Skocz do zawartości

Piwo jasne jęczmienne, chce podorobić recepture z ck browar


rosomak

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki ck browarowi zdecydowałem się na robienie samemu piwa. Chciałbym zrobić piwo podobne- niestety nie mam do niego stałego dostępu, po studiach opuściłem Kraków. Ale gdy tylko jestem w okolicy idę do nich z butelką pet by napełnić go jasnym piwem.

Na stronie ck browaru jest o nim tak informacja,

CK jasne - 11,5o piwo lekkie, warzone z wyszukanych jasnych słodów jęczmiennych

Przejrzałem kilka dostępnych zestawów i skład ekstraktów - niestety nie udało mi się znaleźć nic co by było oparte na samym słodzie jęczmiennym a jego ilość nie przekracza 20-30% całości. Owszem można by kupić sam słód ale skoro nie znalazłem takiego zestawu to pewnie i to w ck nie opiera się tylko na jęczmieniu.

Znacie jakiś zestaw w którym jęczmień jest przeważający lub może macie swoją recepturę lub swoje doświadczenia związane ze słodem jęczmiennym?? Będę wdzięczny za jakieś informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie piwa w całości sa na słodzie jęczmiennym. Oprócz pszenicznego i Grodzisza.

i oprócz tych w których używa się innych surowców jak słód jęczmienny ( słody bądź ziarna innych zbóż albo cukier albo sam nie wiem co jeszcze )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie udało mi się znaleźć nic co by było oparte na samym słodzie jęczmiennym a jego ilość nie przekracza 20-30% całości.

Chodzi Ci o to żeby jednocześnie było 100% jęczmienia i żeby ilość jęczmienia nie przekraczała 20-30%? Czy też może ma być 100% jęczmienia w sensie że bez wody? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie udało mi się znaleźć nic co by było oparte na samym słodzie jęczmiennym

Żeby się dłużej nie pastwić, ale po 8śmiu warkach to już naprawdę... wszystkie słody które spotykasz w zestawach są jęczmienne, CHYBA że w nazwie jest napisane inaczej. Ergo jeśli nie ma w niej nic o zbożu to w domyśle jest to słód jęczmienny.

 

A jasne z CK to typowe jasne (pewnie 100% pilznenski or sth) górnej fermentacji, lekko chmielone. Absolutnie nic trudnego/wyszukanego/ciekawego etc etc

Edytowane przez Wilkor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jasne z CK to typowe jasne (pewnie 100% pilznenski or sth) górnej fermentacji, lekko chmielone. Absolutnie nic trudnego/wyszukanego/ciekawego etc etc

 

Miałem przyjemność zwiedzać CK Browar i rozmawiać z tamtejszą piwowarką. Jasne to piwo dolnej fermentacji. Jedynie ich weizen to piwo górnej fermentacji. Zasypu nie znam, ale zapewne to 100% pilzneńskiego. Słody kupują w Optimie. Wszystkie piwa chmielą polskimi chmielami: Marynką i Lubelskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby koledze rosomak troche podsumować - z tego co inni napisali, ja dałbym 4 kg słodu pilzneńskiego z optimy lub dowolnego innego, zacieranego 66-68 st jednotemperaturowo. 20-25g Marynki na goryczkę, 20-25g lubelskiego na 15 min i 30-50g lubelskiego po wyłączeniu palnika. Drożdże można obstawić ze W34/70. To proporcje na 20 litrów. Piwo restauracyjne jest serwowane swieże i mętne więc ja bym po 3 tygodniach od zadania drożdży, po upewnieniu się że dofermentowało, dał w butelki bez lagerowania.

 

Najważniejsza jest temperatura fermentacji, musi być 9-13 st C żeby piwo nie wyszło kwiatowo-owocowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby koledze rosomak troche podsumować - z tego co inni napisali, ja dałbym 4 kg słodu pilzneńskiego z optimy lub dowolnego innego, zacieranego 66-68 st jednotemperaturowo. 20-25g Marynki na goryczkę, 20-25g lubelskiego na 15 min i 30-50g lubelskiego po wyłączeniu palnika. Drożdże można obstawić ze W34/70. To proporcje na 20 litrów. Piwo restauracyjne jest serwowane swieże i mętne więc ja bym po 3 tygodniach od zadania drożdży, po upewnieniu się że dofermentowało, dał w butelki bez lagerowania.

 

Najważniejsza jest temperatura fermentacji, musi być 9-13 st C żeby piwo nie wyszło kwiatowo-owocowe.

Dzięki za podsumowanie. W takim razie musiałbym się zabrać za to w chłodniejsze dni by w garażu uzyskać taką temperaturę do fermentacji.

 

Co do słodu jęczmiennego to przepraszam za mój brak wiedzy, ważyć zacząłem 7-8 lat temu wtedy wiedzę miałem większą niestety potem miałem przerwę koło 7 lat a pamięc mam wyjątkowo ulotną, a teraz poszedłem na żywioł robiąc piwo z tego co pamiętam;) A szukając słodu jęczmiennego po prostu wpisałem w wyszukiwarce sklepowej *jęczmienny* i znalazł mi tylko ekstrakty w których było 20%.

Tak że jeszcze raz przepraszam za braki w mej wiedzy.

Pozdrawiam i dziękuje będę próbował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.