Jump to content

Reiterated mashing czyli wielokrotnie zacieranie w brzeczce


Vami
 Share

Recommended Posts

reiteratedDrawing.jpg

 

W skrócie chodzi o to, że można zacierać w brzeczce i w ten sposób oszczędzić sobie kilkudziesięciokilogramowego słupa młóta czy też pokonać ograniczenia pojemności garnka, oczywiście kosztem czasu - przy warzeniu bardzo mocnych piw.

 

Jako że kusi mnie bardzo przekraczać kolejne bariery, chciałbym się zabrać za to i np. zatrzeć 3 razy po 6 kilo słodu, by otrzymać finalnie 13 litrów brzeczki o ekstrakcie około 50 blg. O fermentację pomartwię się później. Póki co pytanie czy ktoś kiedyś w ten sposób zacierał? Wiem, że właśnie w ten sposób robiono niegdyś kozicaka na Kurpiach. Jakieś doświadczenia towarzyszy piwowarskiej pasji? :)

Link to comment
Share on other sites

Startowałem półdwójniaka (40+ blg) na trzystopniowo (1:2, 1:1, 4:1 - stosunek objętości brzeczki do matki drożdżowej, co 24h) hartowanych bayanusach i przeżarły do 7blg, odgazowywanie najczęściej jak się dało, generalnie dużo roboty. Pomijając kwestię uzyskania tych 50blg to fermentacja może być udręką. Ja bym wystartował z 40blg i po tygodniu zaczął dodawać małymi porcjami ekstrakt do uzyskania zamierzonego rezultatu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.