Skocz do zawartości

Festival Pilgrim's Hope


Gość Suchy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Po długiej przerwie kolej na kolejne piwko do uwarzenia.

Tym razem wybór padł na Festival Pilgrim's Hope:

http://www.home-brew-online.com/beer-kits-c1/pilgrims-hope-beer-kit-p203

 

W zestawie są:

  • 2x ekstrakt słodowy w płynie (razem 3,5kg)
  • szczep drożdży piwnych (10g Beer Yeast)
  • chmiel w granulacie (50g Hop Pellets)
  • glukoza (1kg dextrose)
  • cukier do refermentacji (90g Priming Sugar)
  • woreczek na chmiel

I tu moje pytania:

Glukozę dodaje się zazwyczaj przy 1,7 kg. Czy w ogóle jest sens dodawać tą glukozę, skoro już jest 3,5 kg ekstraktu słodowego? Poza tym posiadam jeszcze niechmielony ekstrakt słodowy w płynie (Brutnal) i wolałbym go użyć zamiast "ordynarnej" glukozy (zwłaszcza, że do następnej warki, straci już datę ważności), tylko boje się że może być tego za dużo (2x ekstrakt chmielony + 1x ekstrakt niechmielony). Wg producenta piwo powinno mieć 5%, ale danie oryginalnego zestawu (2x ekstrakt + glukoza) da chyba wyższy wynik?

 

Która opcja jest więc waszym zdaniem najlepsza:

  1. 2x ekstrakt + glukoza
  2. tylko 2x ekstrakt
  3. 2x ekstrakt + ekstrakt niechmielony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nikt nie potrafił odpowiedzieć? Trudno.

 

Wybrałem opcję 3. Na razie wszystko wygląda ok.

Piwko przestało fermentować i ma dość spore, ale akceptowalne blg (ok 5-5,5).

Zlewam na cichą + za parę dni hop.

Potem, jeśli będzie trzeba, to odrobinę przełamię wytrawność (i ewentualna kwaskowatość) xylitolem.

Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś ile chcesz uzyskać brzeczki, jakie blg startowe, więc twoje pytanie nie było precyzyjne i trudno było jednoznacznie odpowiedzieć. Bo sam nie napisałeś co chcesz uzyskać. A już dodawanie słodzika budzi kompletne zdumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość brzeczki standardowa - ok 24 litry do 30 litrowego fermentora. Zawsze można było o to spytać, jeżeli to nie było dla kogoś oczywiste.

Blg startowe wynikało pośrednio z danej odpowiedzi. Jeżeli nie określiłem jakiegoś konkretnego, a odpowiedzi co do których się zastanawiałem, dawały różne blg, to raczej oczywiste, że to nie jest dla mnie w tym momencie najważniejsza rzecz. No ale nie każdy musi to tak zrozumieć, ok - co za problem spytać.

 

 

U mnie budzi kompletne zdumienie nazywanie xylitolu słodzikiem. Te zazwyczaj są chemiczne (aspartam, ascefluam itd.), a xylitol (lub cukier brzozowy, albo ściślej drzewny, bo nie tylko z brzozy może być) jest naturalnego pochodzenia. Samo dodanie go nie jest złym pomysłem - stosowałem już parę razy i świetnie spełnia swoje zadanie. Co więcej mam porównanie, bo dodaję go przed butelkowaniem i połowę miałem z i połowę bez - ta z, wyszła zdecydowanie wyraźniejsza. Ważne by dać go w odpowiedniej ilości. Coś jak sól do ciasta - nie czyni ciasta słonym, ale uwyraźnia jego smak - o ile doda się szczyptę, a nie kg.

Edytowane przez Suchy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Która opcja jest więc waszym zdaniem najlepsza:

  1. 2x ekstrakt + glukoza
     
  2. tylko 2x ekstrakt
     
  3. 2x ekstrakt + ekstrakt niechmielony

 

Jeśli założona wielkość brzeczki miała być we wszystkich przypadkach taka sama to inne blg wyjdzie przy pierwszej, inne przy drugiej i inne przy trzeciej.

 

Co do użycia Xylitolu mam nieco odmienne zdanie i porównanie do soli w cieście jakoś do mnie nie przemawia.

Edytowane przez e-prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli założona wielkość brzeczki miała być we wszystkich przypadkach taka sama to inne blg wyjdzie przy pierwszej, inne przy drugiej i inne przy trzeciej.

 

O tym wiem, dlatego nie napisałem, że chcę takie a nie inne blg. Nie na utrzymaniu jakiegoś konkretnego blg mi zależało, a na informacji, która z tych 3 opcji jest najlepsza, a która nie. Ewentualnie - jakie wady i zalety mają poszczególne opcje waszym zdaniem. I to wszystko. :)

 

Co do użycia Xylitolu mam nieco odmienne zdanie i porównanie do soli w cieście jakoś do mnie nie przemawia.

 

Jeśli nie przemawia, to trudno - nic na to nie poradzę. Takie twoje zdanie i je szanuję. Ja pozostaję przy swoim, dopóki efekty mnie zadowalają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij zacierać.

Zacznij chmielić prawidzmy chmielem, a nie chmielem "hop"

Zacznij używać różnych dobrych szczepów drożdży.

 

Piwo będzie miało "smak", słodziki będą zbędne.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie agresywny jesteś, młody. Jak chcesz się czegoś dowiedzieć, to nie traktuj ludzi z góry.

Po pierwsze: nie wiedziałem, że 13 lat różnicy, to powód by nazywać kogoś młodym - ale dzięki, potraktuję to jako komplement.

Po drugie: nie jestem agresywny, nikogo nie obrażam, ani nie jestem nie uprzejmy. No chyba, że za agresywność uważasz posiadanie i bronienie swojego zdania, no to wg takich kryteriów - tak jestem.

 

Zacznij zacierać.

Zacznij chmielić prawidzmy chmielem, a nie chmielem "hop"

Zacznij używać różnych dobrych szczepów drożdży.

 

W dalszej przyszłości mam taki zamiar - póki co jeszcze nie (z najróżniejszych powodów). Z resztą tematem wątku nie jest "słodzik".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Phi. I kto tu jest agresywny i niemiły. Pycha przez Ciebie przemawia, bo na pewno nie doświadczenie (póki co, żadna twoja wypowiedź w tym wątki nie wnosi nic w kwestii merytorycznej). Weź se maść na ból d... zamiast się spinać i wywyższać.

 

A wracając do tematu - wstrzymałem się jeszcze z cichą, bo BLG jednak jeszcze spada.

Póki co wszystko wygląda ok i danie 3 ekstraktów wygląda na dobrą decyzję.

 

Ps.

Pewnie dostanę zaraz bana, no bo jak to tak może być by ktoś mało uczęszczający się na forum, nie podkulił posłusznie ogona przy wypowiedziach nie na temat od tych częściej wypowiadających się.

 

Mówisz - masz.

Edytowane przez elroy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść zgoda :) mam wrażenie że przez dwa ostatnie lata właśnie przez wypowiedzi podobne do tych które zaprezentował suchy wiele doświadczonych piwowarow przestało udzielać się na forum, bo w sumie po co skoro pytający i tak wie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.