Skocz do zawartości

Zbyt mała wartość BLG


macias

Rekomendowane odpowiedzi

zacierałem ok. 45min w temp. 67-8C. Wydaje się krótko, ale myślałem, że próba jodowa powiedziała mi kiedy kończyć.

Wysładzałem dolewając ok 1.5 litra w wody w temperaturze 70 stopni. Czekałem 20-25 minut i spuszczałem. czynność powtórzyłem 2 razy, aż do momentu gdy zawartość gara (brzeczka przednia+wysłodziny) wskazała 11 Blg.

Gar zamieszałem, a temperaturę zmierzyłem w środku głębokości gara.

 

za krótko wysładzałeś i też mogłeś dłużej zacierać

Edytowane przez emsc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belgijskie Pale Ale 12°Blg: słód pale ale Weyermann® 2, 5 kg, słód monachijski typ I Weyermann® 1, 0 kg, słód Abbey Malt Weyermann® 0, 3 kg, słód Carabelge® Weyermann® 0, 2 kg, chmiel goryczkowy Marynka (PL) 30 g (granulat), chmiel aromatyczny East Kent Golding (UK) 30 g (granulat), drożdże Safbrew S-33 11, 5 g.

Żeby bez problemów uzyskać 12 Blg musiałoby być 0,2-0,5 kg więcej słodów. 60 minut zacierania to minimum. Negatywna próba wcale nie oznacza, że już nic więcej się nie dzieje, oznacza tylko tyle, że w brzeczce nie ma już skrobi. Może za to wciąż być w ziarnie. Należy ją odzyskać i zamienić na cukry, o które nam chodzi, a to uzyskamy dłuższym zacieraniem i podniesieniem temperatury (np przerwa dekstrynująca- 20minut). Zawartość ekstraktu czasem dość znacznie wzrasta jeszcze po stwierdzeniu negatywnej próby jodowej.

W przypadku tego konkretnego zestawu powinieneś użyć 12-14 litrów wody do zacierania, 14-16 litrów do wysładzania (wysładzać spokojnie można do 2 Blg)

EDIT;

Na pocieszenie, lepiej uzyskać mniej dobrego piwa niż więcej słabego.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego "ofiara" ? Czy Kopyr źle prawi? Nie wydaje mi się, sam postanowiłem warzyć piwo pod wpływem cyklu "Warzę z Kopyrem ".

Promuje piwowarstwo ale niestety bardziej siebie! Niemożna swoich preferencji "sprzedawać" jako jedynie słuszną drogę wszystkim! Efekt kopyra polega na masowym wysypie postów pt. ratunku, co było nie tak, itd. Większą część takich postów by nie było, gdyby rzetelnie informował po takim filmie gdzie można i należy się dokształcić

Ale przecież Kopyr w swoim filmiku wyraźnie mówi żeby wysładzać do 4Blg (bo potem niby wyłażą garbniki), więc Twoja wypowiedź średnio relewantna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież Kopyr w swoim filmiku wyraźnie mówi żeby wysładzać do 4Blg (bo potem niby wyłażą garbniki), więc Twoja wypowiedź średnio relewantna.

No popatrz, ostatnio jak mi wylazły to połapałem i wyrzuciłem za okno :smilies: więcej już nie wylazły :P Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 a 4 blg to mała różnica przy wysladzaniu, i ta granica jest raczej umowna. Natomiast jak skończyłeś wysladzanie na 9 blg to dużo cukru Ci jeszcze zostalo w młócie.

do tego 13 blg brzeczki przedniej... Coś strasznie mało. W jakiej ilości wody zacierałeś? I dobrze rozumiem, wysładzałes tylko 3l wody? Jak tak to wydaje mi się ze w za dużej ilości wody zacierales, i za mało wysładzałeś, i mamy przyczynę niskiej wydajności

