Skocz do zawartości

Druga warka: DIPA, projektowanie przepisu


cahe

Rekomendowane odpowiedzi

Post jest edytowany, zamieściłem tutaj nowszą wersję piwa, po uwzględnieniu uwag, które możecie przeczytać w wątku. Pierwsza wersja przepisu jest dostępna po kliknięciu w spoiler.

 

Wersja po rewizji

5,89 kg               Pale Malt (Weyermann) (6,5 EBC)          Grain         2        74,9 %        
0,98 kg               Wheat Malt, Pale (Weyermann) (3,9 EBC)   Grain         3        12,5 %        
0,74 kg               Carared (Weyermann) (47,3 EBC)           Grain         4        9,4 %         
0,25 kg               Sugar, Table (Sucrose) (2,0 EBC)         Sugar         5        3,2 %         
30,00 g               Columbus/Tomahawk/Zeus (CTZ) [15,50 %] - Hop           6        45,7 IBUs     
30,00 g               Cascade [6,70 %] - Boil 30,0 min         Hop           7        15,2 IBUs     
30,00 g               Citra [12,00 %] - Boil 20,0 min          Hop           8        21,4 IBUs     
25,00 g               Chinook [13,00 %] - Boil 15,0 min        Hop           9        15,9 IBUs     
10,00 g               Cascade [5,50 %] - Boil 10,0 min         Hop           10       2,0 IBUs      
10,00 g               Cascade [5,50 %] - Boil 5,0 min          Hop           11       1,1 IBUs      
2,0 pkg               Safale American  (DCL/Fermentis #US-05)  Yeast         12       -             
50,00 g               Cascade [6,00 %] - Dry Hop 7,0 Days      Hop           13       0,0 IBUs 

 

Wersja poprzednia 1

 

20,00 l Warszawa Filtry Water 1 -

5,00 kg Pale Malt (Weyermann) (6,5 EBC) Grain 2 63,3 %

1,50 kg Carared (Weyermann) (47,3 EBC) Grain 3 19,0 %

1,00 kg Wheat Malt, Pale (Weyermann) (3,9 EBC) Grain 4 12,7 %

0,40 kg Candi Sugar, Clear (1,0 EBC) Sugar 5 5,1 %

30,00 g Columbus/Tomahawk/Zeus (CTZ) [15,50 %] - Hop 6 45,9 IBUs

25,00 g Chinook [13,00 %] - Boil 45,0 min Hop 7 29,4 IBUs

30,00 g Cascade [6,70 %] - Boil 30,0 min Hop 8 15,2 IBUs

30,00 g Citra [12,00 %] - Boil 15,0 min Hop 9 17,6 IBUs

2,0 pkg Safale American (DCL/Fermentis #US-05) Yeast 10 -

50,00 g Cascade [6,00 %] - Dry Hop 7,0 Days Hop 11 0,0 IBUs

 

 

Mam zamiar fermentować za pomocą gęstwy US-05 z poprzedniej warki. Zamiast cukru Candi użyję chyba cukru inwertowanego, bo łatwo go można przygotować w domu albo miodu. Będę zacierał jednotemperaturowo w 64,5°C, z mash-outem i wysładzał partiami aż uzyskam brzeczkę o BLG na poziomie 17-18BLG. Potem dodam cukier inwertowany/miód/candi i będę gotował około godziny co powinno przy odparowaniu ok. 9%/h dać 21BLG.

 

Z góry dzięki za wszystkie uwagi.

Edytowane przez cahe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym darował sobie miód, lepiej sypnąć glukozy albo jeszcze lepiej sacharozy. Miodu szkoda, roboty przy cukrze kandyzowanym czy inwertowanym również, a w DIPA i tak pierwsze skrzypce gra chmiel. Cukier jest po to by piwo było bardziej wytrawne i lepiej eksponowało chmielowy charakter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim 20% carared + 21blg to zapowiedź uklepka. Do DIPA o takim ekstrakcie w ogóle nie dawałbym żadnego karmelowego. Ciała i tak będzie dość, a to jednak ma być IPA a nie syrop.

