Skocz do zawartości

[Piwny turysta] Oechsner Brauerei z Ochsenfurtu


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

Nie tak dawno zastanawiałem się, jakim wpisem zakończę na blogu ten jakże ekscytujący rok. Odpowiedź przyszła niemalże od razu. Kończący się 2014 rok zasługuje na coś wyjątkowego. A jeżeli ma to być coś wyjątkowego, to dzisiejszy wpis musi być dedykowany wyłącznie niemieckiemu piwowarstwu.

DSC06813

Czemuż to? Powodów mojej bezgranicznej miłości do germańskiego piwowarstwa jest wiele. Jednym z nich jest poszanowanie piwowarskiej tradycji oraz chłodny entuzjazm do piwnych nowinek. Jednak to nie wszystko. Tamtejsi mistrzowie tworzą piwa nad wyraz harmonijne, gdzie wszystkie, nawet najdrobniejsze detale są uwypuklone a przy tym są nieskomplikowane w odbiorze. I co z tego, że nie epatują nowomodnymi fajerwerkami i perfumami, tak modnymi w ostatnim okresie czasu. Świat i tym się za jakiś czas przeje i powróci do tego co pierwotne a jednocześnie nieskomplikowane.

Taki jest właśnie ten browar, o którym dziś chciałbym pokrótce opowiedzieć.

Oechsner Brauerei powstał w 1863 roku na skraju uroczego, dolno-frankońskiego miasteczka Ochsenfurt. Jednak nie przepiękna sceneria starego miasta, a zachwycająca bryła, zabytkowego browaru urzekła mnie do tego stopnia , że w ostatnim okresie czasu porównuję go do każdego innego niemieckiego browaru.

Teoretycznie nie ma w nim nic szczególnego. Ot klasyczne zabudowania z przełomu XIX i XX wieku. We wnętrzach kryje się warzelnia z połowy XX wieku, obliczona na roczną produkcję oscylującą w okolicach 45 tysięcy hektolitrów, zamknięta fermentacja pochodząca z lat 90-tych XX wieku oraz zbiorniki leżakowe pochodzące z podobnego okresu co dział fermentacyjny. Jednym słowem standard, jaki odnajdziemy w wielu browarach na tych ziemiach.

Podobnie jest z ich ofertą piwną. Pils (4,9% alk.), Schwarzbier (5,0% alk.), Hell (5,2% alk.), heferweizen hell (5,2% alk.), Hefeweizen dunkel (5,2% alk.), Kristallweizen (5,2% alk.) oraz Ur-bock (7,0% alk.). Jednym słowem tradycyjny schemat. I właśnie ten schemat urzekł mnie dogłębnie.

Nie dość, że oferta pozbawiona została eksperymentów, to na dodatek wszystkie ich piwa, bez wyjątku reprezentowały genialny poziom. Co bym dał, aby nasze krajowe średniaki taki poziom reprezentowały. Zamiast eksperymentowania nad nowymi pozycjami, wolałbym aby skupiły się nad udoskonaleniem swojej aktualnej oferty. Eh, tak wiem, za dużo bym chciał.

Prostota, jaką lubię i cenię.

DSC06802

.

Magazyn gotowych produktów

Magazyn gotowych produktów

.

DSC06805

.

DSC06808

.

DSC06806

.

DSC07497

 


3233 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.