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem poprzednio. Zbyt duża ilość wody użyta do zacierania+zbyt krótkie wysładzanie ,Ja zawsze zacieram minimum 60 minut + mashout., Wysładzam do 3-2 Blg, chyba że mam już za dużo odebranej brzeczki, ostatnio zakończyłem wysładzanie na 4.5 BLG więc wydaje mi się ,że wydajność mi się poprawiła i mogę zmniejszyć zasyp aby uzyskać te same efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja korzystając z powstałego tematu chciałbym zapytać jakie konsekwencje moze miec uzycie duzej ilosci wody do zacierania? Np 4-5 litrów na kilogram słodu. Zwykle zacieram dając 3 litry na kg. Zdarzało się przy mocnych piwach dać 2,5 litra co utrudnialo mieszanie. Czy "rzadkie" zacieranie ma jakieś poważne wady poza tym że np trzeba więcej czasu żeby podgrzać zacier między przerwami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zakupić wodę mineralną butelkowaną"-moim zdaniem to by pasowało zmienić bo woda mineralna sama z siebie jest wysokozmineralizowana - powinna mieć ponad 1g/l i zastąpić to po prostu wodą butelkowaną. To tak z merytorycznego punktu widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 a 4 blg to mała różnica przy wysladzaniu, i ta granica jest raczej umowna. Natomiast jak skończyłeś wysladzanie na 9 blg to dużo cukru Ci jeszcze zostalo w młócie.

do tego 13 blg brzeczki przedniej... Coś strasznie mało. W jakiej ilości wody zacierałeś? I dobrze rozumiem, wysładzałes tylko 3l wody? Jak tak to wydaje mi się ze w za dużej ilości wody zacierales, i za mało wysładzałeś, i mamy przyczynę niskiej wydajności

 

Zacierałem w 15 litrach. Tak zgadza się - wysłodziłem jeszcze tylko 3 litry.

Myślisz, że ilość wody użytej do zacieru była zbyt duża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dla przykładu wysładzam 28 litrów tak aby nie zejść poniżej 2blg, po czym przy gotowaniu odparowuje okolo 6 litrów i mam 22 litry. Do fermentora idzie 20 litrów chmiel i osad 2 litry. Jak mam mniejszą wydajność to odbieram nawet 35litrów, gotuje przed głównym gotowaniem tak aby uzyskać te 24 litry końcowe.

Zrób sobie filtrator chmielin z druciaka nierdzewnego to zapomnisz o chmielinach :) Zerknij na temat 'sposób na filtrowanie chmielin' , polecam. Wysypujesz trociny chmielowe na kompost.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 a 4 blg to mała różnica przy wysladzaniu, i ta granica jest raczej umowna. Natomiast jak skończyłeś wysladzanie na 9 blg to dużo cukru Ci jeszcze zostalo w młócie.

do tego 13 blg brzeczki przedniej... Coś strasznie mało. W jakiej ilości wody zacierałeś? I dobrze rozumiem, wysładzałes tylko 3l wody? Jak tak to wydaje mi się ze w za dużej ilości wody zacierales, i za mało wysładzałeś, i mamy przyczynę niskiej wydajności

 

Zacierałem w 15 litrach. Tak zgadza się - wysłodziłem jeszcze tylko 3 litry.

Myślisz, że ilość wody użytej do zacieru była zbyt duża?

Za mało wody do wysładzania. Do zacierania OK ale do wysładzania mogłeś dać więcej. Przy kolejnej warce się poprawisz i będziesz zadowolony z pysznego piwa:-)

Po za tym mierzysz gęstość w 20 stopniach? Bo jeśli temperatura badanego płynu jest wyższa to bardzo zaniża to wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale w momencie gdy miałem już ok 18L wartość BLG wysładzanej brzeczki to było tylko 9

 

Zacierałem w 15 litrach. Tak zgadza się - wysłodziłem jeszcze tylko 3 litry.

 

To fizycznie niemożliwe by zacierając w 15l i wysładzając 3l otrzymać po wysładzaniu 18l w garze. Część wody przecież zostaje uwięziona w młócie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I niemożliwe żeby brzeczka przednia miała przy normalnym stosunku słodu do wody 13 blg... Widać od razu że coś jest nie tak.

Co do wody - mineralna niby się nie nadaje, bo za za dużo minerałów;) Za to destylowana jest niby ok, na pewno bardzo fajna baza pod budowę własnego składu chemicznego wody. Ale trzeba uważać, bo ponoć demineralizowane/destylowane takie do żelazka/chłodnicy mogą być zanieczyszczone metalami ciężkimi, nie powinno się ich spożywać. Gdzieś kiedyś coś takiego czytałem...

