Jump to content

Zatrzymanie fermentacji


Dominik Fajer
 Share

Recommended Posts

Witam, jestem w trakcie fermentacji mojej pierwszej warki - wybór padł na Brown Ale z brewkita marki Mangrove Jack's, po około 4 dniach z 12BLG zeszło do 5,5BLG, 11 dnia (dziś mierzyłem) balingometr wskazuje 5BLG. Czy jest jakiś sposób aby uratować to piwo? Jako surowca dodatkowego użyłem nie nachmielonego ekstraktu słodowego firmy WES o masie 1,7kg.

 

Z góry dzięki za pomoc i zrozumienie to moja pierwsza warka :)

Link to comment
Share on other sites

Ale jak to uratować? Wszystko idzie chyba dobrze z tego co piszesz. Możesz teraz przelać na cichą i trzymać jeszcze 1-2 tygodnie (można zrobić to też bez przelewania i trzymać w tym samym fermentatorze na forum znajdziesz temat o tym) i butelkować.

Link to comment
Share on other sites

Czy jest jakiś sposób aby uratować to piwo?

Nie ma co ratować. Odfermentowanie jest rzeczywiście słabe, ale to nie powód do rozpaczy. Po prostu otrzymasz piwo mniej wytrawne, ale za to bardziej treściwe. To nie znaczy, że gorsze.

Link to comment
Share on other sites

Czyli polecacie przelać na cichą jeszcze na 2 tygodnie, tak też zrobię, a co jeżeli nie zejdzie z tych 5blg? Przecież taki poziom odfermentowania to gwarantowany wybuch, nawet bez dodania surowca refermemtującego. Czy jest jakiś sposób aby zejść do 1blg dodać glukozę i normalnie refermentować? Czy wystarczy do 2blg i bez glukoZy do butelek

Link to comment
Share on other sites

Nie ma żadnego poziomu odfermentowania które gwarantuje wybuch, będzie on tylko wtedy gdy fermentacja nie dobiegnie to końca, a ona spokojnie może skończyć się na 5°Blg.

Z mojej porady, zakładam że w tym zestawie były drożdże Mangrove, jeśli dali M03 to takie blg jest bardzo realne, jeśli inne to jest to trochę dziwne i to rzeczywiście może być nie koniec.

 

W jakiej temperaturze fermentujesz?

Edited by kantor
Link to comment
Share on other sites

Mieszasz systemy walutowe.

Nie musi zejść do 1blg. Jeśli zatrzymało się na tych 5blg dlatego, że pozostała zawartość brzeczki jest niefermentowalna (np. cukry złożone), to tego drożdże już nie tkną i nie zejdą niżej.

Jeśli natomiast fermentacja zatrzymała Ci się z innego powodu (np. spadek temperatury), to mogą znowu ruszyć.

 

Piwo jest odfermentowane, jeśli nie ma już cukrów, które drożdże są w stanie zjeść i nie ma znaczenia czy tych niejadalnych zostało pozornie 1 czy 5blg.

 

Napisz jak proces produkcji wyglądał.

Link to comment
Share on other sites

Proces wyglądał następująco rozpuszczone w odpowiedniej ilości wody w osobnych garnkach zagotowałem brewkit mangrove oraz niechmielony ekstrakt słodowy karmelowy firmy WES o ile pamiętam, w tym czasie w szklance wody uwodniały się drożdże. Po zakończeniu gotowania ekstraktów przelałem je do odkażonego fermentora z rurką fermentacyjną. Do 21l uzupełniłem wodą źródlaną z 5l baniaków. Poczekałem aż ostygnie do około 26C, i dodałem drożdże, całość wymieszałem odkażoną łygą, po czym zamknąłem szczelnie pokrywą, odkażoną rurkę zalałem przegotowana i wystydzoną woda. Warka fermentuje w około 21-22C. Pierwszej nocy fermentacja obudziła moją dziewczynę :P 3 dnia zmierzyłem poziom cukrów około 5,5-6blg, wczoraj po 11 dniach poziom cukru spadł do około 5.

Link to comment
Share on other sites

Butelkowałem dzisiaj pszeniczne na Mangrove M20 i mogę powiedzieć że po prawie 3 tygodniach zszedł z 10blg do 4blg. Miałem też piwa co skończyły fermentacje wyżej, wszystko zależy jakie drożdże i jakie piwo.

 

Butelkuj i pij, jak będzie dobre to wiesz że to nie problem, jak można coś poprawić to wiesz gdzie szukać.

Link to comment
Share on other sites

Dominik, puchy odfermetowują płycej. taka ich uroda i pewnie wszystko masz OK. Z 5 kitów jakie robiłem wszystkie maks zeszly do 4 blg. Zaciernij a zejdziesz do takiego wytrawniaka że język Ci się zmarszczy :) hahah Słuchaj Jacentego on zawsze dobrze radzi.

Edited by Maciek Cieslak
Link to comment
Share on other sites

Ja na swoja pierwszą warkę wybrałem też to piwo. Ja do produkcji uzyłem mieszanki Enhancer Coopers. Trzymałem go 10 dni na burzliwej i jeszcze ze 3 dni na cichej. Po uzyciu tych 7g drożdzy dedykowanych zeszło mi z 12 blg do 3 blg i tak zabutelkowałem około 19 litrów z ilością 90 g glukozy na 0,5l wody. Nagazowanie jest na prawdę odpowiednie. Nie miałem specjalnych butelek i piwo wytrwało i mam je do dziś i żadna butelka nie okazała sie granatem, wiec spokojnie mozesz tak zrobić. Piwo wyszło bardziej wytrawne, o takim aromacie i smaku owocowym, dosc przyjemnym i do tego jest lekko wyczuwalna goryczka na finale.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Poczekałem aż ostygnie do około 26C, i dodałem drożdże, całość wymieszałem odkażoną łygą, po czym zamknąłem szczelnie pokrywą, odkażoną rurkę zalałem przegotowana i wystydzoną woda.

 

Wygląda, że zapomniałeś o porządnym natlenieniu brzeczki i:

 

w tym czasie w szklance wody uwodniały się drożdże.

Poczekałem aż ostygnie do około 26C, i dodałem drożdże,

 

za długo uwadniałeś drożdże. Staraj się nie przekraczać 30 minut.

Edited by wizi
Link to comment
Share on other sites

Uwadnianie ma na celu odbudowę błony komórkowej drożdży. 30 minut na to spokojnie wystarczy. Rehydratyzację robimy w czystej wodzie, a więc zostawiając drożdże dłużej bez pożywienia narażamy się na ich obumieranie, przez co do brzeczki trafi mniejsza ilość żywych komórek. Przy niewystarczającym natlenieniu brzeczki i zbyt małej ilości drożdży skutkować może to zatrzymaniem fermentacji.

 

Reasumując to fermentacja jest najważniejszym procesem w produkcji piwa. Aby przebiegła ona bezproblemowo musimy:

- zadbać o prawidłową kondycję i ilość drożdży,

- porządnie natlenić brzeczkę,

- kontrolować temperatury fermentacji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.