Skocz do zawartości

Wyeast 1056 - Gęstwa


Pii

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

wczoraj próbowałem uwarzyć 25L AIPA na wzór #297 od Dagome: http://www.piwo.org/blog/25/entry-57-297-american-ipa/.

Niestety pomyłkowo sypnęło mi się dodatkowe 2 kg słodów, które nie były przeznaczone na tą warkę (1kg - Monachijski I oraz CaraGold 1kg).

Z zakładanych 25L 15,4°blg wyszło mi 26,5L 19,5°blg i ze względu na limit fermentora tak już zostawiłem i zadałem świeże Wyeast 1056 z paczki.

W planach miałem użyć gęstwy z tych drożdży jeszcze kilka razy a z tego co wiem nie powinno zbierać się gęstwy z piw mocniejszych od 16°blg.

Stąd pytanie czy już spisać drożdże na straty czy może jeszcze jest szansa użyć ich ponownie?

Być może zebranie piany z początku burzliwej dałoby nową generację?

 

Z góry dzięki za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja adamsky ale chciałem przetrwać niedzielę w błogosławionym stanie "nadziei" :)

Mam nadzieję, że dosyć mocno napowietrzyłem brzeczkę i że wyeasty dadzą radę.

Coś bulka od czasu do czasu ale piana się jeszcze nie pojawiła (zadane wczoraj o 20)

 

Przem0 czy przechowywanie takiej piany wygląda podobnie jak przy gęstwie?

I czy zbieranie piany przy ogólnie małej ilości zadanych drożdży nie wpłynie negatywnie na cały proces fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 godziny minęły. Wiaderko bulka systematycznie, 1cm białej piany na powierzchni, ruch drożdży widoczny z dołu w górę (kaloryfer został wieczorem wyłączony i temp otoczenia w nocy spadła do 13C), temp otoczenia 15C, temp fermentora 15C.

W którym dniu lub w jakim momencie najlepiej zebrać pianę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przem0 Zależy też kiedy ją zbierzesz;) A co innego zbieranie gęstwy a co innego piany...

Pii ja też głównie bym się martwił dużym underpitchingiem. A drożdże tak potraktowane potrafię nie dofermentowywać następnych piw, a miałem taki przypadek. Najpierw zadałem 1 saszetkę nieuwodnioną bezpośrednio na 17 blg piwo, zeszło normalnie, ale następne na gęstwie zeszło z 12 do 6 blg.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zdecydowałem się, że podaruję sobie te drożdże.

Dzisiaj zlałem na cichą. Piwo zeszło z 19,5blg do 4blg. Drożdży na dnie pozostało ok 2L.

Postaram się bardziej uważać następnym razem bo trochę szkoda drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.