Skocz do zawartości

moja aipa


Łukasz Pawlonka

Rekomendowane odpowiedzi

słody:

pale ale 5kg

jasny carahell 0,5kg

caramunich 0,2kg

cara gold 0,3kg

 

zacieranie

66-67 stopni 60 minut

 

chmiele:

goryczka: tomahowk 15g, Zeus 30 g herkules 30g

aromat: Mouteka (15g 1minut przed końcem 15g na cicha), cascade (20g 15min przed końcem 10g na cicha) tomahowk 15g 10 min

 

drożdże: Fermentis safale us-05

 

Co sądzicie o tej recepturze? Zastanawiam się nad dodaniem trochę pszenicznego słodu dla lepszej piany ale wyczytałem, że carahell ją utrwala. Więc nie wiem czy jest sens żeby go jeszcze dodawać..

Edytowane przez Łukasz Pawlonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy standardowej warce 23 l jak dla mnie za dużo chmieli na goryczkę. te wrzucone na 1 minutę nic praktycznie nie wniosą. Aromaty rób podczas fermentacji. Co do słodów caramunich zamieniłbym mimo wszystko na pszeniczny. No i pamiętaj o wodzie. Łyżeczka gipsu też wniesie co nieco.

Edytowane przez Piotr Flader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee no jak nic nie wniosą te na 1 min,bez przesady

ja zawsze do AIPA daję tak z 0,3 kg pszenicy

karmeli też bym dał miej i jeden ,nie ma co kombinować przy takim chmieleniu

chmieli jak dla mnie faktycznie na goryczkę za dużo ,a na aromat znacznie za mało

jakie chcesz blg uzyskać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gawron

bez R wrrrrry.....

 

Łukasz ,daj na goryczkę sporo mniej chmieli,jeśli nie będzie kontry ze strony słodyczy może być paskudnie,a odgoryczyć :) jest problem ,jak będzie za mało zrobisz herbatki i przed butelkowaniem dasz

IBU,IBU nie równe ,dużo zależy od samego charakteru chmielu,pełni,słodowości,ciała (jak zwał)piwa

jedno piwo z 70ibu smakuje jak by miało 40 ,inne ma 40 ,a czuć jak 80

Edytowane przez Gawon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy mojej wydajności nie wyszło by mi 15 blg ,robię zazwyczaj 22-23 L

w AIPA czasami ratowałem się cukrem co akurat nie szkodziło bo wytrawność wzrastała

nie dawał bym tego herkulesa na goryczkę ,zostawił samego zeusa ,tak na oko na 20 l t sporo po nad 80 ibu będzie ,a na aromat mało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aipa już jest na burzliwej:) Długo czekałem zanim ruszyło bo 17h, przy wcześniejszej warce to trwało o wiele szybciej.. Podejrzewam że wina leżała po stronie zbyt słabego napowietrzenia. Gdyż po gotowaniu brzeczki od razu wlałem ją do fermentatora i w nim studziłem na powietrzu, a po ostygnięciu tylko nim potrząsłem. Wyszło mi równe 15 blg przy 21l. Według programu brewtarget piwo powinno mieć 50 ibu. Recepturę też trochę zmieniłem ponieważ gdy zamiawiałem słody to nie było dostępnego pszenicznego..

 

słody

pale ale 5kg

carapils 0,4kg

carahell 0,2kg

caragold 0,2kg

 

chmielenie

60 min 30g zeusa

10 min 10g citra

i na cichą dam:

30g mouteka

20g citra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.