Skocz do zawartości

Single Hop Belma Double IPA


Chlep

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, Po świętach chciałbym wziąć się za swoją drugą warkę. W BrewTargecie przygotowałem taką oto recepturę:

Docelowo 25 l piwa.

Słody:

-5 kg Pale Ale Weiermann

-3 kg Monachijski Belgia

-1 kg Żytni Anglia

-0,5 kg Karmelowy jasny Strzegom

Chmielenie (Belma):

- 60' 40 g

- 45' 30 g

- 30' 40 g

- 15' 40 g

- na zimno 50g

Drożdże Mauribrew Drought.

Zacieranie 60 minut w 67 stopniach C. Gotowanie 60 minut. Program zasugerował 29 l brzeczki przed gotowaniem. Czyli wysłodzić tylko w 4 l wody?

Fermentacja 10(?) dni burzliwej, 7 cichej, 21 stopni w pokoju, podobnie w piwnicy, ok. 19, aczkolwiek chyba tym razem przerzucę się na to drugie, bo tam temperatura jest bardziej stała.

Cel: Mocno chmielowa IIPA (o rly?), słodowa, kojarząca się ze słodyczą, jakie mają dać owocowe aromaty Belmy. Ma byc pełnia, ma być wincyj, mocniej, itd. itp. Proszę o sugestie :P

Edytowane przez Chlep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem co najmniej 31 litrów powinieneś odebrać , dużo odejdzie z chmielinami.

Z 9.5 kg słodów chcesz odebrać 29 litrów tylko ? W ilu litrach będziesz zacierał?

Edytowane przez Przemas.IE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rady tak na prawdę standardowe.

Uprościć zasyp. IIPA to jest piwo które ma czarować chmielem. Nie wiem jakie planujesz blg, ale przy ponad 20 stopniach Plato ograniczyłbym się tylko do słodu pale ale (ewentualnie pilzneński, może jakaś domieszka pszenicznego).

200g chmielu na 25 litrów Imperialnego IPA to raczej niewiele, dlatego chmiel pasowałoby wykorzystać maksymalnie efektywnie. W tej sytuacji ograniczyłbym sypanie między 45 i 15 minutą, skupiłbym się na goryczce (FWH albo 60 minut) i aromacie (końcówka gotowania, whirpool, chmielenie na zimno).

Mocne piwo powinno fermentować dłużej niż 17 dni.

 

Nie wiem czy w ogóle znasz ten chmiel, ale z tego co ludzie piszą jest raczej subtelny. Nie wiem czy Belma jest najlepszym wyborem na mocno chmielowe IIPA. Goryczka zapewne będzie, ale na mocny aromat chmielowy bym za bardzo nie liczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyto w iipa jest mega ryzykowne.

Uprosc zasyp - jak dasz tyle monacha to chyba warto karmel odpuścić.

Rozwaz dodanie 300-600g cukru - w dipa to dobry pomysł.

 

Jeśli to nie jest kwestia zakładu lub honoru to zaplanuj warzenie tej warki za kilka warek - może to piwo nie jest ekstremum sztuki to jednak warto mieć więcej doswiadczenia.

 

I na koniec polecam poczytac byo o iipa/dipa

Otwiera oczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwaz dodanie 300-600g cukru - w dipa to dobry pomysł.

Zwykły cukier to chyba niezbyt dobry pomysł ale... ja dodawałem kilogram trzcinowego Muscovado , 0.5 kg ciemnego i 0.5 kg jasnego.Moim zdaniem lepsza opcja .Oprócz cukru daje też kolor i aromat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponował bym coś takiego:

-5 kg Pilzneński Weiermann

-1 kg Monachijski Belgia

-1 kg Pszeniczny

- cukier zwykły (5% zasypu)

-0,2 kg Karmelowy jasny Strzegom

Chmielenie (Belma):

- 60' 40 g

- 30' 40 g

- 10' 40 g

- 5' 30g

Whirpool 50g

- na zimno 100g

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to zrobił tak (trzymając się około 9kg zasypu i 200g chmielu):

 

Zasyp:

- 8kg pale ale

- 1kg pszeniczny (na poprawę piany)

- opcjonalnie 0,2 - 0,4kg karmelowego jasnego

 

Chmielenie:

- FWH - Belma 50g

- 20 minut - Belma 20g

- 10 minut - Belma 10g

- whirpool - 50g

- na zimno - 70g

(do weryfikacji IBU, nie mam pod ręką kalkulatora)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły cukier to chyba niezbyt dobry pomysł ale.

 

przeciwnie - bardzo dobry!

w takich ilosciach - no problemo - jak bys dodał 5 kilo - był by bimber

 

Cytując uznanego piwowara domowego:

 

Dzięki wszystkim za pomoc, uwzględniłem Wasze uwagi. Wywaliłem słód karmelowy, dodałem więcej pale i wrzucam carafa II dla koloru. Zacieranie będzie w niższej temperaturze (więcej maltozy), więc piwo powinno wyjść wytrawniejsze. Użyję gęstwy drożdżowej (saszetki US-05 w pogotowiu ;)), która została mi po Extra Oatmeal Stoucie. Zmieniłem schemat chmielenia, więcej chmieli teraz dodawanych jest pod koniec gotowania.

 

Co do cukru w IPA ( wszystkich ) to uzyj normalnego buraczanego lub glukozy ( to akurat przesada ) wszystko inne to nieporzadane w double IPA

 

A co złego jest w cukrze inwertowanym? Inspiracją był cukier Candi użyty przez AleBrowar w Crazy Mike, którego chemiccznie bliskim odpowiednikiem jest właśnie cukier inwertowany albo miód (zamiast sacharozy masz prostsze cukry - glukozę i fruktozę). Prawdopodobnie czegoś nie rozumiem.

