Skocz do zawartości

Chmiel w szyszkach - jak chmielić?


Stibons

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do mojej 3 warki (2 z zacieraniem). Pierwszą warkę z zacieraniem zrobiłem z zestawu browamator.pl gdzie chmiel dodany był do zestawu w postaci granulatu i po prostu sypnąłem go do garnka.

Teraz planuję zrobić Polską IPA - też zestaw, ale z Piwoszarnia.pl, jednak tu dostałem chmiel w szyszkach. Moje pytanie jest następujące: Jak chmielić brzeczkę podczas gotowania, wrzucić po prostu szyszki luzem w odpowiednim czasie i ilości i gotować?

Wiem, że są tzw. muślinowe siateczki. Czy jest to rzecz niezbędna? Pytam bo nie planuje w najbliższym czasie zakupów i bez sensu jest zamawiać 1 czy 2 siateczki w sklepie... Czy można czymś zastąpić woreczki? Czytałem na forum o wykorzystaniu pończoch, ale to było raczej w kontekście chmielenia na cichej. Można gotować chmiel w pończosze, a może w ogóle to olać i tak jak pisałem - wrzucić luzem do gara?

Przepis przewiduje też chmielenie na zimno i tu planuję użyć pończochę. Przy okazji - czym obciążacie pończochę z chmielem?

Będę wdzięczny za sugestie i porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem gazę jałową metr na metr, dzieliłem na odpowiedniej wielkości kawałki, dość luźno zawijałem w nią szyszki, wiązałem żeby nie wypadły i wrzucałem do chmielenia.

Problem pojawiał się przy dodawaniu więcej niż dwóch porcji. Sprawdzonym sposobem eliminującym konieczność bawienia się gazą jest druciak nadziewany na wąż/ rurkę zasysającą. Zaraz znajdę foto-story na jego temat ;)

edit: nie mogę znaleźć więc polecam wątek, wątek, wątek.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kupilem siateczke muslinowa. chmiel w szyszkach pozostal w siateczce, aromat i goryczka w brzeczce :)

>ktoś pyta czym zastąpić siateczki

>powiedz, że używasz siateczek

 

Myślę, że gaza wystarczy w zupełności. Tanio, możesz dostosować ją do ilości chmielu, można po użyciu spokojnie wyrzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za lekturę, w zasadzie wiem już co robić. Gazy użyję awaryjnie, przy najbliższych zakupach zaopatrzę się w woreczki na przyszłość. Teraz przed świetami na realizację zamówienia czeka się ok tygodnia. Temat filtrowania wyczerpują powyższe linki. Dzięki.

P.s. Jedna warstwa gazy na taki woreczek wystarczy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kupilem siateczke muslinowa. chmiel w szyszkach pozostal w siateczce, aromat i goryczka w brzeczce :)

>ktoś pyta czym zastąpić siateczki

>powiedz, że używasz siateczek

 

Myślę, że gaza wystarczy w zupełności. Tanio, możesz dostosować ją do ilości chmielu, można po użyciu spokojnie wyrzucić.

 

Lepsze wrogiem dobrego.... Po co szukac innych rozwiazan? Jak woreczek :-) dziala?

Edytowane przez biervorkoster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.