Skocz do zawartości

Jakie chmiele do 4 x single hop IPA


Piter88

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Plan na moje następne 4 warki jest taki żeby zrobić 4 x single hop z takim samym zasypem, czasami zacierania i ilością chmielu (150g).

 

A pytanie takie jak w temacie, jakie chmiele do tego polecacie? Najlepiej 4 całkowicie różne, jeden polski (marynka?).

Edytowane przez Piter88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z polskich Iunga (patr Hop Sasa z AleBrowaru). Z zagranicznych takie typowo singlehopowe to np. Cascade, Citra, Simcoe, Mosaic. No chyba, ze chcesz wypróbować na single hopy chmiele mniej popularne w tym temacie to ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden polski (marynka?)

 

Marynka średnio się nada, a na pewno niezbyt dobrze do (American) Pale Ale'a (choć w Bitterze już daje radę). Jeśli chcesz użyć jakiegoś polskiego chmielu do SH to już lepszym kandydatem będzie IUNGA, czy Sybilla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego marynka średnio? Ja ostatnio zrobiłem sh na marynce 100gr i jest super, powiedziałbym dość podobne do tego co osiągnąłem na iundze tyle, że bez smaku dojrzałego ananasa. Piwo robi furrore wśród znajomych. Iunga też wyszła super.

Edytowane przez Tantal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym polecił:

1. Marynka (ziołowa czyli będzie to IPA w wersji angielskiej, jedynie z goryczką trzeba uważać bo jak powyżej 50IBU to już jest nieprzyjemnie)

2. Amarillo (lub coś innego cytrusowego)

3. Simcoe (żywica)

4. Coś z owocami tropikalnymi czyli może Mosaic, El dorado, lub coś z antypodów

 

i masz przegląd przez różne smaki :)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem 3 x single hop o czym pisałem w piaskownicy:

http://www.piwo.org/topic/15417-3-x-single-hop/

 

Chmiele Moisaic, Simcoe, Citra. Zdecydowanie najlepszy wyszedł Simcoe, niewiele gorszy Citra, natomiast Mosaic na którego najbardziej liczyłem wyszedł jakiś taki niemrawy... Także polecam Simcoe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem że podobne, tylko że równie dobre.

 

Jak dla mnie chmiel który mogę polecić na single hopa powinien być w miarę uniwersalny: dobra goryczka + ciekawy aromat. Można lekko przymknąć oko na goryczkę jeśli aromat jest na serio wyjątkowy. VicSecret jak dla mnie nie mieści się w tych kryteriach. Goryczka bez szału a aromat przyjemny, ale nie aż tak wyjątkowy żeby rekompensować słabą goryczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na aromat sypałem. Parę osób robiło single-hopa i z tego co czytałem nie byli zadowoleni z goryczki, więc nie widzę powodu żeby powtarzać ten eksperyment. Zresztą nawet na hops.com.au piszą, że ten chmiel daje najlepsze efekty przy whirpoolu i chmieleniu na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.