 

Zacierałem w 15 litrach. Tak zgadza się - wysłodziłem jeszcze tylko 3 litry.

Myślisz, że ilość wody użytej do zacieru była zbyt duża?

Tak jak poprzednicy pisali - ilość wody jest ok (ja osobiście preferuje 1:3-3,5 co dałoby na 4 kg słodu 12-14l), natomiast za mało wysłodziłeś. Dłuższe zacieranie też nie byłoby złe... http://piwowarzy.wroclaw.pl/beer-busters/

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda destylowana nie nadaje się do bezpośredniego użycia i proszę tego nawet nie sugerować,

wodę destylowaną używa się do przygotowania wody do warzenia poprzez dodanie odpowiednich minerałów.

 

Jeśli chodzi o wodę destylowaną to jak zawsze nie można używać wody technicznej bo ona jest destylowana ale nie koniecznie jest to woda o dużej klasie czystości i mogą znajdować się tam substancje nawet trujące. (chodzi głównie o pakowanie)

Edytowane przez Ikyu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Destylowana (ta bez substancji trujących) do takich pilsów się nie nada? Ponoć młóto samo z siebie dodaje troszke minerałów. Pytam z ciekawości, nie znam się na tym.

 

nie nadaje się z prostej przyczyny, drożdże potrzebują minerałów do życia tak samo jak my, jak będziesz pił wodę destylowaną to spadnie ci ciśnienie osmotyczne i po prostu umrzesz, tak samo jest z drożdżami.

 

Jeśli chodzi o minerały w młócie to jest ich za mało, nie na darmo dodaje się pożywki do piwa, jest masa substancji które są potrzebne drożdżom których młóto nie dostarcza.

 

jest jeszcze jedna rzecz która jest ważna odczyn pH, mogę się mylić ale drożdże wytrzymują minimalnie pH 4, a ponieważ słód sam w sobie kwasi piwo obawiam się że może być taka brzeczka dla nich za kwaśna.

Edytowane przez Ikyu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże wytrzymują (przynajmniej winiarski, piwne pewnie też) pH 2.8. A chodzi mi konkretnie o pilsa, z tego co wiem (a wiem mało) to tam jest bardzo mało minerałów w wodzie (konkretnie tej z Pilzna)

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże wytrzymują (przynajmniej winiarski, piwne pewnie też) pH 2.8. A chodzi mi konkretnie o pilsa, z tego co wiem (a wiem mało) to tam jest bardzo mało minerałów w wodzie (konkretnie tej z Pilzna)

 

ja nie lubię męczyć moich pupili złymi warunkami, a drożdże nie czują się za dobrze poniżej pH 4.

 

jeśli chodzi o pilsa to wole się nie wypowiadać, bo na tym polu jeszcze nie działałem, ale robienie piwa tylko na wodzie destylowanej to recepta na katastrofę piwo wyjdzie nie pijalne jeśli w ogóle dofermentuje.

Edytowane przez Ikyu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zacząłem dłużej zacierać , godzina w temp 68-62 ( bez podgrzewania, w lodówce se styropianu, mieszanie co 15 min) poźniej podgrzewam do 72C i znów do lodówki styropianowej na 20 min. dodatkowo dodaje kwas fosforowy aby uzyskać ph 5,5. wydajność znacznie wzrosła.(ostatnio wyszło mi 22litry w fermentorze 15,5 blg z 5 kg słodu)

 

co do wysładzania to tak jak koledzy napisali odbieramy 25-26litrów część odparuje część się zmarnuje z osadami , co daje w praktyce około 20l gotowego piwa. nie baw się jak kopyr w odzyskiwanie brzeczki z dna gara.

 

polecam również mech irlandzki który klaruje brzeczkę i nawet po schłodzeniu nie jest mętna i łatwiej zlać maxymalna możliwa ilość z nad osadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam również mech irlandzki który klaruje brzeczkę i nawet po schłodzeniu nie jest mętna i łatwiej zlać maxymalna możliwa ilość z nad osadów.

 

Z tego co ja wyczytałem to mech irlandzki nie klaruje brzeczki a zapobiega mętnieniu na zimno gotowego piwa, ale mogę się mylić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.