Skocz do zawartości

Receptura AIPA - prośba o ocenę


bray

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Tak jak w temacie planuje uwarzyć American India Pale Ale. Uprzejmie proszę o ocenę receptury. Na wstępie muszę zaznaczyć iż starałem wzorować się na 'Ataku chmielu' Pinty.

 

Ilość - 10l

 

Receptura:

1. Weyermann pale ale - 2,5 kg

2. Weyermann melanoidynowy - 0.25 kg

3. Weyermann Carahell - 0.25 kg

4. Weyermann Carapils - 0.25 kg

 

5. Chmiel Cascade - 50 g

6. Chmiel Citra - 22 g

 

7. Drożdże - US-05

 

Zacieranie: 60' - 68 st.

 

Chmielenie (granulaty):

60' - 25 g Cascade / Simcoe

30' - 12 g Cascade

15' - 12 g Cascade

5' - 12 g Citra

 

20 g Citra - cicha

 

Pytania:

1. Użyć całą paczkę drożdży czy połowę (10 l)?

2. Czy uda mi się osiągnąć +- 15% ekstraktu?

3. Czy ilość wagowa słodów jest odpowiednia dla 10 l?

4. Jak myślicie, wyjdzie z tego coś sensownego?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :)

Edytowane przez bray
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystaj z PPPP w dziale media/pliki. Mozesz podejrzec moja AIPA http://www.piwo.org/topic/15036-browar-domowy-kombajn-piwny/?do=findComment&comment=303686. 17-tka wyszla super. Chmielu masz troche malo a akurat Cascade mi pasowal dodany tylko na 60 min. Wiecej IBU uzyskasz i wiecej na cicha zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Użyć całą paczkę drożdży czy połowę (10 l)?

Cała paczka to minimum, a najlepiej gęstwa jakaś. W AIPA chodzi o jak najczystszy profil, aby smaki i aromaty z chmielu były ładnie wyeksponowane.

 

2. Czy uda mi się osiągnąć +- 15% ekstraktu?

3. Czy ilość wagowa słodów jest odpowiednia dla 10 l?

Bez problemu. Zakładając 70% wydajności 15Blg osiągniesz przy warce 15L (ilość brzeczki nastawnej):

3250g słodów * 0,7 wydajności = 2275g cukrów razem

2275g/x = 15 kg (brzeczki nastawnej)

x = 151,6 g/kg = 15,16 Blg

 

4. Jak myślicie, wyjdzie z tego coś sensownego?

 

Oczywiście, że wyjdzie coś sensownego - zapewne całkiem przyjemne piwo, szczególnie, jak puścisz fermentację w ~15C.

Natomiast z takim chmieleniem do Pinty zbytnio się nie zbliżysz - w niej czuć bardzo mocno te piniowe posmaki, które pochodzą od chmielu Simcoe, którego nie zastosowałeś. Generalnie jeśli mnie pamięć nie zawodzi, to w oryginalnej recepturze idzie: Citra, Simcoe, Cascade i Amarillo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała paczka to minimum

No bez przesady. Saszetka wystarczy na 10L.

Polecam poczytać trochę o overpitching'u i jego pozytywnych efektach w piwach o czystym profilu smakowym - zapewniam, że nie ma tu żadnej "przesady".

 

PS. Wynik z kalkulatora drożdży suchych dla 15L 15Blg przy jednej paczce US-05:

Cells Available: 80 billion cells

Pitch Rate As-Is: 0.36M cells / mL / °P

Target Pitch Rate Cells: 281 billion cells

Difference: -201 billion cells

 

Trochę jakby brakło tych komórek drożdżowych... jakieś 70%? Wniosek? Nawet 2 saszetki nie są przesadą...

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie pisałem, że nie można zadać tylko jednej paczki :) Zaskakuje mnie łatwość, z jaką czasem przeinacza się czyjeś wypowiedzi...

Cała paczka to minimum[...]

