Skocz do zawartości

Pytanie o temperaturę fermentacji i cichą fermentację.


ajc333

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym na kolejne nastawy wybrać następujące brewkity:

  1. Coopers Draught
     
  2. Coopers Mexican Carveza
     
  3. Coopers English Bitter.

W jakich temperaturach najlepiej je fermentować? Czy do każdego z nich mogę używać np. syropu Malt Extract Light 1,7kg? Czy któreś z nich należałoby zlać na cichą fermentację i w jakim momencie? Czy do cichej fermentacji zawsze dodaje się drożdży i ewentualnie jakich, skoro te, które są w zestawie zostały już wykorzystane?

 

Ostatnie pytanie - przy pierwszym nastawie posłużyłem się areometrem i czy mając tutaj skalę cukru użytego, to mierzy on poziom blg? Przy pierwszym nastawie, przed zadaniem drożdży otrzymałem odczyt 1055 (trochę poniżej czerwonej skali START BEER), co wskazywałoby na nim na jakieś 12 blg? Czy odczyt na żółtej podziałce (Bottle) będzie odpowiednim wskaźnikiem do zlewania piwa? A może jednak użyć cukromierza z Biowinu?

 

 

t_0024684.jpg

t_0024685.jpg

t_0024686.jpg

 

Dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę za małe te zdjęcia ale jak otrzymałeś 1055 (bardziej prawdopodobne że to 1.055) to jest to pewnie skala SG (Specific Gravity) http://www.wiki.piwo.org/SG

Jeżeli chcesz wiedzieć jakie masz BLG to musisz to przeliczyć ze skali SG na BLG, tu masz kalkulator z SG na Brix http://www.brewersfriend.com/brix-converter/ możesz przyjąć że BLG=Brix=Plato

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten opis na wiki to lipa, nic nie wnosi i jest bardzo ogólnikowy. Mi chodzi o spostrzeżenia osób, które te piwa już robiły, a za przelicznik dziękuję, na pewno się przyda.

No to prościej, każdy brewkit zawiera instrukcję, wystarczy się jej trzymać. Odpowiedzi na inne pytania bez problemu znaleźć można na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spostrzeżenia:

Brix = 1.04 BLG/Plato, czyli prawie to samo

OG/SG - odcinasz część po przecinku, dzielisz przez 4 i masz plato. Czyli 1.060 OG = 15BLG

Areometr pewnie jest ok. Jakkolwiek pokazuje gęstość od której można butelkować, to praktyczna reguła jest taka, że powyżej 5BLG nie ma co butelkować (no chyba, że planowane było zakończenie fermentacji powyżej). Oczywiście temat jest bardziej złożony niż taka jedna ogolna reguła - poszukasz na forum, to znajdziesz sporo.

Cicha fermentacja jest bez drożdży - zlewa się piwo znad drożdży i pozwala im dojść na spokojnie i wyklarować

Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź na forum :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spostrzeżenia:

Brix = 1.04 BLG/Plato, czyli prawie to samo

OG/SG - odcinasz część po przecinku, dzielisz przez 4 i masz plato. Czyli 1.060 OG = 15BLG

Areometr pewnie jest ok. Jakkolwiek pokazuje gęstość od której można butelkować, to praktyczna reguła jest taka, że powyżej 5BLG nie ma co butelkować (no chyba, że planowane było zakończenie fermentacji powyżej). Oczywiście temat jest bardziej złożony niż taka jedna ogolna reguła - poszukasz na forum, to znajdziesz sporo.

Cicha fermentacja jest bez drożdży - zlewa się piwo znad drożdży i pozwala im dojść na spokojnie i wyklarować

Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź na forum :-P

Butelkuje się kiedy fermentacja się zakończy... Fermentacja cicha następuje bez względu na przelewanie, równie dobrze może się odbyć w tym samym fermentorze co burzliwa. Pomijając fakt, że jakakolwiek fermentacja bez drożdży to jakiś oksymoron... to wydaje Ci się, że przelewając z nad gęstwy pozbywasz się drożdży?

Edit: nie przelewaj brewkita. Zostaw w jednym wiadrze. Najlepiej 3 tygodnie i sprawdź czy fermentacja się skończyła. Jeśli tak to w butelki.

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do kolegi Jacenty, to te instrukcje na brewkitach są takie same dla różnych gatunków piwa, a trzymając się instrukcji, to piwo pszeniczne w temperaturze 24 st.C powinno się spokojnie fermentować. Jednak na forum otrzymałem informację, że jest to za wysoka temperatura. Stąd też moje pytanie do praktyków o temperaturę fermentacji piw, które podałem w pierwszym poście i ewentualnym zlaniu na cichą fermentację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.