Skocz do zawartości

Problem z ph po gotowaniu


daszkes

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki oto problem, mierzę ph brzeczki przed końcem gotowania, pobieram próbkę chłodzę i załóżmy jest ph 5,2, natomiast po skończeniu gotowania i ochłodzeniu całej brzeczki ph metr pokazuję wyższą wartość np. 5,5. Może ktoś zna przyczynę? Ph metr to voltcraft pht-02 atc, skalibrowany przed pomiarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyczyną jest wytrącanie się części soli oraz białek jako przełom. Poza tym nie rozumiem w czym jest problem, wzrost pH o 0,2-0,5 nie wpłynie negatywnie na piwo, bo drożdże i tak obniżą je podczas fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz odpowiednie pH zacierania, to Ci się samo ustabilizuje do odpowiedniego poziomu. Nie popadajmy w paranoję.

Ustabilizuje pod pewnym warunkami, zacierając w górnej granicy ph i jeszcze wysładzając wodą o wysokim ph (czego rzecz jasna nie powinno się robić), nie będziesz miał ph po gotowaniu na odpowiednim poziomie. Dodawanie chmielu zbija o te 0,2 - 0,3, a u mnie jest z tym problem. Czy to paranoja, zależy dla kogo, ja dbam o szczegóły, ale każdy rzecz jasna może warzyć jak chce.

 

zmierz pH wody przed i po gotowaniu - efekt będzie taki sam, po gotowaniu pH nieznacznie wzrośnie

Jest to częściowo odpowiedź na mój problem, ale nadal go nie rozwiązuje.

Edytowane przez daszkes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wort pH will fall from 5.6–5.8 at the start of boiling to around 5.2–5.4 at the end. This is primarily due to the precipitation of calcium phosphate. Calcium ions in brewing water reacts with phosphates from the malt to form calcium phospate and hydrogen ions, which lower wort pH.

This demonstrates the importance of excess calcium ions in the wort after mashing. For this reason, it is sometimes a good idea to add gypsum to the kettle. If your mash pH is fine, but the pH does not drop to at least 5.4 by the end of the boil, add 1/4–1/2 teaspoon of gypsum per five gallons.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie powinno się stać jak wyżej przytoczone. CaSO4 czy CaCl2 obniży ph, to wiem, radzę sobie również kwasem fosforowym czy to mlekowym. Woda jest zwykle również modyfikowana przeze mnie do poziomu Ca ok 100ppm, więc nie tak mało, ale nie w tym rzecz, po problem dotyczył zwiększonego ph.

 

"During boiling the pH drops by about 0.1 – 0.2 pH units from 5.3 – 5.5 pH to about 5.2 – 5.3 pH. This may be due to the addition of bitter acids from the hops, formation of acidic Maillard products, precipitation of alkaline phosphates or the reaction of polypeptides with calcium, liberating protons [briggs, 2004]."

Edytowane przez daszkes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.