Jump to content

Piwo w butelce im starsze tym gorsze


Przemas.IE
 Share

Recommended Posts

No i dopadło mnie . Nie wiem co się stało ale dwa moje piwa zabutelkowane 11-11-14 i 4-11-14 powoli przestają być pijalne .Wszystko było super, po nagazowaniu pyszne a od tygodnia z każdym dniem gorzej. Pojawił się jakby osad ale w całej objętości butelki i ewidentnie coś jest nie tak, piwo w smaku jakby zepsute jeszcze nie odpychające ale już coś nie tak.Zostało mi jeszcze 28 butelek i obawiam się ,że pójdą w kanał.

Przechowuję je w pokoju gdzie farmentuję ok 18st teraz .Osad też jest na ściankach butelek , dezynfekowane były Oxi , nie płukane . Możliwe ,że źle wymyte ?

Link to comment
Share on other sites

Możliwe ,że źle wymyte ?

Raczej nie. Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, że niedomyta butelka (mam na myśli zanieczyszczenia tzw. mechaniczne) może powodować tylko gushing. Coś musiało pójść nie tak, bo piwo jest młode (2mies.), więc tak naprawdę dopiero teraz powinno być zdatne do picia. Obstawiam infekcję jakąś...

Przechowywanie w 18°C nie powinno zaszkodzić. A co w smaku jest nie tak? Kwas? Stara szmata? Karton? Siarkowodór? Napisz coś więcej.

Link to comment
Share on other sites

A co w smaku jest nie tak? Kwas? Stara szmata? Karton? Siarkowodór? Napisz coś więcej.

 

No właśmie nie ma przykrych zapachów, nie potrafię opisać. Ale te "farfocle " , Jest w nim coś co mi przeszkadza , tak jakby stare , przeterminowane . Da się ja pić ale już cos mi w nim przeszkadza . Było klarowne a teraz przez butelke widzę w całej objętości butelki takie syfki .

Dla przykładu mam jeszcze piwo bytelkowane początkiem pażdziernika , przechowywane w tym samym miejscu i jest pycha .

Zawsze postępuję tak samo, nie wiem gdzie popełniłem błąd .

Edited by Przemas.IE
Link to comment
Share on other sites

Kapsle to ch... zmień środek na dezynfekujący oparami (np. piro). Też kiedyś dezynfekowałem oxy, ale po dwóch kwasach zwątpiłem. Od ponad 40 warek stosuję piro i już żadnej infekcji nie było. To nie musi być piro, ale ważne, żeby dezynfekowało oparami. No chyba że za każdym razem zalewasz cały fermentor... :o

Nadmienię, że od dwóch lat mam te same wężyki (jakoś mi nie po drodze do samochodowego, żeby kupić nowe :P ), też je dezynfekuję piro i nie mam infekcji.

Link to comment
Share on other sites

Myślisz ,że to jakaś infekcja? dopiero teraz by to wylazło? Fermantorów nie zalewam do pełna ale trzymam ok 30 minut i obracam zamkniętym fermentorem co jakiś czas, wężyki ,kraniki itp. też w tym dezynfekuję

Link to comment
Share on other sites

Tak, myślę że to jakaś infekcja. MYŚLĘ - bo nie mam możliwości spróbować.

Samo obracanie fermentorami nie daje żadnej gwarancji dezynfekowania. Musiałbyś przez min. kilka minut obracać góra-dół, lewo-prawo itd, w przeciwnym wypadku ja nie miałbym za grosz zaufania do oxy... Tylko środki dezynfekujące oparami dają "gwarancję" skuteczności.

Jeśli w każdej butelce masz te objawy, co opisujesz, to na pewno nie jest wina mycia butelek, tylko coś było już na etapie fermentacji, najpewniej cichej ( bo jakby się stało coś na burzliwej, to czułbyś już przy przelewaniu/butelkowaniu).

Druga opcja jest taka, że nie lubisz chmielu, który się uwydatnił po 2 miesiącach, ale tego raczej nie biorę pod uwagę :P

Link to comment
Share on other sites

jeśli przy nalewaniu było mocno natlenione to nie trzeba długo czekać ,jeśli jest jeszcze w jasnym pokoju do tego to jeszcze mniej

jakich drożdży używałeś ?

belgi lubią tak na ściankach osiadać

Link to comment
Share on other sites

Piwo utlenione będzie bardzo płaskie, jeśli jednak bardzo Ci przeszkadza profil piwa to ja obstawiam infekcje, chyba że przez to że ma farfocle to Ci nie smakuje? ;)

Na utlenienie to chyba trzeba poczekać dłużej niż 1,5 miesiąca...

Niekoniecznie.

Link to comment
Share on other sites

jeśli przy nalewaniu było mocno natlenione to nie trzeba długo czekać ,jeśli jest jeszcze w jasnym pokoju do tego to jeszcze mniej

 

jakich drożdży używałeś ?

 

belgi lubią tak na ściankach osiadać

 

Te piwa to zwykłe IPA , jedne na gęstwie s04 drugie na sucharach us05

Piwo utlenione będzie bardzo płaskie, jeśli jednak bardzo Ci przeszkadza profil piwa to ja obstawiam infekcje, chyba że przez to że ma farfocle to Ci nie smakuje?

Utlenione raczej nie jest , smak nie jest jeszcze tragiczny ale wiem ,że zaczyna się coś złego dziać, nie jestem sensorykiem i nie umiem opisać tego.No i te farfocle, wystawiłem piwa na dwór na noc, zobaczę potem co z nimi .

Co było dodane do refermentacji i w jaki sposób?

Syrop glukozowy .

- skrobia w piwie

piwo było idealnie klarowne przy butelkowaniu post-9783-0-40731200-1419157478_thumb.jpgpost-9783-0-72947400-1419157453_thumb.jpgpost-9783-0-64318700-1419157501_thumb.jpg

Edited by Przemas.IE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.