki i 0,3l wody.

 

Gęstość początkową planuję na 13°Blg i ok. 19l

 

Burzliwą na tydzień i cichą na dwa tygodnie.

 

Refermentacja:

 

jeszcze nie policzyłem ile cukru dodać, ale na pewno to zrobię.

 

 

w niedzielę, po jutrze, uwarzę następną warkę w identycznych warunkach i prawie jednakowym składzie - zwiększę udział płatków owsianych do 1,5 kg. Jestem niezmiernie ciekaw jak bardo będzie kleiste piwo....

Zostawię 0,5 litra brzeczki i namnożę drożdży na niedzielną warkę - mam nadzieję, że 24h wystarczą drożdżom do odpowiedniego zwiększenia populacji... Na szczęście mam drugą saszetkę i w razie problemów nie zostanę z niczym :D

 

@PawelH - degustowałeś swój wyrób?

 

miłego spożywania własnych wyrobów :D

Edytowane przez ryjo76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Obie warki uwarzone i zlane na cichą. Nie uniknąłem odstępstw od planu.

W pierwszej warce (0,4kg płatków) uwodniłem drożdże - jak planowałem - w wystudzonym roztworze wody i świeżo zatartej brzeczki; miałem jednak awarię chłodnicy i drożdże zadałem w 21l, 34°C przy 15°BLG (daje ok.17°BLG??) .

W drugiej warce filtrowanie mi nie poszło zupełnie. Najpierw przy podgrzewaniu zacieru do wysładzania (78°C) urwałem gwint kranika plastikowego i godzinę trwało nim rozwiązałem problem. Oczywiście zacier ostygł i musiałem podgrzać na nowo... Później było już tylko gorzej - filtrowanie szło w tempie 4 l/h i trwało tak długo, że zostawiłem na noc zalane wodą wrzącą by wyszło ok.29 litrów. Rano zagotowałem całą brzeczkę a po pracy uwarzyłem i zadałem świeżo uwodnione w (tylko) wystudzonej, przegotowanej wodzie suche drożdże w 24l, 21°C przy ok. 15°BLG... Nie zadałem drożdży z poprzedniej warki gdyż po jednym dniu pobytu w słoiku dawały ostrym kwasiżurem.....

 

Dziś po pomiarze BLG obie warki mają ok 5°BLG i kleistość o która tak bardzo mi chodzi zdecydowanie czuć w warce nr 2 - 1,5kg płatków owsianych. Jednak martwi mnie wysoki posmak kwaśny - taki jak w winie.... Dodatkowo w warce nr 2 wyczuwam maślany zapach... Liczę jednak, że po 2 tyg cichej wszystko się ułoży i wyjdzie z tego zdatne do picia piwko :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Muszę przyznać, że oba warianty są pijalne i na przestrzeni 0,5 roku leżakowania w piwnicy bloku (temp. raczej w okolicach 18-24°C) smakują mi coraz bardziej. Posmak kwaśny, o który tak się bałem zniknął po miesiącu leżakowania - zakładam więc, że to co uznałem za "kwaśność" w stoutach jest normalne. Miałem w planie znaleźć Czarną Wołgę i zdegustować ją wraz z moimi pifkami - niestety nie udało mi się to i pozostaje mgliste odniesienie do jedynej degustacji Czarnej Wołgi sprzed ponad 8 miesięcy. Na pewno w moich piwach jest za dużo posmaku drożdżowego i maja za dużo alkoholu (ok. 5% powinny mieć ok.4%). Te wady przekreślają "czystość" smaku jaki sobie wyobrażałem, który składać się miał tylko z wyczuwalnej "lepkości" i "paloności" pozostającej na języku. Dodatkowy kilogram płatków w Stoucie 2 nie spowodował spektakularnego uczucia "lepkości" choć różnicę da się wyczuć bo piwo wydaje się "cięższe" (wydaje się ważyć więcej). I Stout 2 jest odrobinę bardziej "gorzki" ale to chyba od chmielu, którego dałem o kilka gram więcej (na oko) bo w trakcie warzenia okazało się, że płatki zwiększyły BLG i musiałem dodać więcej wody do wysładzania.
 

Tak więc rewelacji nie ma, do oryginału trochę brakuje choć piwka chętnie spożywam a osoby częstowane, nie mające w głowie efektu jaki chciałem osiągnąć, określają je pozytywnie ze wskazaniem na pyszne. W kolejnej warce skupię się na wyrugowaniu drożdżowego posmaku i zmniejszeniu zawartości alkoholu; na pewno 1,5kg płatków to za dużo - robią problemy przy filtracji, nie robią efektu WOW; wybiorę więc recepturę Stouta 1 i zwiększę udział płatków odrobinkę może o 100, może 300 gram, raczej nie więcej niż w sumie 1kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.