Skocz do zawartości

Cukier buraczany zamiast białego cukru kandyzowanego do Belga?


tolo

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

Chcę zrobić takie piwko: http://www.wiki.piwo.org/Belgian_Blond_Ale_(Belgijska_Blondynka),_Zbigniew_Kie%C4%87_(zibi)

Jednym ze składników jest biały cukier kandyzowany.

 

Poszperałem jak go zrobić, ale widzę, że wiki twierdzi, że "Cukier kandyzowany powstaje przez powtórną krystalizację roztworu sacharozy, więc tak na prawdę nie ma sensu przepłacać za biały cukier kandyzowany. Co innego brązowy nadaje piwu ciemniejszą barwę oraz lekko wyczuwalny karmelowo - rumowy smak" (http://www.wiki.piwo.org/Cukier).

 

Ja to rozumiem tak, że zamiast białego cukru kandyzowanego mogę dodać buraczany, ale gdybym wymagany był brązowy to gra jest warta świeczki. Dobrze to odczytałem? Faktycznie tutaj różnica jest niezauważalna?

 

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cukier buraczany, to zwykły cukier. Cukier brązowy, to ten sam cukier zmieszany z barwnikiem, np melasą. Cukier kandyzowany, to wciąż ten cukier buraczany, tylko poddany prostemu procesowi odparowywania.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cukier buraczany, to zwykły cukier. Cukier brązowy, to ten sam cukier zmieszany z barwnikiem, np melasą. Cukier kandyzowany, to wciąż ten cukier buraczany, tylko poddany prostemu procesowi odparowywania.

Różnice pomiędzy typami tych cukrów rozumiem, natomiast nie odpowiada to na pytanie (albo ja jestem przymulony :)) czy warto robić/kupować biały cukier kandyzowany, czy po prostu nasypać do gara 0.5kg białego cukru buraczanego - sacharozy, bo tak zrozumiałem wiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była tu kiedyś długa dyskusja jak się robi cukier kandyzowany, i czy czymś się różni.

Okazało się po wnikliwych badaniach chemicznych, że jednak się różni.

Nie bądź leniem, bo po prostu słabo szukałeś.

Podpowiem że potrzebna Ci odżywka do drożdży i kwasek cytrynowy.

I lepiej użyć "brązowy" - więcej opcji powstania ciekawych związków z jego "zanieczyszczeń" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bądź leniem, bo po prostu słabo szukałeś.

Nie twierdzę, że mocno szukałem, twierdzę, że szukałem, ale znalazłem Wiki, które mówi to o czym jest ten wątek. Się nie pytam jak zrobić cukier kandyzowany, tylko czy warto go robić :)

Edytowane przez tml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I lepiej użyć "brązowy" - więcej opcji powstania ciekawych związków z jego "zanieczyszczeń" :)

Kilka lat temu kupiłem Melasę. Jest bardzo wydajna. Jeżeli w recepturze jest użycie cukru brązowego np, to sypię zwykły i dodaję trochę melasy właśnie. Polecam posiadanie melasy, nie raz dodawałem ją do piw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się nie pytam jak zrobić cukier kandyzowany, tylko czy warto go robić :)

I tak i nie. Warto, bo będziesz miał świadomość, że zrobiłeś wszystko dla swojego piwa. A nie warto, bo ..różnicy pewnie i tak nie wyczujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie jest mowa o białym cukrze kandyzowanym - zapewne do jakiegoś jasnego belga. Więc odpowiedź brzmi - nie warto.

Sytuacja zmienia sie diametralnie jeżeli bedziemy mówili o ciemnym cukrze kandy, a jeszcze lepiej o syropie - (do piw ciemnych), wtedy odpowiedź brzmi - jak najbardziej tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była tu kiedyś długa dyskusja jak się robi cukier kandyzowany, i czy czymś się różni.

Okazało się po wnikliwych badaniach chemicznych, że jednak się różni.

Nie bądź leniem, bo po prostu słabo szukałeś.

Podpowiem że potrzebna Ci odżywka do drożdży i kwasek cytrynowy.

I lepiej użyć "brązowy" - więcej opcji powstania ciekawych związków z jego "zanieczyszczeń" :)

 

 

Sorki, ale poczytaj o czym kolega pisał.

.....o białym! A biały nic nie wnosi, tak jak zwykły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.