 

Dla mających wątpliwości - definicja słowa minimum - mnie osobiście pasuje tu "nie mniej niż" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Wynik z kalkulatora drożdży suchych dla 15L 15Blg przy jednej paczce US-05:

 

Cells Available: 80 billion cells

 

Pitch Rate As-Is: 0.36M cells / mL / °P

 

Target Pitch Rate Cells: 281 billion cells

 

Difference: -201 billion cells

przemyślałeś te wyniki?

 

Jeśli tak to wg Twoich rad, na warkę 12 st.P 20l potrzeba ile saszetek sucharów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Chmielu masz troche malo a akurat Cascade mi pasowal dodany tylko na 60 min. Wiecej IBU uzyskasz i wiecej na cicha zostanie...

 

Korzystając z tego arkusza kalkulacyjnego wyszło mi, że osiągne ok 86 IBU. Czy uwzględniłeś ilość - 10L?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemyślałeś te wyniki?

I dlaczego przyjął współczynnik 1,25 mln / ml /P , skoro w tym kalkulatorze jest napisane "We recommend 0.75 for ales below 1.060 / 15 Plato.".

 

2. Czy uda mi się osiągnąć +- 15% ekstraktu?

Powinienneś policzyć wydajność swojej warzelni, na podstawie poprzednich warek. Tu jest wzór: http://www.wiki.piwo.org/Obliczanie_wydajno%C5%9Bci_warzelni

Przy 60% otrzymasz 10L 15*P, przy 70% 15L 15°Blg

 

4. Jak myślicie, wyjdzie z tego coś sensownego?

Jeżeli fermentacja przebiegnie poprawnie, to powinno wyjść dobre piwo. Dla mnie powinno być więcej chmielu i mniej karmelu w AIPA, ale to dla mnie ;) .

 

Korzystając z tego arkusza kalkulacyjnego wyszło mi, że osiągne ok 86 IBU.

 

Mi BeerSmith policzył 45 IBU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To liczenie IBU przez programy to o kant d.... rozbić. Najlepiej liczyć wg. własnego doświadczenia i nanosić odpowiednie korekty.

Edytowane przez Pinhead
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat. W sobotę będę warzył AIPA 16 BLG, a kupiłem tylko jedną paczkę US-05 bo wyczytałem na innym forum, że jedna uwodniona paczka powinna spokojnie wystarczyć nawet na większy ekstrakt niż 16 BLG. Teraz tu czytam, że jedna paczka może nie starczyć nawet 10 litrów przy 15 BLG. Może mi ktoś rozeznany napisać jak to na prawdę jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna saszetka US-05 spokojnie przerobi warkę 16 blg.

 

EDIT:

ogólnie obliczenia wklejone przez Thorin są... dziwne:

- najpopularniejszy kalkulator podaje 169mld komórek dla tamtych parametrów (15l, 15blg) i 240mld dla 20l 16blg

- przyjmuje się, że w saszetce jest znacznie więcej niż 80mld komórek drożdżowych, to 80mld może wynikać z minimalnej ilości podawanej przez Fermentis, w rzeczywistości ta ilość jest znacznie większa (mówi się o około 200mld)

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna saszetka US-05 spokojnie przerobi warkę 16 blg.

 

EDIT:

ogólnie obliczenia wklejone przez Thorin są... dziwne:

- najpopularniejszy kalkulator podaje 169mld komórek dla tamtych parametrów (15l, 15blg) i 240mld dla 20l 16blg

- przyjmuje się, że w saszetce jest znacznie więcej niż 80mld komórek drożdżowych, to 80mld może wynikać z minimalnej ilości podawanej przez Fermentis, w rzeczywistości ta ilość jest znacznie większa (mówi się o około 200mld)

 

Tak, mój błąd - wybrałem nie tą opcję z listy. Ustawiłem "target pitch rate" na 1.25 - powinienem wybrać 1.0 (niby zalecane jest 0.75, ale w tym samym wątku pisałem o overpitching'u i to również uwzględniłem).

 

Korzystam z tego: http://www.brewersfr...ter-calculator/

Dla tych ustawień, co piszesz, podaje również 169 mld.