 

Złego? Nic.

Po prostu efekt dodania takiego cukru będzie w 100% zamaskowany chmielem. Więc po co kombinować? Nie prościej podbić ekstrakt w IIPA zwykłym cukrem skoro efekt będzie dokładnie ten sam?

 

PS. A w tej Twojej inspiracji jesteś w stanie wyczuć w profilu cukier inwertowany? Mam wrażenie że bardziej inspirujesz się napisem na etykiecie piwa niż realnym wpływem na jego profil.

Edytowane przez FurioSan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaj sobie też pytanie czy na pewno chcesz IIPA, bo jeśli:

słodowa, kojarząca się ze słodyczą, jakie mają dać owocowe aromaty Belmy. Ma byc pełnia, ma być wincyj, mocniej, itd. itp.

to ja do tego zasypu dorzuciłbym ze 200-300g jakiegoś ciemnego karmelu i będzie dobry American Barleywine ;)

Jak chcesz jednak IIPA, to trochę inna bajka i poprzednicy już poradzili co zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, nie spodziewałem się tak błyskawicznego i licznego odzewu. Nie upieram się przy stylu, ale pamiętam, jak kiedyś zauroczył mnie Crazy Mike z AleBrowaru, który był absolutnym przeciwieństwem koncepcji West Coast, normalnie likier słodowo-chmielowy. Chciałbym właśnie odwzorować to piwo u siebie, z tym, że własnie na Belmie, czy Pacific Gemie, by ograniczyć aromaty cytrusowe, a skupić się bardziej na owocach tropikalnych i rzekomych truskawkach. Co do zasypu, to wpisałem Monacha, bo chciałbym uzyskać piwo maksymalnie treściwe, to samo z resztą przy Żytnim. Wzmianka Furio przekonała mnie do cukru, mam nadzieję, że nie sprawi, że piwo stanie się wyraźnie wytrawniejsze. Karmelowy chciałem wrzucić, bo akurat mi go to 0,5kg zostało, ale fakt faktem, nie przepadam za karmelowym smakiem piwa, więc nie będę płakał, jakbym go nie dodał. Propozycja Mata bardzo mi się podoba, ale czy nie dotyczy ona warki na 20l? No i trochę tego chmielu tam jest, już sam wycelowałem w maksymalną goryczkę, ale na 100g na cichą nie wpadłem. Jeszcze jedno, chciałbym uzyskać jak najjaśniejsze piwo, tu chyba tylko ze względu na moje widzi-mi-się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycja Mata bardzo mi się podoba, ale czy nie dotyczy ona warki na 20l

Zawsze możesz dołożyć więcej pilsa.

Pamiętaj, im prostszy zasyp tym lepiej. Nie ma co kombinować ze słodami. Najchętniej to bym się ograniczył do Pilsa i Carapils :) No, może ze 100 g karmelu.

Możesz dać

ale na 100g na cichą nie wpadłem

Możesz zapodać i 150 g w dwóch turach po 75 g. Na pewno nie pożałujesz.

A tak w ogóle, to nie wiem czy Belma to dobry kandydat na SH IPA, tym bardziej w wydaniu imperialnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem w kilku miejscach, że wychodzi, widziałem też kilka craftów na ratebeer.com, wszystkie na 90+. Sam nie piłem, ale że nie mogę na tym chmielu nic znaleźć, tym bardziej chcę sam to uwarzyć. Uproszczę zasyp, tak jak polecacie, a kiedyś tam wezmę się za to American BW, bo chyba rzeczywiście bardziej pasuje ten styl do mojego opisu ;) Wesołych świąt!

Edytowane przez Chlep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielenie (Belma):

 

- 60' 40 g

- 30' 40 g

- 10' 40 g

- 5' 30g

 

Tu żeś zaszalał z chmieleniem, naprawdę czujesz różnicę tych pięciu minut :lol: ?

 

A co do pytania to zacieraj w niższej temperaturze bo Ci wyjdzie słodki ulepek, którego nie zrównoważysz chmieleniem i nie potrzeba niczego "na pianę" bo przy tak gęstym piwie powinna być sama z siebie, jak coś się nie spie..rzy.

Carapils przy takim zasypie da Ci piękny efekt placebo ;)

 

No i chmielenie na zimno w dwóch turach da też taki sam efekt...

Edytowane przez fidoangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielenie na zimno w dwóch turach nie da efektu placebo. Uważam, że z chmieleniem nie przegiolem. Chociaż..... Może i masz rację. Można zrezygnować z chmielenia w 30 min. Ja preferuję jasne , wytrawne i porządnie nachmielone iipa. Stąd taka ,a nie inna moja propozycja.

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to inaczej,

-jaki efekt daje wrzucenie dwóch podobnych dawek chmielu w odstępie 5'?

-jaki odstęp czasowy zastosować miedzy dwiema dawkami chmielu na zimne chmielenie i jaki efekt daje chmielenie na zimno dwiema dawkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniam chmiel na Pacific Gem, podobno to dobry zamiennik dla Belmy, a akurat nie ma Belmy na magazynie w sklepie. Mam pytanie co do drożdży, ekstrakt w Brewtargecie wychodzi 18 blg, potrzebne mi będą dwie paczki US-05 (tak tutaj też mała zmiana), czy jedna wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mojego wcześniejszego pytania, to złożyłem przed chwilą zamówienie i "pożydziłem" na drożdże- poszło za jedną paczkę. Kupiłem sam pale ale ze Strzegomia i jednak będę celował bardziej w AIPA ok. 15-16, ale czy przy 25 litrach 1 paczka US-05 sobie poradzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.