Jump to content
Sign in to follow this  
amorph

Rauchbock

Recommended Posts

Warzyłem wczoraj Rauchbocka 17,5 BLG z 40% zasypem słodów wędzonych (30% jęczmień i 10% pszenica). Poza momentem dodania słodów do zacierania jakoś nie było intensywnej wędzonki i w brzeczce przy zadawaniu drożdży również. Czy aromaty wędzone wychodzą dopiero w trakcie fermentacji?

Korelacja zapachu wędzonki z zacierania a w gotowym piwie jest bardzo silna. Jeśli przy zacieraniu nie wiele czuć to w gotowym piwie również ten aromat będzie delikatny.

Edited by WiHuRa

Hmm. Czyli będę miał zwykłego koźlaka :-)? Może podczas zacierania przyzwyczaiłem się do zapachu... Zależało mi na poziomie wędzoności podobnym jak w Kormoranie. Orientuje się ktoś jaki powinien być procentowy zasyp słodów wędzonych żeby to osiągnąć?

Edited by amorph

Narazie poczekaj na finalny efekty. Może taki poziom wędzonki będzie Cię zadowalał. Na pewno będzie ja czuć przy takim zasypie.

Poza tym sam zasyp to nie wszystko. Słód wędzony może mieć różną intensywność.

Edited by WiHuRa

Wszystko zależy z jakiej słodowni masz słód. Ja lageruję obecnie rauchbocka na 70 % wayermannie i wędzonka jest średnia/powyżej średniej. W zeszłym roku stosowałem mieszankę 50/50 Wayermann, Steinbach i była wyraźnie mocniejsza.

Wayermann jest delikatny, więc przy tym zasypie będziesz miał delikatny aromat wędzony. W smaku będzie wyraźniej czuć wędzonkę niż w aromacie.

Zauważyłem również, że przy zasypie wayermanna do 50 %, aromat w pierwszej kolejności, a potem smak, po paru miesiącach schodzi. Mam jeszcze ze 3 butelki rauchbiera na wayermanie 50 % i jak dał bym Ci do degustacji to powiedziałbyś, że to marzen. Z kolei drugi 50/50 wayermann/steinbach jest jeszcze wyraźnie wędzony w smaku/aromacie. Piwa butelkowane bodajże w lutym.

Edited by Giziu

Hehehe panie boczek tylko boczek :) a tak na poważnie słód wędzony z bruntala w porównaniu z w/w dużo słabszy jest ? Wojtek ma pewnie duże doświadczenie i określi co i jak.

Również kilka dni temu warzyłem Urbocka własnoręcznie wędzonym słodem, lecz aromat wędzonki podczas zacierania był słaby. Wędziłem 3 godziny na zimno. Słód wędzony stanowił 86% całego zasypu, dlatego dziwiło mnie że wędzonka była słabo wyczuwalna. Poczekam na efekty w gotowym piwie, jeśli nie będę z nich zadowolony następnym razem będę wędzić dłużej.

Mam nadzieję, że mój koźlak będzie choć odrobinę wędzony. Jaki powinien być zakres pracy drozdży w tym stylu? Mam instrukcję z kilku gotowych zestawów i tm było podane od 7-14'C. Ja celuję w środek ale nie wiem czy to dobre podejście.

Bez karmelowych dodatków to już nie będzie rauchbock ale jeśli rzeczywiście słaba będzie wędzoność to całkiem zrezygnuję z pilzneńskiego.