Skocz do zawartości

Owsiany Stout - jak dodać płatki?


dominiox

Rekomendowane odpowiedzi

witam szanownych forumowiczów!

właśnie rozpoczynam kolejny sezon

i na pierwszy strzał poszły piwa w stylu brytyjskim

 

kolejne piwo które chce uwarzyć to owsiany stout

i mam pytanie co do waszego doświadczenia w dodawaniu płatków owsianych

 

1. W jaki sposób dodawać płatki (zacieram na lenia) czy w postaci suchej do słodu przed zacieraniem, czy też kleikować jeśli tak to jak wy to robicie (sposób kolejność)

 

2. Jaka najlepsza ilość na 20 litrową warkę?

 

3. Czy wydłuża się zacieranie z płatkami owsianymi?

 

4. na co szczególnie zwrócić uwagę by nie zepsuć tego piwa?

 

pozdrawiam i z góry dziękuje za zaangażowanie

dominiox

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli płatki są błyskawiczne to zmieszać ze słodem, jeśli zwykłe to ugotować z wodą w stosunku 1:4 (czas jak na opakowaniu) i dodać w przerwie białkowej. Zacieranie teoretycznie się wydłuża, praktycznie nieznacznie. Pilnuj temperatury fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :lol:

 

.... jeśli zwykłe to ugotować z wodą w stosunku 1:4 (czas jak na opakowaniu) ....

ostatnio oglądałem opakowania różnych zwykłych płatków (owsiane, pszeniczne) z różnych rorm (Kupiec, Halina) na żadnych nie było opisane jak przygotowywać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Cześć.

Moim zdaniem dodanie zwykłego owsa zamiast płatków owsianych ma rację bytu. Ja tak ostatnio robiłem i wyniki zdają się być zadowalające. Dodatkowo bardzo polepszyła mi się filtracja. Jednak owies posiada mniej skrobi od jęczmienia o 20% co musisz w przepisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
Polecam przypieczenie płatków w piekarniku

Jeśli wolno mi zapytać: dlaczego? Bo przymierzam się do stouta owsianego i zbieram informacje:)

Nadaje im to ładny, słodki aromat który potem czuć w piwie, bo sam owies nie ma aromatu.

 

Ale to jest trochę zaszłość kulturowa, a USA owies kojarzy się głównie z ciasteczkami owsianymi, jak poczują taki aromat w piwie, to skojarzy się z owsem. U nas takie skojarzenie nie zachodzi, więc w zasadzie można sobie dac spokój z tym przypiekaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dość popularne płatki owsiane górskie ekstra z młynów w Stoisławiu (w torbie papierowej 0,5kg) podają informację

obłuszczone ziarno owsa poddane jest obróbce hydrotermicznej w wyniku czego płatki zamiast gotowania wymagają tylko zalania wrzątkiem wody mleka lub bulionu. Dzięki specjalnej technologii odznaczają się wysoką przyswajalnością oraz charakterystycznym lekko orzechowym smakiem i aromatem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem płatki błyskawiczne, czytając instrukcję tak właśnie pomyślałem, że coś je obrabiają skoro tylko zalać mlekiem i już można papu.

Generalnie jestem tym bardziej załamany im więcej czytam - generalnie po raz drugi w życiu żałuję, że nie przykładałem jeszcze bardziej na lekcjach biologii. Łatwiej by mi było zrozumieć.

Spróbuję te płatki lekko przypiec, zobaczymy co będzie. Chciałem dziś walczyć z oetmalt stoutem, ale poczekam na nowy gar (mój własny, ciężko zapracowany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Z amerykańskiego forum: 350F (176C) - 20-30min. Im dłużej trzymasz i im ciemniejsze się robią to wychodzą nuty jak ze słodu czekoladowego.

Niektórzy radzą, żeby po takim przypiekaniu wsypać płatki do papierowej torby i odczekać kilka dni, żeby jakieś niepotrzebne związki się ulotniły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.