Skocz do zawartości

Podział w dziale Wsparcie Piwowarskie


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj podjęliśmy wstępną decyzję o wyodrębnieniu nowego forum.

Aktualnie do Wsparcia piwowarskiego lądują wszystkie pytania - tak początkujących piwowarów, jak i tych zaawansowanych osób.

Powstanie więc nowe forum, nazwiemy je teraz roboczo (a może i na stałe) Mój pierwszy raz, które będzie dedykowane początkującym piwowarom.

Jeżeli macie sugestie i uwagi, bardzo proszę pisać śmiało. Za dwa-trzy dni rozpoczniemy przenoszenie tematów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję aby moderatorem takiego tematu został ktoś kto ma małe doświadczenie w warzeniu piwa .Ktos kto poustawia to wszystko tak jak by widział gdyby szukał sam .To taka moja sugestia :beer:. Jeśli do bani to wyciąć proszę

Pytanie - co chcesz poustawiać?

W nowym dziale po prostu będą lądować posty i nic poza tym. Rola moderatora ogranicza się tylko do przenoszenia postów, które znajdują się w złym dziale, łączenia bądź rozdzielania tematów, ewentualnej korekty tytułów wątków... i niewiele więcej, więc moim zdaniem doświadczenie piwowarskie moderatora ma tu znacznie drugorzędne, większe znaczenie mają chęci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję aby moderatorem takiego tematu został ktoś kto ma małe doświadczenie w warzeniu piwa .Ktos kto poustawia to wszystko tak jak by widział gdyby szukał sam .To taka moja sugestia :beer:. Jeśli do bani to wyciąć proszę

Pytanie - co chcesz poustawiać?

W nowym dziale po prostu będą lądować posty i nic poza tym. Rola moderatora ogranicza się tylko do przenoszenia postów' date=' które znajdują się w złym dziale, łączenia bądź rozdzielania tematów, ewentualnej korekty tytułów wątków... i niewiele więcej, więc moim zdaniem doświadczenie piwowarskie moderatora ma tu znacznie drugorzędne, większe znaczenie mają chęci.[/quote']

ok zła wypowiedź prosze wyciąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zrobić na samej górze dużymi literami FAQ i umieścić tam te pytania które pojawiają się kilkanaście razy jak np. "brak piany- co robić?","zakażona brzeczka- jak rozpoznać?", "Chcę uwarzyć piwo ale nie wiem jak". Można by w odpowiedziach na te pytania użyć haseł z wikipedi. Po pierwsze propagowało by to trochę czytanie haseł na wiki (sam dopiero po kilku tygodniach się zorientowałem,że takie coś tu jest), zmusiło by ludzi do czytania a nie zadawania po raz setny pytania "pierwsza warka- brak piany". Nie wyeliminuje to całkowicie pytania o to samo ale może zmniejszy.

 

EDIT: Wiem, że istnieje mapa wątków w której można przejrzeć ciekawe tematy, jednak lepiej zrobic pytanie i odpowiedź. To trochę rozjaśni sytuacje. W miarę możliwości mogę coś przy tym pomóc

Edytowane przez cieplyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zrobić na samej górze dużymi literami FAQ i umieścić tam te pytania które pojawiają się kilkanaście razy jak np. "brak piany- co robić?","zakażona brzeczka- jak rozpoznać?", "Chcę uwarzyć piwo ale nie wiem jak". Można by w odpowiedziach na te pytania użyć haseł z wikipedi. Po pierwsze propagowało by to trochę czytanie haseł na wiki (sam dopiero po kilku tygodniach się zorientowałem,że takie coś tu jest), zmusiło by ludzi do czytania a nie zadawania po raz setny pytania "pierwsza warka- brak piany". Nie wyeliminuje to całkowicie pytania o to samo ale może zmniejszy.

Nowi użytkownicy na forum to nowa krew. Jak kogoś irytują powtarzane pytania, to primo - nie musi ich czytać, secundo - tym bardziej odpowiadać. A poza wszystkim, to na naszym forum, trzeba przyznać, trafiają naprawdę ludzie na poziomie i banalne pytania powtarzają się sporadycznie. Już od jakiegoś czasu nie zdarzyło mi się prowadzić nikogo za rączkę przez brew-kita, choć użytkowników przybywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o to, że komuś nie chce się czytać tych pytań i odpowiadać bo na tym forum bardzo szybko są odpowiedzi i nie ma zaczepnych uwag, że pisało się o tym setki razy. Moją propozycję opieram na własnych poszukiwaniach wiedzy. Bardzo pomogły mi zwięzłe i konkretne odpowiedzi na temat. Natomiast szukanie wśród wątków jest czasochłonne i można szybko się zniechęcić. Z drugiej strony można się z takiego FAQ dowiedzieć o rzeczach o których wcześniej nie miało się pojęcia a które ułatwiają życie. Podam własny przykład: Podczas warzenia występuje przełom. Przed warzeniem pierwszej warki bardzo dużo czytałem ale na to się nie natchnąłem. Gdy zobaczyłem farfocle pływające mało mi serce nie stanęło.

