Jump to content

warka z 100%slodu karmelowego


piotrCsw
 Share

Recommended Posts

Popełniłem taka warke.

skład 100% slodu karmelowego chmiel aromatyczny lubelski. Dziś zlewając na cichą zastanawiam się czy da się to w ogóle wypić. Przed rozpoczęciem zlewania na powierzchni była delikatna błona i pęcherzyki koloru szarej pleśni. Jestem z natury brzydliwy i po posmakowaniu mnie aż zatkało. Chociaż nie potrafię tego smaku do niczego porównać.

Link to comment
Share on other sites

No trudno, teraz już wiesz. Na przyszłość to kombinuj takie zasypy nie 100% albo z dodatkiem enzymów. Polecam tutejszą wiki jest konkretna: http://www.wiki.piwo.org/Kategoria:S%C5%82ody

 

WIKI -

 

 

Słód nieczynny enzymatycznie. Słody karmelowe są zacierane w ziarnie, czyli zawartość ich bielma jest najpierw upłynniana dopiero później ziarno jest suszone i prażone. W czasie ich przygotowywania temperatura jest tak wysoka, że enzymy ulegają zniszczeniu. Wraz ze wzrostem barwy co wiąże się z ogrzewaniem w wyższej temperaturze, nieznacznie spada ekstraktywność słodu i tak np.

Carapils 2-5EBC - ekstraktywność 78%

Carahell 20-25EBC – ekstraktywność 77%

Caramunich 50-300EBC – ekstraktywność 76%

Wraz ze wzrostem barwy spada pH brzeczki oraz obniża się indeks Kolbach.

W czasie produkcji słodów karmelowych zachodzą takie same przemiany jakie zaszłyby w kadzi zaciernej. Do produkcji tych słodów może być użyty słód zielony lub też gotowy, jasny słód ponownie namoczony.Zwykle stosuje się słody o wyższej zwartości białka Ziarno przetrzymuje się w temperaturze 60-75C (przy utrzymaniu wysokiej wilgotności) aż do całkowitego upłynnienia jego wnętrza. Zapewnia to rozkład skrobi oraz częściowy rozkład ścian komórkowych ziarna. Następnie temperatura jest podnoszona, a słód jest wentylowany gorącym powietrzem. Zachodzą procesy suszenia i prażenia ziarna. Zależnie od temperatury i czasu prażenia otrzymujemy słody o różnej barwie. We wnętrzu ziarna tworzą się związki melanoidynowe oraz substancje nadające smak i aromat. Gotowy słód jest gwałtownie chłodzony, wnętrze ziarna zestala się. Zawartość wody w gotowym słodzie wynosi 3-7,5%.

Słód karmelowy nadaje piwu ciemniejszą barwę, słodycz i nuty słodowo- karmelowe oraz odczucie pełniejszego smaku piwa. Pozytywnie wpływa na pienistość. Słód karmelowy w zależności od jego rodzaju i oczekiwanych efektów może stanowić do 40% zasypu (Carapils). Zwykle jednak stosuje się go w ilości nieprzekraczającej kilkunastu procent.

Link to comment
Share on other sites

W 4/5 sprawdzonych sklepów przy słodach karmelowych jest podana informacja ile w zasypie powinno go być maksymalnie. Do tego powinieneś chyba zrozumieć kolegów powyżej bo jednak warzenie piwa to nie jest takie "hip na krowę będzie ciele" a kiedy po raz minimum setny trzeba tłumaczyć od podstaw to jest trochę irytujące-jest Wiki, jest piaskownica piwowarska, jest nawet WYSZUKIWARKA.. Przyszedłeś do nas z tak zwaną musztardą po obiedzie, my już z tym nic nie zrobimy, nie pomożemy, gdybyś przyszedł zanim zrobiłeś co zrobiłeś pewnie uzyskał byś pomoc. Ze swojej strony polecam zakup na początek zestawu z jakiegoś sklepu. Jak szukasz bursztynowego piwa to może jakieś szkockie ale?

Edited by Konus
Link to comment
Share on other sites

Napisz jak zacierałeś i jakie było blg

Ciężko mówić o zacieraniu słodu już zatartego w ziarnie ;)

Kolego piotrCsw uzyskałeś 12 blg z jakiej ilosci słodu w jakiej objętości?

Link to comment
Share on other sites

hahaha

 

Geniusz. Słód karmelowy jest nieczynny enzymatycznie. Rozpuściłeś w wodzie trochę cukrów w skarmelizowanym ziarnie i tyle.

 

 

Ale ten słód już jest zatarty, więc co za różnica czy jest czynny enzymatycznie czy nie?

Link to comment
Share on other sites

Blg z 12 spadło do 2 po upływie 24h. I szczerze mówiąc ja nie jestem pewny czy jest zakazone. Chcecie to się śmiecie, ale poczekam do poniedziałku i po smakuje. Jak się będzie nadawać to pójdzie do butelek. A jak nie to .... i tu moje pytanie, na destylacje się nada?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.