Jump to content

W jakiej temperaturze przeprowadzić cichą dla American Amber Ale?


Venon
 Share

Recommended Posts

Cześć!

 

Obecnie przeprowadzam fermentacje burzliwą dla mojego AAA w temperaturze 19 stopni (termometr ciekłokrystaliczny na fermentorze wskazuje 20-22) i zacząłem się zastanawiać w jakiej temperaturze przeprowadzać cichą. Mam dostępną piwnicę gdzie obecnie jest jakieś 11-13 stopni, myślicie że będzie ok czy jednak za nisko dla Safale US-05? Po weekendzie zamierzam dekantować i nurtuje mnie to pytanie.

 

Zatarłem poniższe słody w temp. 68 stopni przez 70 minut gdzie ekstrakt wyszedł mi ~12 blg.

 

Słód Pale Ale 3kg

Słód Monachijski 0,8kg

Słód Crystal 150 0,3kg

 

Dzięki za pomoc.

Edited by Venon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cześć, minął tydzień cichej i chciałem zdać relację przy okazji pytając o dalsze kroki. Mianowicie w ciągu ostatnich 2 dni przyszedł mrozik i w piwnicy temperatura spadła do ~ 10 stopni, wziąłem więc cukromierze i pobrałem próbkę do badania. Generalnie przez tydzień drożdże w piwie niewiele zdziałały tj. piwko ma nieco ponad 5 blg ~1,022 fg i jest mętne - co jest w stylu jest niepożądane. Chciałbym Was zapytać o radę, czy zostawić jeszcze na tydzień w tej bądź co bądź chłodnej piwnicy czy może na tydzień wynieść do cieplejszego pomieszczenia ok 19 stopni by dofermentowało do końca (może by się sklarowało przy okazji). A może poradzicie coś innego? Może spróbować jeszcze testu odfermentowania w wyższej temp?

Link to comment
Share on other sites

Chciałbym Was zapytać o radę, czy zostawić jeszcze na tydzień w tej bądź co bądź chłodnej piwnicy czy może na tydzień wynieść do cieplejszego pomieszczenia ok 19 stopni by dofermentowało do końca

Czyli przelałeś na cichą, nie sprawdzając czy fermentacja się zakończyła?

Link to comment
Share on other sites

Jeśli jesteś pewien, że fermentacja dobiegła końca, to zostaw w jak najzimniejszym miejscu, niska temperatura sprzyja klarowaniu. Jeśli nie jesteś pewien to źle, że dopuściłeś do obniżenia temperatury. Ile i w jakich temperaturach to już stoi od zadania drożdży?

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie: 6 dni w temp ~19 stopni (gdzie termometr ciekłokrystaliczny na fermentorze wskazywał 20-22) i tam odfermentowało do 5,5 blg, potem zlałem na cichą i dzisiaj minął 7 dzień w temperaturze około 14 stopni (ostanie 2 dni to 10-11). Jakieś sugestie?

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze za szybko zlałeś, po drugie po co w ogóle zlewałeś? Niby po takim czasie powinno być już po wszystkim, z drugiej jednak strony US-05 nigdy mi tak płytko nie skończyły. Na Twoim miejscu potrzymał bym to w ~18°C jeszcze tydzień. Następnym razem pamiętaj o FFT, nie będziesz miał takich problemów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.