Jump to content

[Piwny turysta] Oechsner Brauerei z Ochsenfurtu


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

Nie tak dawno zastanawiałem się, jakim wpisem zakończę na blogu ten jakże ekscytujący rok. Odpowiedź przyszła niemalże od razu. Kończący się 2014 rok zasługuje na coś wyjątkowego. A jeżeli ma to być coś wyjątkowego, to dzisiejszy wpis musi być dedykowany wyłącznie niemieckiemu piwowarstwu.

DSC06813

Czemuż to? Powodów mojej bezgranicznej miłości do germańskiego piwowarstwa jest wiele. Jednym z nich jest poszanowanie piwowarskiej tradycji oraz chłodny entuzjazm do piwnych nowinek. Jednak to nie wszystko. Tamtejsi mistrzowie tworzą piwa nad wyraz harmonijne, gdzie wszystkie, nawet najdrobniejsze detale są uwypuklone a przy tym są nieskomplikowane w odbiorze. I co z tego, że nie epatują nowomodnymi fajerwerkami i perfumami, tak modnymi w ostatnim okresie czasu. Świat i tym się za jakiś czas przeje i powróci do tego co pierwotne a jednocześnie nieskomplikowane.

Taki jest właśnie ten browar, o którym dziś chciałbym pokrótce opowiedzieć.

Oechsner Brauerei powstał w 1863 roku na skraju uroczego, dolno-frankońskiego miasteczka Ochsenfurt. Jednak nie przepiękna sceneria starego miasta, a zachwycająca bryła, zabytkowego browaru urzekła mnie do tego stopnia , że w ostatnim okresie czasu porównuję go do każdego innego niemieckiego browaru.

Teoretycznie nie ma w nim nic szczególnego. Ot klasyczne zabudowania z przełomu XIX i XX wieku. We wnętrzach kryje się warzelnia z połowy XX wieku, obliczona na roczną produkcję oscylującą w okolicach 45 tysięcy hektolitrów, zamknięta fermentacja pochodząca z lat 90-tych XX wieku oraz zbiorniki leżakowe pochodzące z podobnego okresu co dział fermentacyjny. Jednym słowem standard, jaki odnajdziemy w wielu browarach na tych ziemiach.

Podobnie jest z ich ofertą piwną. Pils (4,9% alk.), Schwarzbier (5,0% alk.), Hell (5,2% alk.), heferweizen hell (5,2% alk.), Hefeweizen dunkel (5,2% alk.), Kristallweizen (5,2% alk.) oraz Ur-bock (7,0% alk.). Jednym słowem tradycyjny schemat. I właśnie ten schemat urzekł mnie dogłębnie.

Nie dość, że oferta pozbawiona została eksperymentów, to na dodatek wszystkie ich piwa, bez wyjątku reprezentowały genialny poziom. Co bym dał, aby nasze krajowe średniaki taki poziom reprezentowały. Zamiast eksperymentowania nad nowymi pozycjami, wolałbym aby skupiły się nad udoskonaleniem swojej aktualnej oferty. Eh, tak wiem, za dużo bym chciał.

Prostota, jaką lubię i cenię.

DSC06802

.

Magazyn gotowych produktów

Magazyn gotowych produktów

.

DSC06805

.

DSC06808

.

DSC06806

.

DSC07497

 


3233 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.