Skocz do zawartości

Czas trwania cichej - problem


brooda

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Mam nietypowy problem.

 

Jak wytłumaczyć koledze z którym warzę, że 5 dni na cichej (AIPA, 13Blg) to nieco za mało? :D

Zeszło do 3 - 3,5 Blg, bulga może co 20 min , więc granaty tutaj nie są silnym argumentem. Według wersji kolegi, butelkowanie miałoby być za dwa dni i w tej wersji nie dawalibyśmy nic do refermentacji, coś by jeszcze z tego drożdżaki wyżarły, myślę, że wystarczajaco.

Chmielenie na aromat: będzie herbatka przy rozlewie (jeśli ta zmienna ma jakieś znaczenie...)

 

Mimo wszystko wydaje mi się, że coś jest nie tak. Dlatego pytam się bardziej zaprawionych w boju.

Jakich innych argumentów mogę użyć (prócz niebezpieczeństwa wybuchu) do dowiedzenia, że 5 dni na cichej to słaby pomysł?

A może nie jest to słaby pomysł? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem dlaczego 5 dni cichej to niby jakiś głupi pomysł, oczywiście jeśli burzliwa została poprowadzona do końca i jest po fermentacji. Ja teraz nachmieliłem na zimno i po 5 dniach w butelki bo blg cały czas bez zmian.

Edytowane przez Greenboy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeszło do 3 - 3,5 Blg, bulga może co 20 min , więc granaty tutaj nie są silnym argumentem. Według wersji kolegi, butelkowanie miałoby być za dwa dni i w tej wersji nie dawalibyśmy nic do refermentacji, coś by jeszcze z tego drożdżaki wyżarły, myślę, że wystarczajaco.

 

To bardzo głupi pomysł. Takie zakładanie sobie to proszenie się o problemy i potencjalne granaty! Nie ma żadnego znaczenia do ilu zeszło, ważne by odfermentowało do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem, że te 3 - 3,5 blg to końcowa wartość to możecie butelkować, jednak jeśli fermentacja się nie zakończyła i np zejdzie jeszcze do 2 blg w butelkach, to przyjmując trochę w uproszczeniu wyjdzie ok 5g cukru na butelkę.

Chyba, że się mylę, to mnie poprawcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam i nie bardzo wiem o co chodzi. Jaki jest właściwie problem?

 

Problem jest taki, że pierwszy post w tym wątku sugeruje, iż autor i jego kolega jedynie podejrzewają, że fermentacja się zakończyła. W dodatku na podstawie częstotliwości bulkania i jakiegoś pojedynczego pomiaru ekstraktu. W dodatku rozrzut 0,5° sugeruje problemy z prawidłowym wykonaniem pomiarów.

Jedynym sposobem na określenie końca fermentacji jest stały poziom ekstraktu na przestrzeni 2-3 dni, idealnie jeśli dodatkowo jest wykonany test FFT by mieć pewność, że nie nastąpiło przedwczesne zatrzymanie fermentacji.

 

Praktycznie żadne konkretne dane, które mogłyby pomóc udzielić jakiejś odpowiedzi, nie zostały podane. Jako, że moja szklana kula jest w naprawie, to zakładam najczarniejszy scenariusz, czyli piwowarów, którzy nie mają zielonego pojęcia co robią i popełniają podstawowe błędy.

Edytowane przez KosciaK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam i nie bardzo wiem o co chodzi. Jaki jest właściwie problem?

Skoro piwo odfermentowało, "wyszumiało się", nie ma chmielenia na zimno, to w takim razie trzymanie na siłę piwa na cichej nie ma większego sensu.

Czasami dodaje się coś do klarowania... 2-3 dni takiej cichej... itd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebardzo rozumiem w czym problem? Robisz pomiar °Blg, za 2 dni kolejny i jeśli przez 3 dni, °Blg nie spadło, to fermentacja się skończyła. Cicha służy do wyklarowania piwa, więc jeśli jest odpowiednio klarowne i fermentacja finito to w butelkuj je.

 

Nie patrz nigdy na ilość dni a już tym bardziej na bulkadelko. Tylko powyższa zasada obowiązuje

Edytowane przez lukasmac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dodatku rozrzut 0,5° sugeruje problemy z prawidłowym wykonaniem pomiarów.

To ja jeszcze dodam od siebie że 0,5blg to mniej więcej 5g cukru w litrze, czyli tyle ile się mniej więcej sypie przy butelkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to jakiś patent żeby nie refermentować ale pozwolić drożdżom na dojedzenie tego 0,5Blg w celu nagazowania.

Tylko w domowych warunkach proces nie do ogarnięcia, nie wiadomo ile zjedzą w butelce.

 

Jednak najbezpieczniej jest butelkować z dodatkiem cukru. Piwo jeszcze wyklaruje się w butelce. Kwestia czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to jakiś patent żeby nie refermentować ale pozwolić drożdżom na dojedzenie tego 0,5Blg w celu nagazowania.

 

Tylko w domowych warunkach proces nie do ogarnięcia, nie wiadomo ile zjedzą w butelce.

 

http://www.wiki.piwo.org/Rozlew#Rezerwa.2C_krausening

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mam na burzliwej 7 dni na cichej tyle samo, ale teraz wyjechałem i na cichej stało 3-y tygodnie. Wdała się infekcja i poszło w kanał. Warkę robioną w tym samym czasie a zlaną wg. planu jest wszystko w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie testowałem FFT.

@bart3q i faktycznie dofermentuje do tego samego poziomu co w teście wychodzi?

 

@jaras - ale ze o co chodzi, o dodanie rezerwy do refermentacji?

 

Mi chodzi o to że ciężko jest ogarnąć fermentacje tak żeby nam sama końcówka doszła w butelce (bez dodawania dodatkowego źródła cukrów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiadomo ile zjedzą w butelce.

Można zrobić fft i juz wiadomo ;-)

Niby tak, ale tylko przy założeniu, że jesteś w stanie zrobić bardzo dokładny pomiar Blg (powiedzmy z dokładnością do 0,1Blg) - większość osób nie jest w stanie tego zrobić z uwagi na posiadany sprzęt (spławik).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.