 

Ja bym się jednak nie odważył zakładać, że w paczce jest aż tyle (200mld) żywych komórek drożdży, skoro producent podaje znacznie mniejsze minimum (80mld). Zapewne jest sporo czynników od których ta liczba zależy i ciężko je określić.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Piwo zostało zabutelkowane 4 dni temu. Dzisiaj postanowiłem spróbować (tak wiem jestem w gorącej wodzie kompany :) ).

 

Brzeczkę rozcieńczałem wodą przed zadaniem drożdży z ok 7l do 11,5l. Brzeczka przed zadaniem drożdży:12 blg. Po fermentacji: ok 2 blg. (Zrezygnowałem z chmielenia na zimno.)

 

Niestety jestem trochę rozczarowany niskim poziomem goryczki. Jest wyczuwalna ale moim zdaniem jest poniżej 30 IBU. A na pewno jest o wiele niższa niż w Ataku Chmielu. Piwo bez gazu zobaczymy jak będzie po nagazowaniu.

 

Jak się okazało nie można wartości z kalkulatorów IBU uważać za miarodajne; ale nie ma tego złego ... - teraz mam punkt odniesienia :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. tego kalkulatora: http://www.brewersfr...ibu-calculator/

przy zalożeniu 12%AA Simcoe, 13.5 Citra i 7.5 Cascade wychodzi ponad 100 IBU. Mi generalnie ten kalulator daje dobre wyniki (porównuję z wartościami podanymi na piwach komercyjnych). To powinno być sporo więcej niż ma Atak Chmielu.

Zauważyłem że organoleptyczna ocena goryczki w młodym piwie nie daje dobrych rezultatów (mi się zawsze wydaje za niska), po dwóch tygodniach w butelce się wszystko wyjaśni.

W każdym razie nie widzę możliwości żeby przy takim chmieleniu dostać zaledwie 30IBU.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak się okazało nie można wartości z kalkulatorów IBU uważać za miarodajne; ale nie ma tego złego ... - teraz mam punkt odniesienia :)

Moim zdaniem nie jest prawdą to, co piszesz. Przy tylu dziwnych zabiegach z piwem nie powinno się oceniać obliczeń - to wszystko w ogóle nie jest miarodajne.

Zacznijmy od tego, że chmieliłeś piwo o wyższym ekstrakcie, co zmniejsza rozpuszczalność alfa kwasów, a w efekcie mniejsze IBU po warzeniu. Następnie rozcieńczyłeś piwo wodą (i to w dosyć dużym stosunku - woda:piwo 38:62), co znów obniżyło goryczkę.

 

Zrób piwo które jest dokładnie zaplanowane i przeliczone od A do Z a przekonasz się, że te kalkulatory liczą w miarę w porządku i naprawdę się przydają.

Oczywiście do IBU to IBU, natomiast goryczka odczuwalna to co innego (dla mnie, tak w skrócie, jest to wypadkowa IBU oraz pełni i słodyczy piwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnie rozcieńczyłeś piwo wodą (i to w dosyć dużym stosunku - woda:piwo 38:62), co znów obniżyło goryczkę.

 

Znaczy, obliczenia dotyczyły brzeczki przed rozcieńczeniem? Jeśli tak to faktycznie można je rozbić o kant stołu, i nie jest to wina kalkulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Głównie zagraniczne fora - przede wszystkim homebrewtalk. Miałem jeszcze gdzieś fajny artykuł, ale nie wiem czy znajdę link - na pewno nie mam na tym kompie ;/ Poszukam, jak będę w domu.

 

http://www.homebrewtalk.com/f39/over-pitching-302064/

http://www.homebrewtalk.com/f39/over-pitching-yeast-91651/#post3043321

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem jeszcze ostatnio na takie opinie, że również z overpitchingiem nie ma co przesadzać, bo może dawać jakieś nieporządane aromaty. Warto też zadbać o to, żeby gęstwa była czysta (najlepiej przemywać) - wtedy zmniejsza się szansa na wniesienie posmaków do piwa.

 

Nie wiem na ile to prawda - nie potrafię tego sprawdzić. Być może ktoś jest w stanie potwierdzic/zanegować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.