Skocz do zawartości

Literatura


jasiex

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem już trochę i z tego co widzę są dwie ważne pozycje: jedna, autorstwa Vogela i druga napisana przez Levisa wraz z Youngiem. Ktoś jednak pisał, że pierwsza z nich jest trochę przestarzała. Czy w związku z tym jedyną polskojęzyczną i ogólnodostępną książką jest "Piwowarstwo"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem i przeczytałem Piwo warzone w domu Vogla i moim zdaniem ogólnie proces jest w miarę dobrze opisany, niestety zawarte w "pseudo odświeżonym" wydaniu praktyczna strona warzenia np. zacierania czy filtracji domowym sposobem nadal wydaje się pochodzić z lat 80-tych :) Kolejnym mankamentem jest pobieżny opis drożdży i ważnego dla piwa procesu fermentacji. Za dużo w niej nawiązań do prawa czystości (moim zdaniem), zupełnie jakby inne style niż niemieckie nie istniały. Można ją wykorzystać jako wstęp do bardziej szczegółowych publikacji i wzbogacić w szczególności część praktyczną o doświadczenia współczesnych domowych piwowarów chociażby za pośrednictwem wiki. Ogólnie nie żałuję jej zakupu, bo w jednej z księgarni internetowych kosztowała tylko 9,99, a źródeł wiedzy nigdy za wiele :) . Osobiście więcej mi dała lektura wiki, forum (polskich i zagranicznych) i książki How to brew J.J.Palmera (polskiego wydania niestety nie ma)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem już trochę i z tego co widzę są dwie ważne pozycje: jedna, autorstwa Vogela i druga napisana przez Levisa wraz z Youngiem. Ktoś jednak pisał, że pierwsza z nich jest trochę przestarzała. Czy w związku z tym jedyną polskojęzyczną i ogólnodostępną książką jest "Piwowarstwo"?

Vogel jest dobry jeśli nie wiesz o warzeniu absolutnie nic, napisany bardzo prosto, ale ogólnie polecam raczej jako ciekawostkę.

Sam go zamówiłem na samym początku w jednej z księgarni za niecałą dychę, zanim przyszedł czytałem intensywnie wiki/piwo.org i samo forum, jak książka doszła okazało się, że prawie wszystko już wiem, a niektóre tematy omówione są nazbyt ogólnikowo i do obecnych realiów warzenia w domu nie pasują.

Dobrą lekturą jest "Technologia Piwa i Słodu" Wolfganga Kunzego, ale do dostania tylko jako używka na allegro lub olx - ale raczej trudno dostępna... chyba, że ze źródeł "nie do końca legalnych"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dasz radę przebrnąć przez angielski, to sam proces jest wystarczająco dobrze opisany w Radical Brewing Randyego Moshera, a poza samym procesem książka przydatna. Randy dodatkowo operuje tam równolegle na jednostkach ludzkich i kosmicznych (czyt. Imperialnych), i chociaż niektóre elementy mogą wydawać się egzotyczne z racji faktu, że piwowarstwo domowe w Ameryce wygląda nieco inaczej, to są szczegóły, jak to, że fermentują tam w butlach po wodzie i oczywiście równie dobrze mogą funkcjonować u nas. A, opisuje też gatunki słodów dostępne w Europie - bez tego byłoby krucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrą lekturą jest "Technologia Piwa i Słodu" Wolfganga Kunzego, ale do dostania tylko jako używka na allegro lub olx - ale raczej trudno dostępna... chyba, że ze źródeł "nie do końca legalnych"

Jest też w niektórych bibliotekach, np. w Jagielonce jest, zresztą wg mnie do piwowarstwa domowego taka średnia, tak naprawdę chyba cała literatura po polsku jest gorsza niż to co jest na wiki ;)

Po angielsku wybór oczywiście jest już olbrzymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proces jest wystarczająco dobrze opisany w Radical Brewing Randyego Moshera

 

Na początek zdecydowanie lepszy byłby moim zdaniem Palmer i jego How to Brew, podobno The Complete Joy of Brewing Charliego Papaziana też jest niezłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie na poczatek możesz polecieć na wiki, ale jak sie wkręcisz to po polsku 'Domowy Wyrób Piwa' Dave Miller. Po angielsku 'Yeast' White i Zainasheff, 'Water' Palmer i 'For The Love of Hops' Hieronymus (tytuły skrócone ale znajdziesz)

Edytowane przez Szuwar71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam, jest ktoś w posiadaniu książki

 

The Everything Homebrewing Book: All you need to brew the best beer at home

 

http://www.amazon.co...d/dp/1605501220

 

oraz książki Designing Great Beers

Edytowane przez Dziajl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jestem po lekturze The Complete Joy of Brewing Charliego Papaziana, czytało się całkiem przyjemnie. Możecie polecić jeszcze jakieś książki? Trochę bardziej zaawansowane, raczej z poradami praktycznymi (a nie np. skomplikowaną chemią)? Mogą być po angielsku (po polsku raczej jest średnio z tego co szukałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie książki, które bardzo lubię to Brew Your Own British Real Ale - Graham Wheeler oraz How to Brew - John Palmer. Pierwsza jest napisana w prostszy sposób i dotyczy głównie piw wyspiarskich (plus sporo przepisów na klony), druga objaśnia stosowne procesy zarówno w sposób podstawowy, łatwy, jak i bardziej rozbudowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.