Jump to content
Sign in to follow this  
Stibons

Chmiel w szyszkach - jak chmielić?

Recommended Posts

Przymierzam się do mojej 3 warki (2 z zacieraniem). Pierwszą warkę z zacieraniem zrobiłem z zestawu browamator.pl gdzie chmiel dodany był do zestawu w postaci granulatu i po prostu sypnąłem go do garnka.

Teraz planuję zrobić Polską IPA - też zestaw, ale z Piwoszarnia.pl, jednak tu dostałem chmiel w szyszkach. Moje pytanie jest następujące: Jak chmielić brzeczkę podczas gotowania, wrzucić po prostu szyszki luzem w odpowiednim czasie i ilości i gotować?

Wiem, że są tzw. muślinowe siateczki. Czy jest to rzecz niezbędna? Pytam bo nie planuje w najbliższym czasie zakupów i bez sensu jest zamawiać 1 czy 2 siateczki w sklepie... Czy można czymś zastąpić woreczki? Czytałem na forum o wykorzystaniu pończoch, ale to było raczej w kontekście chmielenia na cichej. Można gotować chmiel w pończosze, a może w ogóle to olać i tak jak pisałem - wrzucić luzem do gara?

Przepis przewiduje też chmielenie na zimno i tu planuję użyć pończochę. Przy okazji - czym obciążacie pończochę z chmielem?

Będę wdzięczny za sugestie i porady.

Ja kupowałem gazę jałową metr na metr, dzieliłem na odpowiedniej wielkości kawałki, dość luźno zawijałem w nią szyszki, wiązałem żeby nie wypadły i wrzucałem do chmielenia.

Problem pojawiał się przy dodawaniu więcej niż dwóch porcji. Sprawdzonym sposobem eliminującym konieczność bawienia się gazą jest druciak nadziewany na wąż/ rurkę zasysającą. Zaraz znajdę foto-story na jego temat ;)

edit: nie mogę znaleźć więc polecam wątek, wątek, wątek.

Edited by zasada

Mój tnę nożyczkami na kawałki bo zlewając wężykiem do chłodzenia zatyka mi wężyk. Potem po chłodzeniu to już nie problem.

ja kupilem siateczke muslinowa. chmiel w szyszkach pozostal w siateczce, aromat i goryczka w brzeczce :)

>ktoś pyta czym zastąpić siateczki

>powiedz, że używasz siateczek

Myślę, że gaza wystarczy w zupełności. Tanio, możesz dostosować ją do ilości chmielu, można po użyciu spokojnie wyrzucić.

Dzięki za lekturę, w zasadzie wiem już co robić. Gazy użyję awaryjnie, przy najbliższych zakupach zaopatrzę się w woreczki na przyszłość. Teraz przed świetami na realizację zamówienia czeka się ok tygodnia. Temat filtrowania wyczerpują powyższe linki. Dzięki.

P.s. Jedna warstwa gazy na taki woreczek wystarczy?

Tak, ja osobiście używam ostatnio woreczki z tetry (pieluchy). Uszyłem (sam ;p) z nich woreczki, wstawiłem bawełniany gruby sznurek do zaciągania. Działają :)

ja kupilem siateczke muslinowa. chmiel w szyszkach pozostal w siateczce, aromat i goryczka w brzeczce :)

>ktoś pyta czym zastąpić siateczki

>powiedz, że używasz siateczek

Myślę, że gaza wystarczy w zupełności. Tanio, możesz dostosować ją do ilości chmielu, można po użyciu spokojnie wyrzucić.

Lepsze wrogiem dobrego.... Po co szukac innych rozwiazan? Jak woreczek :-) dziala?

Edited by biervorkoster