Jump to content

Wysokie blg brzeczki.


Patryk.B
 Share

Recommended Posts

Niedawno dokonałem drugiego starcia z zacieraniem i znowu mi coś dziwnego wyszło. Klarowność z wężyka super, ale do sedna. Wszystko robione zgodnie z wskazówkami gdzie gęstość brzeczki miała być 15,5 BLG a mi wyszło 18BLG i aż się zastanowiłem czy mi przypadkiem cię cukromierz nie zepsuł.

Słody : słód pale ale Weyermann® 2, 6 kg, Carared® 0, 2 kg, słód karmelowy jasny Carapils® 0, 2 kg, jest to zestaw z BA American IPA.

W

A i przy okazji czym można zdezynfekować butelki i sprzęt , ale czymś dostępnym w sklepach i aptekach? Bo mi dziecko całe 100g oxi one w sedes wysypało.

Edited by Patryk.B
Link to comment
Share on other sites

Ostatnio po raz pierwszy użyłem Beersmith'a - wskazał, że powinienem uzyskać 28l brzeczki 15oBlg a wyszło 30l 17oBlg :) Nie mogłem już rozcieńczyć bo bym nie zmieścił do fermentora. Możesz sprawdzić areometr w wodzie, a poźniej w np. 10% roztworze cukru czy się wszystko zgadza. Może znajdziesz nadwęglan sodu w sklepie z chemią gospodarczą albo można zrobić 70% roztwór etanolu ze spirytusu (spożywczego).

Link to comment
Share on other sites

No wyszło mi że działa dobrze ten cukromierz. Zastanawiam się czy mi drożdże z tym poradzą, a jak poradzą to dość mocne to wyjdzie bo pewnie ponad 7 %. Nie mam akurat w zapasie chmielu to bym do chmielił na zimno na cichej i przy rozlewie do butelek rozcieńczył, bo tak jak rozcieńczę to może być wodniste i wyprane ze smaku.

Link to comment
Share on other sites

Zawsze możesz dolać wody i rozcieńczyć, będziesz miał więcej piwa. Tylko jeszcze pytanie kiedy zadałeś drożdże?

A i przy okazji czym można zdezynfekować butelki i sprzęt , ale czymś dostępnym w sklepach i aptekach? Bo mi dziecko całe 100g oxi one w sedes wysypało.

Jak jeszcze masz otwarty oszołom, biedronkę bądź coś takiego to kup sobie jakiś oxi (wybielacz do ubrań, tylko granulki), popatrz na skład i w niektórych jest czysty środek w postaci nadwęglanu sodu bądź podchloryn sodu, bez dodatków. Wiem że takowe są w realu i oszołomie.

Jak nie to Ci zostaje spirytus (możesz go rozcieńczyć do ok. 75%) i dokładne pokrycie każdej powierzchni czynnej, najlepiej spryskać (ale to drogi biznes i mało bezpieczny).

Ilu litrowa ta warka? 3kg i 18ka 20l ... W to wiary dac nie mogę

Wygląda na 10l

Edited by dzeju
Link to comment
Share on other sites

Dokładnie to 11,5litra wyszło a według założeń BA na 10l miało mieć 15,5blg. Cukromierz działa dobrze bo już sprawdziłem ale ta zawartość cukru dziwnie wysoka wyszła, a drożdże zadane w około 24st. C

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.