Jump to content
joonecky

Problem z butelkowaniem

Recommended Posts

Jutro planuje butelkować moje pierwsze piwko - stout z zacieraniem.

Z myślą o butelkowaniu na fermentację cichą przelałem piwo do fermentora z kranikiem. Ale nie wiem, czy dobrze zrobiłem. Czy mogę dolać tam po prostu syropu do refermentacji i zamieszać? Chyba nie - z racji osadów na dnie fermentora.

Czy jedynym wyjściem będzie przelanie piwa do fermentora bez kranika, wlanie do odkażonego fermentora z kranikiem syropu i ponowne przelanie piwa do fermentora z syropem? Chyba jest to jedyna rozsądną opcja. Jeśli nie, to mnie poprawcie.

Zaznaczę jeszcze, że powiadam jedynie dwa fermentory.

Edited by joonecky

Możesz dodawać syrop bezpośrednio strzykawka do butelek. Jak to zrobić opisywał coder w piwowarstwie w artykule o rezygnacji z przelewania na cichą.

Zrob tak jak piszesz albo dozuj syrop bezpośrednio do butelek za pomocą strzykawki.

OK. Ze strzykawką to świetny pomysł. Dzięki. Nasuwają mi się jednak jeszcze pytania.

1. Czy zlewając do butelek piwo nie dostanie mi się osad? Nie mam założonego reduktora osadów.

2. Czy dezynfekując butelki wystarczy przepłukać wszystkie butelki (ok. 40) jednym roztworem OXI, czy wymieniać co X butelek?

3. Jak zdezynfekować kranik? Przepłukać i spyskać roztworem OXI?

1. Spokojnie możesz zlewać, po cichej nie musisz bać się osadów.

2. Wystarczy Ci jedna porcja, o ile nie będzie to 50ml :)

3. Okręć go "do góry nogami" i zalej OXI jeśli nie masz nic innego.

Dzięki za szybkie odpowiedzi. W takim razie zlewam jutro do butelek, a w obliczu zwolnionych fermentorów zamierzam warzyć jutro Pale Ale. Będzie się działo :cool:

Słyszałem, że mogą się zrobić wtedy granaty.

Bzdura! Przyczyną "granatów" najczęściej jest nie zakończona fermentacja, ewentualnie dużo za dużo środka do refermentacji, ale na pewno nie sypanie cukru miarką.

Ja też mam dwa jednak trzeba dokupić trzeci bo ten z kranikiem owinąłem karimatą i służy mi do wysładzania i do butelkowania.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Piwko już zabutelkowane. Używałem strzykawki i dozowałem bezpośrednio do butelek.

Nie rozumiem w czym problem. Miałeś przecież wolny fermentor, powinieneś przelać do niego to piwo z cichej (wlewając najpierw syrop z cukru). A przy okazji, robienie cichej dla stouta nie ma sensu.

Edited by Jacenty

jeśli masz miarkę może cukier sypać do butelek ,a nie syrop robić

Słyszałem, że mogą się zrobić wtedy granaty.

rozlałem tak 10-12 pierwszych warek,mam z nich jeszcze piwa,z miesiąc temu otwierałem z pierwszej i drugiej warki ,zero oznak przegazowania