Jump to content

Coopers Real Ale - dni fermentacji i temperatura


kempa662
 Share

Recommended Posts

Witam

Jak w temacie, nastawiam tego Coopersa i zastanawiam się w jakiej temp. fermentować? Mogę uzyskać stałe 16-20 stopni, więc myślę że jak utrzymam 18 to będzie ok... Długość fermentacji myślę, że dam jakieś 10 dni, czy się mylę? Przelać na cichą czy odpuścić sobie?

Link to comment
Share on other sites

Jeśli miałbym możliwość utrzymania stałej temperatury 16oC otoczenia, to w takiej przeprowadziłbym fermentację. Po 14 dniach sprawdź blg, jak nie będzie się zmieniać przez okres 3-4 dni butelkuj.

Link to comment
Share on other sites

Wychodzi, że 17 stopni mogę utrzymywać cały czas, więc w takiej temp. będę fermentował. Tak z ciekawości, po jakim czasie w tym piwie powinna pojawić się piana? Minęły 24h i jeszcze nic nie widać(oczywiście do środka nie zaglądałem, ale świeciłem latarką i nie widać jeszcze piany). Drożdże uwodniłem, wsypałem je do wody o temp 20 stopni i zostawiłem na 20 min, wymieszałem i wlałem(po takim czasie zrobiła się już piana na wierzchu, więc powinno być ok). Poprzednie piwo zaczęło się pienić po niecałych 24h a tutaj jeszcze cisza... Jeżeli nie zacznie się przez następne 24h to zmierzę blg i się okaże :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.