 

Nie mam nic do nowicjuszy (bo sam się za takiego uważam). Zaproponowałem ułatwienie i może kogoś to zainteresuje :beer: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla rozwinięcia myśli - taki dział, będzie też kolejnym krokiem, aby forum było jak najbardziej przyjazne użytkownikom. Musimy wiedzieć, że dla wielu nowych osób piwowarstwo jest tak obcym hobby, jak np. dla mnie "warsztatowy wyrób wałków rozrządu" i po prostu nie wiedzą, mimo chęci, gdzie mają ten pierwszy post wrzucić. Więc tym bardziej, trafiając w odpowiednie miejsce, nie będzie raziło stałych użytkowników forum. Taką to idee wydumaliśmy :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie zmiany, dodawanie nowych elementów powinno być dobrze przemyślane i dokonywane tylko wtedy gdy jest konieczne i to wg ustalonego z góry planu. Forum rozrasta się, to dobrze, należy tylko pilnować, aby nie odbywało się to w sposób spontaniczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mi właśnie o to chodzi aby to wszystko bardziej przybliżyć. Nowy użytkownik jak zacznie czytać forum i zobaczy nasze rozmowy o konkretnym pH, wyszukiwaniu niuansów smakowych albo biotechnologiczne hasła, to może się zniechęcić i uznać, że jest to zbyt trudne. Tutaj potrzebne są podstawy. Bardzo dobrze to jest opisane przez Jejskiego. Jeśli nie FAQ to warto aby każdy początkujący przeczytał "przemyślenia Jejskiego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio czytam to forum doscy intensywnie, moje przemyslenia:

 

Utworzenie nowego dzialu - jak najbardziej trafne, po to wlasnie tworzy sie fora, zeby grupowac tematy dyskusji. Pamietajac o mniej doswiadczonych technicznie uzytkownikach, mozna przypiac/przykleic ogloszenie, krotko informujace o zasadach umieszczania tematow. Samo forum tez powinno byc na gorze, zeby latwo bylo je znalezc.

 

Co do uwag cieplyla. To co piszesz jest bardzo praktyczne. Ale trzeba rozroznic forum od wiki. Generalnie jest to swietny pomysl, sam obecnie szukam wlasnie takich skondensowanych tresci. Tym bardziej, ze w wielu przypadkach sa roznice zdan, i przydaloby sie skumulowac to w jedna tresc wypracowujac jakis kompromis. Mysle ze takim miejsce jest wlasnie wiki. Tam umieszczamy artykul, ktory moze byc rozbudowywany. Ludzie dyskutuja nad jego trescia (na forum, badz w dyskusjach wiki) i wprowadzaja poprawki. Forum jest miejscem rozmow, wiki poradnikow.

 

Trzeba tez wykorzystac mozliwosci techniczne skryptow. Na forum latwiej sie dyskutuje, mozliwe jest zrobienie sond, konkursow. Wiki daje lepsze mozliwosci edycyjne, mamy historie zmian. A dodatkowo trzeba zalinkowac w jedna i druga strone. Np. w tym ogloszeniu, o ktorym pisalem na poczatku, mozna wlasnie dodac linki do artykulow z wiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję mocno promować ten nowy dział - może extra link w górnym menu, na pewno na głównej, pogrubiona czcionka wyróżniająca dział po wejściu na forum (+jakiś gif). Ważne bo myślę, że 80-98% nowych użytkowników tego forum to początkujący piwowarzy.

W środku koniecznie przyklejony na samiusiętkiej górze FAQ/drogowskaz z linkami (również do Wiki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to widziała w ten sposób, że w ciągu najbliższych dni poprzerzucam część wątków z działu "Wsparcie Piwowarskie" do nowego działu dla początkujących. Równocześnie zrobię (ja lub może Makaron) "mapę/FAQ" ale o trochę innej koncepcji, kiedyś zaproponował ją Makaron. Czyli pytanie np. "Jest drugi dzień fermentacji a w rurce już nie bulgocze, co robić??? " krótka odpowiedź "Fermentacja już mogła się zakończyć, sprawdź Blg, sprawdź czy jest piana, poczekaj jeszcze 3 dni i rozlewaj" i linki do wątków poruszających ten sam problem, ewentualnie linki do wiki

