Skocz do zawartości

Za dużo wody - pytanie o refermentacje


TKF

Rekomendowane odpowiedzi

Zalałem dzisiaj brewkit coopers wheat beer. Zgodnie z instrukcja rozrobiłem puszkę w 2L wody, dolałem potem 20L wody z 5 litrowych butelek, i dodalem lacznie 1,7kg ekstraktow plynnych dla fermentacji. Do tego pol szklanki wody z rehydracji drozdzy. Efekt jest taki, ze mam 25,2L w fermentorze, zamiast podanych w instrukcji 23... Blg około 10-10,5. Wydaje mi się, że tragedii nie ma, ale pojawia się pytanie o sposób refermentacji. Chciałem zadać syrop z cukru do drugiego fermentora, i rozmieszać przed butelkowaniem, no ale trochę się obawiam dolewać jeszcze więcej wody. Z drugiej strony nie chcę sypać cukru prosto do butelek, zależy mi na jednakowym nagazowaniu całej warki. Co powinienem zrobić w takiej sytuacji?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Litr wody dodany do warki dużo Blg nie zmieni. Pamiętaj, że dajesz tam też cukier, którego też cechuje wartość Blg.

2. Inną opcją są dropsy fermentacyjne dodawane do butelek.

3. Ludzie sypią cukier do butelek i piwo wychodzi, ale nie robiłem to się nie wypowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ten dodatkowy litr wody do syropu z cukru nie powienien wpłynąć negatywnie na smak. To jest dużo wygodniejsza metoda, niż sypanie cukru do każdej butelki.

Nie wiem, dlaczego w tych instrukcją do brewkitów piszą, żeby to powinno być aż na 23 litrów piwa. Przy 20 litrach te piwa byłyby ciekawsze, bardziej treściwe. Ja swojego pierwsze piwo z brewkita też zrobiłem na około 23 litry i potem żałowałem, że zrobiłem na 20 litrów, bo było trochę wodniste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ten dodatkowy litr wody do syropu z cukru ...

A po co aż litr? Przecież można rozpuścić w 200ml ...

No tak, oczywiście można. Ale z drugiej strony to ma być wheat, więc tego cukru trochę trzeba dać.

Ja zazwyczaj daje około litr wody do syropu, bo to wyrównuje mi straty piwa, które zostaje z resztkami gęstwy drożdżowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup w aptece strzykawkę 20ml, rozrób 250ml wody z cukrem, pewnie wyjdzie ok. 400ml i po 10ml strzykawką do butelek. A gdybyś miał jaką metalową to mógłbyś nawet gorący syrop tak dawkować, co by zmniejszyć ryzyko infekcji jeszcze bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za rady!

 

Co do napowietrzania piwa to pojawia się problem - w moim zestawie nie posiadam rurki, zaopatrze się w nią przy następnych zakupach. Tym razem planowałem zdezynfekować drugi fermentor, i delikatnie przelać (nie chlusnąć) z jedngo do drugiego. Zrobiłbym to w dwie osoby, jedna osoba przytrzymuje fermentor docelowy pochylony, żeby zminimalizować "chlapanie", a druga wolno przelewa. Przejdzie, czy polecacie coś innego w tej sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slyszalem ze nie jest to najszczesliwszy material do przelewania piwa. Wolalem szczerze mowiac zaczekac juz do kolejnych zakupow, i kupic porzadny - tylko pytanie czym grozi takie lekkie nagazowanie piwa przed butelkowaniem? Rozumiem że może powodować to rozmnożenie drożdży i większy osad w butelce, czy cos jeszczE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grozi utlenieniem piwa co ewentualnie skutkuje aromatami mokrego kartonu lub miodu. Większy osad raczej Ci nie grozi. Kup sobie jakikolwiek wężyk. Będziesz przelewał zimne piwo więc może być igielitowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, nie dam głowy za to co teraz powiem, bo tylko o tym (tu na forum, dużo czytam :) w temacie o infekcjach zdaje się czytałem - ktoś skarżył się na posmak plastiku w piwie, i przez szanownych forumowiczów winnym został ogłoszony właśnie materiał rurki użytej do przelewania, czyli wspomniany igielit. Ale mogłem coś namieszać...

 

W każdym razie prosiłbym o wyjaśnienie jak w zasadzie wpływa na piwo jego napowietrzenie - poza znanym mi faktem, że jest niepożądane

 

edit: spóźniłem się, dziękuję za wyjaśnienie

Edytowane przez TKF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.