Jump to content

Nachmielony ekstarkt słodowy wes - dodać cukier?


rosomak
 Share

Recommended Posts

Jak w temacie.

Na początku by zapełnić w łatwy sposób piwniczkę kupiłem trochę brewkitów i również kilka nachmielony ekstrakt słodowy wes.

W brewkitach jest instrukcja by dodać cukry (glukozy lub ekstrakt) do 1kg przy puszcze 1,7 kg na 23 l piwa.

Przy ekstrakcie nic na ten temat nie pisze i zrobiłem jedno piwo bez cukru i wydaje mi się lekko mówiąc wodniste - również to opinia szwagra;)

Dziś na stronie wes znalazłem tabele że przy takiej ilości ekstraktu to piwa około 17l z 7,6 blg więc trochę marnie i nie wiem teraz czy dodawać cukier czy zrobić mniejszą ilość.

A może pojechać po całości i zmieszać dwa nachmielone ekstrakty razem może wyjdzie coś ciekawego z tym ze został mi pszeniczny i bursztynowy- oba nachmielone więc może być mocno chmielne to piwo.

Jakieś pomysły ??

Link to comment
Share on other sites

Jakieś pomysły??

Ogólnie to pomysł mam taki: dwie puszki ekstraktu 1,7 na standardowe 20 litrów piwa. Po prostu. Jeden chmielony, drugi niechmielony, albo dwa niechmielone i samodzielne chmielenie.

W konkretnej sytuacji pomieszałbym dwa ekstrakty chmielone. Nie znam tych o których piszesz, ale podejrzewam, że poziom chmielenia piwa pszenicznego nie powinien szczególnie podbić goryczki. No. A jakie drożdże stosujesz?

Powodzenia i zdaj relację!

Link to comment
Share on other sites

trochę bez sensu dawać bursztynowy (a WES jest naprawdę ciemny ,bo nawet jasny jest dosyć ciemny)i pszeniczny

rozumiem że chcesz robić szybko więc z tego co masz ?

dodał bym po 0,5kg cukru i robił po jakieś 18L

Link to comment
Share on other sites

W zasadzie aż tak bardzo się nie spieszy bo mam jeszcze 3 brewkity z gozdowa więc mogę zrobić tamte a tu dokupić jakiś ekstrakt. Mam jeszcze 1 kg glukozy na stanie więc mogę tego dodać zamiast cukru.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Witam, 

 

Mam bardzo podobny dylemat, zestaw piwowara wraz z kilkoma puchami dostałem w prezencie w zeszłym roku, zrobiłem już 3 puchy coopersa i została ostania WESa   "Ekstrakt Słodowy na chmielony" ciemny. 

Czy mogę go zmieszać z mieszanką BAplus (ekstrakt suchy z glukozą do brew kitów) 1 kg?? Ile dać wody?? czy wg tabeli:  http://wes.pl/index.php?p=3&id=3&&idst=3&o=Jak%20warzy%E6?&poziom=pk&&m=3&&md=3   przyjmując 2,7 kg (pucha Wesa 1,7 + 1 kg BA+)

 

Wcześniej padła odpowiedź żeby użyć 0,5 kg ale ciężko będzie mi rozdzielić w mieszance.

W sumie mogę dokupić ekstrakt niechmielony jak w instrukcji wesa, ale drugiej strony zostało mi opakowanie BA+ więc jeśli da się to sensownie (żeby nie zmarnować surowca) połączyć proszę o podpowiedź

Link to comment
Share on other sites

Z tego co na WES robiłem (a było tego ze 20 kg w sumie, jsk nie lepiej) to ta tabelka jest OK dla płynnych. Chcesz dodać suchy? Pewnie, że możesz! Ale wtedy o tabelce zapomnij.rozmieszaj to w 17-19 litrach, zmierz Blg i koryguj do uzyskania zamierzonego efektu. Albo i daj wg tabelki, tylko się licz z tym, że będzie ± trochę. Na szczęscie raczej w stronę mocniejszego piwa (w końcu ekstrakt płynny ma wodę, a suchy nie).

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź,

w między czasie znalałem filmik na yt w którym dokładnie taką puszkę jak mam karmi glukozą, więc postanowiłem że połącze to co mam. Skorzystam z Twojej rady dodam mniej wody i pomierzę,  zwłaszcza że ciemne robie to może być mocnieszcze.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.