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bede promowal, ze ogolnie FAQ powinno byc na wiki. Forum powinno byc raczej do dyskusji. Sprawdzone sposoby, poradniki powinny byc jednak na wiki. Tam jest przejrzysta struktura, latwo wszystko hierarchizowac. Oczywiscie to tylko moje zdanie :tort:

 

Do adminow: Wiki lepiej tez sie prezentuje w googlach. Ludzie szukajacy ogolnie tematow zwiazanych z browarnictwem moga dostac w wyszukiwarce konkretne linki do artykulow na wiki. Poza tym do kazdego artykulu na dole mozna podlinkowac konkretne tematy z forum. Daje to dodatkowy cross-link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. gangrena ma rację jeśli chodzi o FAQ w Wiki.

1 - łatwość edycji, poprawek

2 - indeksacja w google ( zobaczcie np http://www.google.pl/#hl=pl&source=hp&q=chmiel+sybilla&btnG=Szukaj+w+Google&lr=&aq=f&oq=chmiel+sybilla&fp=c690f6a879fe49b0 a to nie tak dawno zostało dodane :tort: )

3 - MUSZĄ być wyraźne linki na forum i na głównej stronie, żeby każdy trafił

 

Nie zmienia faktu,że podział na forum musi być dla porządku zrobiony :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia osoby, która niedawno szukała sporej ilości informacji tu na forum (i w sumie nadal szuka :tort: ) uważam że ważniejsza jest mapa wątków od FAQ.

Może to kwestia indywidualnych preferencji, ale ja wolę gdy coś jest dokładnie wytłumaczone, a nie z grubsza, tak jak by to raczej było w FAQ. Takie coś jest dobre, jeśli ktoś już trochę poczyta, będzie miał jakieś podstawy wiedzy piwowarskiej i powiedzmy w trakcie ważenia napotka na jakąś przeszkodę. Wtedy szybko spojrzy do FAQ i problem z głowy. Jeśli miałbym zaczynać i przejrzeć tylko FAQ wiedzę mógłbym mieć dość okrojoną, a już na pewno w mojej głowie zrodziłby się miliard pytań, na których bez mapy odpowiedzi bym nie znalazł. Chyba że bym założył nowy wątek, ale to już inna bajka.

Tak więc mapa na forum, FAQ na wiki brzmi całkiem sensownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. gangrena ma rację jeśli chodzi o FAQ w Wiki.

Również się zgadzam. Tylko, że informacja na temat gdzie dokładnie w wiki się te informacje znajdują musi się znajdować w przyklejonym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstanie więc nowe forum, nazwiemy je teraz roboczo (a może i na stałe) Mój pierwszy raz, które będzie dedykowane początkującym piwowarom.

Jeżeli macie sugestie i uwagi, bardzo proszę pisać śmiało. Za dwa-trzy dni rozpoczniemy przenoszenie tematów.

Myślę że nazwa powinna brzmieć "Dla początkujących piwowarów" , bo "Mój pierwszy raz" odnosi się w zasadzie do pierwszej warki, a jak wiadomo pierwsza może być z konserwy, lub zacierana i mieszana, a po pierwszej warce i tak pozostaje mnóstwo pytań co do logistyki w browarze. Coś mi się wydaje że chyba przyszedł czas na pisanie "Moje przemyślenia V3" uzupełnione filmikami na youtube i bardziej usystematyzowane. niestety to będzie troszkę trwało :tort: Przy okazji zachęcam do naszych rozmów na skype. Nic nie zastąpi setek postów, jak rozmowa na żywo. I chyba tu poproszę admina o informację na stronie GŁ o konferencjach na skype.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje przemyslenia z filmikami na pewno duzo by wniosły ale nie pod takim tytułem :lol: Lepiej to zatytułować "poradnik dla początkujących i przemyslenia Jejskiego"

Nie nie, jak nazwie Jejski poradnik, to już wola autora - mi chodzi o nazwę dla nowego forum dla początkujących :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

coś już kiedys w takim temacie się udzielałem, jako zaczynający zacieranie.

 

Teraz napiszę tak - piwo z ekstraktów cze gotowców to betka - więc proponuję; "Jak zacząć zacieranie..."

 

Wcześniej, technologicznie - jest dość prosto jednak (i teraz nie wiem sam - ile wiedzy podstawowej, minimalnej trzeba opisać), ale zacieranie ( patrz moje pierwsze zacieranie słodu, minuta po minucie, i przemyślenia w trakcie) daje sporo punktów, gdzie początkujący piwowar ma mnóstwo wątpliwości..

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.