Jump to content
Sign in to follow this  
Piter88

Jakie chmiele do 4 x single hop IPA

Recommended Posts

Cześć.

Plan na moje następne 4 warki jest taki żeby zrobić 4 x single hop z takim samym zasypem, czasami zacierania i ilością chmielu (150g).

A pytanie takie jak w temacie, jakie chmiele do tego polecacie? Najlepiej 4 całkowicie różne, jeden polski (marynka?).

Edited by Piter88

Z polskich Iunga (patr Hop Sasa z AleBrowaru). Z zagranicznych takie typowo singlehopowe to np. Cascade, Citra, Simcoe, Mosaic. No chyba, ze chcesz wypróbować na single hopy chmiele mniej popularne w tym temacie to ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia.

Z polskich to chyba iunga

Z pozostałych możesz pójść przetartymi szlakami: simco, mosaic, citra lub Equinox jak zdobedziesz

jeden polski (marynka?)

Marynka średnio się nada, a na pewno niezbyt dobrze do (American) Pale Ale'a (choć w Bitterze już daje radę). Jeśli chcesz użyć jakiegoś polskiego chmielu do SH to już lepszym kandydatem będzie IUNGA, czy Sybilla.

Koniecznie Nelson Sauvin. Ja jestem zachwycony tym chmielem.

Dlaczego marynka średnio? Ja ostatnio zrobiłem sh na marynce 100gr i jest super, powiedziałbym dość podobne do tego co osiągnąłem na iundze tyle, że bez smaku dojrzałego ananasa. Piwo robi furrore wśród znajomych. Iunga też wyszła super.

Edited by Tantal

A ja bym polecił:

1. Marynka (ziołowa czyli będzie to IPA w wersji angielskiej, jedynie z goryczką trzeba uważać bo jak powyżej 50IBU to już jest nieprzyjemnie)

2. Amarillo (lub coś innego cytrusowego)

3. Simcoe (żywica)

4. Coś z owocami tropikalnymi czyli może Mosaic, El dorado, lub coś z antypodów

i masz przegląd przez różne smaki :)

Edited by kantor

Simcoe gwarantuje sukces. Nelsona nie probowalem ale dużo o nim piszą. Citra i Amarillo też są git. Z niewymienionych mogę dodać chinooka. Ja go lubię. Daje fajną goryczkę i grejpfrutowy aromat.

Ok. To już sobie trochę zawęziłem wybór. Dzięki za typy :)

Ja robiłem 3 x single hop o czym pisałem w piaskownicy:

http://www.piwo.org/topic/15417-3-x-single-hop/

Chmiele Moisaic, Simcoe, Citra. Zdecydowanie najlepszy wyszedł Simcoe, niewiele gorszy Citra, natomiast Mosaic na którego najbardziej liczyłem wyszedł jakiś taki niemrawy... Także polecam Simcoe.

Jeśli nie chcesz, żeby po otwarciu butelki powalał Cię aromat tropików, to użyj czegoś lżejszego z Australii: Summer lub Stella. Także uzyskasz aromaty słodkich owoców z nutami cytryny, melona, moreli, ale dużo subtelniejsze.

Nie pisałem że podobne, tylko że równie dobre.

Jak dla mnie chmiel który mogę polecić na single hopa powinien być w miarę uniwersalny: dobra goryczka + ciekawy aromat. Można lekko przymknąć oko na goryczkę jeśli aromat jest na serio wyjątkowy. VicSecret jak dla mnie nie mieści się w tych kryteriach. Goryczka bez szału a aromat przyjemny, ale nie aż tak wyjątkowy żeby rekompensować słabą goryczkę.

Na aromat sypałem. Parę osób robiło single-hopa i z tego co czytałem nie byli zadowoleni z goryczki, więc nie widzę powodu żeby powtarzać ten eksperyment. Zresztą nawet na hops.com.au piszą, że ten chmiel daje najlepsze efekty przy whirpoolu i chmieleniu na zimno.

Być może zasyp ma jakieś znaczenie, ja np. używałem citry na goryczkę w jakimś zdaje się witku i jakoś mnie ona odrzucała, a wiem że z single hop na tym chmielu są ludzie zadowoleni.

Ale fakt że vic nie jest urywacz tyłka, choć ja robię już drugiego singla na nim :)