 

Chmielu - jak na DIPA - jest stosunkowo niewiele. W dodatku większość tego chmielu wrzucasz w zakresie 45 ~ 15 minut. Jak masz mało chmielu, to raczej odradzam mocne chmielenie w tych zakresach. Lepiej skupić się na goryczce (FWH albo na 60 minut) i na aromacie (po zakończeniu gotowania + na zimno). Samo chmielenie DIPA w okolicach 45 ~ 15 jest ok, ale jak chmielu dajesz niewiele, to lepiej skupić się na tych momentach gdzie efekt jest najbardziej wyczuwalny.

 

Przy 21 blg starałbym się jednak używać gęstwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Cichus: Chciałem tylko ułatwić pracę drożdżakom, żeby nie musiały produkować inwertazy do rozkładania sacharozy.

@WiHuRa: US-05, starter 3 litry

@adamsky: dzięki, bardzo konkretne uwagi, na pewno zaadaptuje większość do drugiej rewizji przepisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WiHuRa: US-05, starter 3 litry

 

Ponad 200mld komórek chcesz kisić w 3l starterze ? One się tam będą męczyć a nie namnażać. Mocne piwo robi się z gęstwy. W ostateczności daj dwie paczki i tylko je uwodnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze: masz o wiele za dużo carared, zmień 1.5 kg to na ok. 250 g lub mniej. Poczytaj to: http://www.piwo.org/topic/9495-pogadajmy-o-ipa/

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WiHuRa: US-05, starter 3 litry

 

Ponad 200mld komórek chcesz kisić w 3l starterze ? One się tam będą męczyć a nie namnażać. Mocne piwo robi się z gęstwy. W ostateczności daj dwie paczki i tylko je uwodnij.

 

Niestety nie mam gęstwy. Tzn. właściwie to mam, ale z piwa 16BLG (pierwsza warka, Extra Oatmeal Stout). Taki starter zaproponował mi beersmith. Jeśli jest to niewskazane, faktycznie spróbuję wrzucić po prostu 2 paczki uwodnionych.

 

Najważniejsze: masz o wiele za dużo carared, zmień 1.5 kg to na ok. 250 g. Kolor sobie popraw carafa II, carafa III albo palonym pszenicznym. Poczytaj to: http://www.piwo.org/...taje-nowy-styl/

 

Dzięki, to samo sugerował adamsky, już pracuję nad poprawkami :).

Edytowane przez cahe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co za jakaś moda zaszła robienia od początku warek ze swoich pomysłów, nie lepiej zobaczyć kilka warek z gotowych zestawów

"Lepsiejszość" zależy tylko i wyłącznie od przyjętego podejścia. Są ludzie którzy przez pierwsze 40 warek będą chcieli warzyć klasyczne style według sprawdzonych receptur. Są też tacy którzy od początku chcą się bawić recepturami i eksperymentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konus, zaraportowałem już twój post do moderatorów i chciałbym, żeby został wydzielony jako osobny topic albo usunięty z tego tematu. Nie wnosi nic do dyskusji, moim zdaniem, i nie jest tu potrzebny. Nie obraź się, ale jeśli nie chcesz pomóc to idź sobie narzekać gdzie indziej. Dla mnie takie podejście to najlepszy sposób, żeby bardzo szybko się czegoś nauczyć, dlatego od samego początku zaczynam od własnych receptur, eksperymentów i planowania popartego jakąś tam wchłoniętą wcześniej teorią. Stosowałem tę metodę w innych miejscach i wiem, że dla mnie się sprawdza. Także daruj sobie, proszę.

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam gęstwy. Tzn. właściwie to mam, ale z piwa 16BLG (pierwsza warka, Extra Oatmeal Stout). Taki starter zaproponował mi beersmith. Jeśli jest to niewskazane, faktycznie spróbuję wrzucić po prostu 2 paczki uwodnionych.

