Jump to content

ESB 13Blg

Recommended Posts

Receptura na 11L piwa

Zasyp:

2.5kg Pale Malt (optima)

0.25kg Karmelowy 150EBC (optima)

Zacieranie:

3L/kg, 60', jednotemperaturowe (68°C)

Chmielenie:

15g Target 12%AA 60'

20g EKG 4.5%AA 5'

Drożdże Gozdawa PAY7

Temperatura fermentacji: 21°C

Cukier do refermentacji: 44g

OG: 13Blg

FG: 4.5Blg

IBU:45

AbV: 4,6%

EBC: ~20

post-10022-0-61323400-1419619898_thumb.jpg

Edited by dirk gently

optima :)

czyli to by było 5,5kg 13blg 22l ,przy mojej wydajności miał bym z 25L ,nie wiem jak z optimy ,nie każdy ma super wydajność ,ja mam ledwo średnią ,za to mam dużo kamienia w czajniku ;)

Ńie za dużo slodu jak na 13 blg 11l piwa?

Wyszła mi wydajność jakieś 68%

Szkoda by mi było czasu na robienie 11 litrów piwa.

Dziękuję za ten jakże konstruktywny komentarz, na szczęście nikogo nie zmuszam żeby robić warki takiej wielkości.

Ńie za dużo slodu jak na 13 blg 11l piwa?
Wyszła mi wydajność jakieś 68%

Niestety im mniejsza warka tym niższa wydajność. Odkąd przestałem zwracać uwagę na wydajność jestem szczęśliwszy a wydajność mam zawsze wyższą niż zakładam.

Zapewne masz rację (nie potrafię powiedzieć na podstawie własnego, zbyt skromnego doświadczenia), ale dla mnie ważne jest aby wydajność była stała, a nie aby miała jakąś konkretną wartość. Dzięki temu mogę utrafić w zakładane Blg, a ewentualne dorzucenie garści dodatkowego słodu żeby zrekompensować kiepską wydajność mnie nie boli, słód jest tani.

Chciałbym przy tym zaznaczyć, że mój (już świętej pamięci) balingometr zaniżał wskazania o ok 1Blg, więc pewnie w rzeczywistości moja wydajność jest nieco lepsza. Z drugiej strony dostałem litr mułu na dnie fermentora, więc zabutelkowałem tylko 10L. Tak czy owak jestem zadowolony z tych 68%, jest to więcej niż się spodziewałem.

Edited by dirk gently