Skocz do zawartości

Czyszczenie (płukanie) gęstwy z chmielu. Czy robić?


Monty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Po gotowaniu i chmieleniu brzeczki (chmiele w granulacie) nie filtrowałem tego tylko od razu wlałem do fermentatora i zadałem drożdże. Po burzliwej fermetnacji zebrałem gęstwę, w której jest sporo chmielin. Gęstwa poszła do lodówki i czeka na kolejną warkę.

 

Jest w niej sporo chmielin i nie wiem, czy przepłukać gęstwę i to co się ewentualnie odstoi zlać i przechowywać dalej czy nie przejmować się tym i zadać gęstwę do kolejnej warki?

 

Jeżeli płukać to jak? Standardowo, dolać przegotowanej i ostudzonej wody, energicznie zamieszać i odstawić na kilkanaście minut a później zebrać górną warstwę czy są na to jakieś inne sposoby?

 

Proszę o pomoc osoby, które miały podobne problemy :)

 

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gęstwa poszła do lodówki i czeka na kolejną warkę.

 

A ile już czeka ? Im dłużej tym dla niej gorzej. Wnet nie będzie jej sensu płukać bo będzie już za stara.

 

Jeżeli płukać to jak? Standardowo, dolać przegotowanej i ostudzonej wody, energicznie zamieszać i odstawić na kilkanaście minut a później zebrać górną warstwę czy są na to jakieś inne sposoby?

 

Standardowo.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lodówki trafiła niedawno. 19-12-2014. Zaraz po świętach planowałem wykorzystać ją ponownie. Zostawię w takim razie tak jak jest. Przed samym zadaniem przepłuczę. :)

Po wyjęciu z lodówki powąchaj i daj komuś pod nos, ja bym nie płukał. Bieda jak brzydki ma zapach. Zerknij na temat 'sposób na filtrację chmielin', druciak z nierdzewki b.dobrze spełnia zadanie. Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pakuję gęstwę do słoika to nie pozbywam się z niej piwa, które po niedługim czasie się zbiera nad gęstwą.

Mój sposób na testy to powąchanie po otwarciu, jeżeli pachnie piwem to spróbowanie tej reszty piwa. W razie problemów na pewno wyjdzie to na jaw w smaku tego piwa co zlałem z gęstwy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.