 

To nie przeszkadza że z piwa 16°Blg czy że z Stouta. Jeśli zdrowa i świeża to możesz jej użyć.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mocne piwa a zwłaszcza double IPA zaciera się wytrawnie jak cholera.

 

Karmelu baaardzo dużo. Jeśli chcesz podbić kolor uzyj albo ciemnego monacha albo jak najmniej ciemnego karmelu lub troszkę carafy special ( bez łuski )

 

Poczytaj byo o double IPA

 

Na przyszłość polecam najpierw poczytać internety lub książki i czasopisma - to nie trudne w dzisiejszych czasach a to madre źródła

 

Co do cukru w IPA ( wszystkich ) to uzyj normalnego buraczanego lub glukozy ( to akurat przesada ) wszystko inne to nieporzadane w double IPA

Edytowane przez FurioSan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc, uwzględniłem Wasze uwagi. Wywaliłem słód karmelowy, dodałem więcej pale i wrzucam carafa II dla koloru. Zacieranie będzie w niższej temperaturze (więcej maltozy), więc piwo powinno wyjść wytrawniejsze. Użyję gęstwy drożdżowej (saszetki US-05 w pogotowiu ;)), która została mi po Extra Oatmeal Stoucie. Zmieniłem schemat chmielenia, więcej chmieli teraz dodawanych jest pod koniec gotowania.

 

Co do cukru w IPA ( wszystkich ) to uzyj normalnego buraczanego lub glukozy ( to akurat przesada ) wszystko inne to nieporzadane w double IPA

 

A co złego jest w cukrze inwertowanym? Inspiracją był cukier Candi użyty przez AleBrowar w Crazy Mike, którego chemiccznie bliskim odpowiednikiem jest właśnie cukier inwertowany albo miód (zamiast sacharozy masz prostsze cukry - glukozę i fruktozę). Prawdopodobnie czegoś nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy czytałeś opis stylu na Wiki: http://www.wiki.piwo.org/Imperial_IPA

Zacytuję: Smak chmielowy powinien być mocny i kompleksowy, co odzwierciedla użycie amerykańskich, angielskich i/albo szlachetnych odmian. Mocna do absurdalnie mocnej goryczka, ale słodowa podstawa generalnie wspiera mocny chmielowy charakter i balansuje go. Smaki słodowe powinny być niskie do średnie, i generalnie czyste, aczkolwiek troszkę karmelowy albo tostowy smak na niskim poziomie może być do przyjęcia. (...) Intensywnie chmielowe, bardzo mocne pale ale bez mocnej słodowości i/albo głębokich smaków i zapachów słodowych American barleywine.

W Imperial IPA to chmiel jest na pierwszym planie. Reszta cech jest dobrana tak, żeby go podkreślić. Pewnie dlatego FurioSan kwestionuje zastosowanie cukru inwertowanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki kolor tak w ogóle celujesz? Bo moje IIPA przy takim blg nawet bez żadnej Carafy miały dość głęboki kolor.

 

Co do chmielenia, to poczytaj o chmieleniu whirpoolowym:

http://www.piwo.org/topic/10132-artykul-byo-hop-stand-chmielenie-whirpoolowe/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie! Plan był taki, żeby dać drożdzą najprostsze cukry do fermentowania, wtedy wytworzy się najmniej ubocznych produktów fermentacji. A cukier inwertowany to fruktoza i glukoza, czyli cukry, które drożdże mogą zjeść bez produkowania specjalnych enzymów - inwertazy - przez co profil smakowo-zapachowy powinien pozostać neutralny.

 

W jaki kolor tak w ogóle celujesz? Bo moje IIPA przy takim blg nawet bez żadnej Carafy miały dość głęboki kolor.

 

ok 28EBC, czyli dość ciemno. tak wynika z kalkulatora w brewsmith przynajmnniej.

