Skocz do zawartości

warzenie grodzisza - klarowanie, fermentacja


slotish

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na wstępie chciałem przeprosić, że temat będzie o wszystkim i o niczym... chce także zapewnić, że przed założeniem wątku przeczytałem wszystkie tematy o klarowaniu na tym forum oraz na browar.biz a także relacje z warzenia grodzisza mapajaka.

 

Mam kilka pytań związanych z warzeniem piwa grodziskiego, które zamierzam niedługo uwarzyć, co nie będzie łatwym zadaniem skomplikowanym przez zbliżający się rok akademicki :)

 

Po pierwsze: fermentacja.

 

Ile trwa ( średnio oczywiście ) fermentacja burzliwa grodzisza 8 blg na S-33? Pytanie może wydawać się głupie a nawet bardzo głupie ale w mojej sytuacje kiedy będę mógl być przy moim piwie tylko w weekendy jest to bardzo ważne. Po prostu nie wiem kiedy kazać zatrzasnąć fermentor na głucho. Mam świadomość, że takie warzenie pachnie prowizorką ale wolę to niż w ogóle nie warzyć nic przez cały rok.

 

Druga kwestia: klarowanie

 

Wiem, że nie trzeba klarować, ale chciałbym żeby ta warka choć trochę przypominała oryginał. Jednak nie mogę sobie pozwolić z braku czasu na oddzielny etap klarowania żelatyną, więc zastanawiałem się nad tym, żeby dodać żelatyny jak mapajak podczas rozlewania do butelek:

 

http://browar.biz/forum/showthread.php?t=55377&page=2

 

mapajak w poście #41 pisze:

 

Tymczasem otworzyłem, po 3 tygodniach refermentacji, butelkę z pierwszej warki grodziskiego i muszę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony z tego piwa.

Piwo, dzięki zastosowaniu żelatyny, jest idealnie klarowne. Osad przy ostrożnym nalewaniu bez problemu zostaje w całości w butelce. Na powierzchni, mimo bardzo ostrożnego nalewania, tworzy się gruba czapa piany, która utrzymuje się do końca,

Więc chyba wszystko ok :rolleyes: piwo nagazowane, piana jest, ciekawe czemu więc zaleca się klarowanie na cichej :) ?

 

Ostatecznie mógłbym spróbować użyć mchu irlandzkiego... Jaka jest skuteczność tej metody?

 

Ostatnie pytanie:

Ile należy dać glukozy na litr?? Tradycyjnie 8 gram czy jako, że chcemy mieć "szampan grodziski" więcej??

 

Przepraszam, że przydługo i chaotycznie napisane

 

slotish

 

 

dori

edit - przeniosłam do działu receptury i uszczegółowiłam temat

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero raz robiłem Grodzisza, ale co tam: fermentację na S-33 trzymałem standardowo 7 dni (na górniakach dokonuję pomiaru po prostu zawsze po 7 dniach i odczyt Blg jest zawsze prawidłowy :) ), glukoza 4g na butelkę i moim zdaniem nagazowanie było duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki admiro za odpowiedź.

Rozumiem, że niedomknięty fermentor może spokojnie stać? Nie wiem czemu, ale myślałem, że przy piwe z tak niskim ekstraktem trzeba szybko zatrzaskiwać pokrywe :rolleyes:

W moim przypadku 10°Blg, pokrywa dociśnięta lekko jak zawsze - nie zamknięta.

Jeżeli chodzi o reżim sanitarny to u mnie "browar to apteka" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile trwa ( średnio oczywiście ) fermentacja burzliwa grodzisza 8 blg na S-33?

Ja fermentowałem grodzisza na drożdżach Koelsch i po trzech dniach było już praktycznie po fermentacji (z 8,5°Blg). Ale jeśli przetrzymasz tydzień, to tragedii na pewno nie będzie.

 

[...]żeby dodać żelatyny jak mapajak podczas rozlewania do butelek:

Do butelek? No... nie wiem czy to najlepszy pomysł... Wydaje mi się, że już lepiej nie klarować w ogóle i poczekać kilka tygodni dłużej aż samo się wyklaruje. Ale zrobisz jak będziesz chciał. :)

 

Ostatecznie mógłbym spróbować użyć mchu irlandzkiego... Jaka jest skuteczność tej metody?

Mech irlandzki możesz użyć swoją drogą - to pomaga trochę w czymś innym: http://www.wiki.piwo.org/index.php/Mech_irlandzki

A skuteczność? Nie robiłem badań porównawczych więc nie wiem.

 

Ile należy dać glukozy na litr?? Tradycyjnie 8 gram czy jako, że chcemy mieć "szampan grodziski" więcej??

No... To już Twój wybór. Ja dałem 4g/but bo nie chciałem przegazować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do butelek? No... nie wiem czy to najlepszy pomysł... Wydaje mi się, że już lepiej nie klarować w ogóle i poczekać kilka tygodni dłużej aż samo się wyklaruje. Ale zrobisz jak będziesz chciał. smile

Pewnie posłucham rady doświadczonego piwowara :) Ciekawi mnie tylko co mogłoby się stać gdybym tak postąpił. Może kiedyś poświęcę się przy innej warce dla dobra nauki :) A co myślisz np. o zwiekszeniu porcji żelatyny przy jednoczesnym skróceniu czasu klarowania? Lub po prostu skrócić lezakowanie bez niczego. Będę musiał się zastanowić :) W każdym razie dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie tylko co mogłoby się stać gdybym tak postąpił. Może kiedyś poświęcę się przy innej warce dla dobra nauki :)

Miałbyś osad z żelatyny w butelce. Właściwie to eksperyment możesz zrobić: dodać żelatyny do kilku butelek.

A co myślisz np. o zwiekszeniu porcji żelatyny przy jednoczesnym skróceniu czasu klarowania?

Wydaje mi się że to nie zadziała. Ale tylko raz do tej pory klarowałem żelatyną więc mogę się mylić. :)

 

Lub po prostu skrócić lezakowanie bez niczego.

Skrócić? Jeśli chcesz mieć lepiej wyklarowane, to możesz wydłużyć cichą np do 2tyg.

 

Skoro masz takie warunki, że "działasz" tylko w weekendy, to myślę, że najlepiej zrób tak jak radzi anteks: tydzień burzliwej, tydzień cichej i do butelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amerykanie mówią "set it and forget it". Jeden faktycznie zapomniał i znalazł fermentor po kilkunastu miesiącach. Piwo było pijalne.

A tam będziesz w us&a szukał - kliknij na keller w moim podpisie :)

Co ciekawe robi się coraz ciekawsze w smaku! A to dopiro 2 tygodnie w butelkach... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałbyś osad z żelatyny w butelce. Właściwie to eksperyment możesz zrobić: dodać żelatyny do kilku butelek.

No i właśnie zastanawiam się czy to jest jakakolwiek wada... W sumie co z tego? Mapajak dodał 4 g zamiast 2g i miał zaledwie 0,5 cm osad z żelatyny który jak pisał usztywnił całość osadzonej masy. Żelatyna jest neutralna smakowo więc nie zmieni to smaku piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.