Skocz do zawartości

Mętna brzeczka


Patryk.B

Rekomendowane odpowiedzi

A to niby czemu? Możesz podać jakieś źródła? Wczoraj ok. 1 w nocy, będąc już nieźle porobionym, nie chciałem ryzykować dalszej zabawy z gazem, zalałem wiadro do wysładzania do pełna końcówką wody i poszedłem spać. Dzisiaj rano dokończyłem, żadnych efektów ubocznych nie stwierdzając.

Ja też przy gotowaniu i przy zlewaniu na burzliwą nic złego nie widziałem. Dopiero mętny osad wytrącił się podczas fermentacji burzliwej. Bardziej mi się wydaje że mój błąd polegał na wyciskaniu tego słodu i z tąd problem. Wężyk już zakupiłem dzisiaj go przygotuję, a na razie będę ratował to co nawarzyłem. A w sobotę kolejne starcie z zacieraniem. Edytowane przez Patryk.B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego filtratora kupiłem gotowy na BA i w sumie zrobienie takiego czegoś to banał i mogłem od razu zrobić.

Weź wiertarkę i dowierć wiertłem 1,5 lub 2 milimetry dodatkowe otwory. W mojej kadzi jest trzykrotnie więcej otworów niż fabrycznie i filtracja brzeczki trwa do 45 minut (oczywiście poza waizenami, żytnimi i piwami do których było użyte ponad 7-8kg słodu na warkę 20-25 litrów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy robi po swojemu, jak kto chce to może za tydzień zacząć gotowanie po filtracji :P ...

Ależ oczywiście że każdy może - ja się pytam, czemu wg. Ciebie każdy powinien? Możesz podać jakieś źródła tych informacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy robi po swojemu, jak kto chce to może za tydzień zacząć gotowanie po filtracji :P ...

Ależ oczywiście że każdy może - ja się pytam, czemu wg. Ciebie każdy powinien? Możesz podać jakieś źródła tych informacji?

Sam sobie wymyśliłem, ze względów ekologiczno - ekonomicznych. Po prostu zagotowanie zimnego pełnego ~33l gara gęstej cieczy pochłonęło by mnóstwo energii. Po filtracji brzeczka u mnie ma ok 60stopni i zagotowanie to chwila. Kiedyś używałem butli 2kg i 3kg i dlatego tak robię. Tym zakończę tłumaczenie. Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie dziękuję za wszystkie sugestie i porady, widzę na tym forum chęć pomocy i udzielania rad innym a nie tylko "opier....l" na wstępię bo ty taki i nie taki..... to spie....ś weź to zostaw i zajmij się szydełkowaniem. A to się ceni i zachęca do zaglądania na takie forum. Pierwsze starcie z zacieraniem można uznać za przegrane ale ja się nie zniechęcam. Jak tylko uratuję swoje mętne IPA dam znać i nie omieszkam podzielić się efektami drugiego zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaras poddałeś mi po prostu zajebi...zajefajny pomysł żeby przełożyć gotowanie na drugi dzień od dziś już nie będę chodził spać po 3 w nocy...dzięki stary :)

Jak zaczniesz zaliczać kwasy to szerokiej drogi. Istotą jest logistyczne przeprowadznie zacierania od a do z!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo się warzy piwo i zamyka temat włączając umycie prawie wszystkich sprzętów albo się nie warzy i kupuje piwo w sklepie

Ale co to za frajda iść i kupić. Takie swoje zrobione własnoręcznie to co innego. Roboty jest sporo, począwszy od przygotowania sprzętu, po zacieranie a na myciu wszystkiego kończąc, ale kupienie piwa w sklepie nie daje takiej frajdy i żadne tyskie czy inne warki nie równają się z tym co się zrobi samemu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaras poddałeś mi po prostu zajebi...zajefajny pomysł żeby przełożyć gotowanie na drugi dzień od dziś już nie będę chodził spać po 3 w nocy...dzięki stary :)

 

o której zaczynasz, że o 3 kończysz? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sobotę z rana rozpoczynam moje drugie starcie z zacieraniem, uzbrojony w wiedzę z wiki i od Kopyra, spróbuję tym razem poprawnie zacierać słód i go filtrować. Co do mojego męta, żelatyna zdziałała cuda, może idealnie klarowne nie jest ale z efektu jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.