Edytowane przez cahe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam cukier inwertowany chyba też wnosi aromaty brzoskwini, śliwki w zależności od temperatury gotowania. Nie wiem czy taki prosty do zrobienia, Dagome pisał o tym na blogu: http://www.piwo.org/blog/25/entry-58-309-quadrupel/. A czysty profil to przede wszystkim przebieg fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o tym jak o ważeniu IPA i DIPA wypowiada się Vinnie Cilurzo z Russian River. Gościu naprawdę mądrze gada. Pamietaj, im prostszy zasyp ten lepszy. Za dużo tego carared.

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem ani w dziedzinie cukru ani w dziedzinie dipa.

Przeczytałem nie malo na ten temat bo planuje zrobić taka warkę w styczniu.

Nikt w USA nie dodaje nic innego jak cukier biały ( nie ważne czy trzcinowy czy buraczany - wazne ze biały )

Stad moja sugestia żeby nie udziwniac.

Jak to twoja druga warka to super - będzie to ciężką lekcja ale skuteczna. Dlatego doradzam w tym przypadku bazowac na znanej recepturze i modyfikować chmielenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem mój poprzedni post bo dzięki mojej dysleksji DIPA zrozumiałem jako "Dark IPA" zamiast "Double IPA". Zapomnij więc co tam napisałem o Carafie i innych ciemnych słodach. Ciągle potrzebujesz mniej Carared, może najwyżej 250g albo nawet nic. Czasami IIPA warzy się tu na samym podstawowym, czasami podstawowy + cukier, aby osiągnąć wysoką wytrawność.

Co do rodzaju cukru, to bym użył albo kuchennego albo glukozy. Belgijskie cukry bym użył w "belgijskiej" wersjii IIPA z belgijskimi drożdżami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie cukrów: W swoim przepisie Vinne z Russian River w tym miejscu https://www.homebrew...1/doubleIPA.pdf sypie dekstrozę (nie mylić z dekstryną! :)), czyli izomer optyczny glukozy. Coś czuje że muszę zgłębić temat dosypywania cukrów ;). W każdym razie w takiej ilości jak mam zamiar dodać (5% ekstraktu) nie powinno mieć to większego znaczenia.

 

W sumie kilogram glukozy leży pod ręką (kupiłem do refermentacji). Chyba najprostsza droga. Skoro Vinne sypie to ja tez mogę :)

Edytowane przez cahe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc, uwzględniłem Wasze uwagi. Wywaliłem słód karmelowy, dodałem więcej pale i wrzucam carafa II dla koloru. Zacieranie będzie w niższej temperaturze (więcej maltozy), więc piwo powinno wyjść wytrawniejsze. Użyję gęstwy drożdżowej (saszetki US-05 w pogotowiu ;)), która została mi po Extra Oatmeal Stoucie. Zmieniłem schemat chmielenia, więcej chmieli teraz dodawanych jest pod koniec gotowania.

 

Co do cukru w IPA ( wszystkich ) to uzyj normalnego buraczanego lub glukozy ( to akurat przesada ) wszystko inne to nieporzadane w double IPA

 

A co złego jest w cukrze inwertowanym? Inspiracją był cukier Candi użyty przez AleBrowar w Crazy Mike, którego chemiccznie bliskim odpowiednikiem jest właśnie cukier inwertowany albo miód (zamiast sacharozy masz prostsze cukry - glukozę i fruktozę). Prawdopodobnie czegoś nie rozumiem.

 

Złego? Nic.

Po prostu efekt dodania takiego cukru będzie w 100% zamaskowany chmielem. Więc po co kombinować? Nie prościej podbić ekstrakt w IIPA zwykłym cukrem skoro efekt będzie dokładnie ten sam?

 

PS. A w tej Twojej inspiracji jesteś w stanie wyczuć w profilu cukier inwertowany? Mam wrażenie że bardziej inspirujesz się napisem na etykiecie piwa niż realnym wpływem na jego profil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.