Jump to content

Napoje z puszek są niezdrowe


jacer
 Share

Recommended Posts

Naukowcy odkryli, że picie napojów z butelek jest zdrowsze niż spożywanie takich samych substancji, ale z puszek. W puszkach znajduje się bowiem żywica epoksydowa z bisfenolem A (BPA), który może powodować nadciśnienie.

 

Zespół naukowców z Seoul National University pod kierownictwem Sanghyuka Bae i Yun-Chul Honga zbadał spożycie popularnego w Korei napoju sojowego, sprzedawanego i w puszkach, i w szklanych butelkach. Mleko sojowe obniża ciśnienie, a w praktyce często obserwowano coś zupełnie przeciwnego.

 

Przebadano grupę osób w wieku 60 lat i starszych. Ochotnicy musieli przyjść rano do świetlicy po 8-godzinnym poście i wypić 2 szklanki mleka sojowego. Napoje były identyczne, ale podawane w trzech różnych konfiguracjach: obie porcje mleka ze szklanych butelek, obie porcje mleka z puszek oraz jedna porcja z butelki, a druga z puszki. Przed eksperymentem i 2 godziny po jego zakończeniu pacjentom mierzono ciśnienie.

 

Każdy z badanych pił napoje we wszystkich możliwych kombinacjach. Wyniki okazały się zgodne z przewidywaniami. Osoby pijące mleko z puszek, miały w moczu poziom BPA aż 16 razy wyższy. BPA z żywicy epoksydowej podniósł ciśnienie ochotnikom średnio o ok. 5 mm Hg, częściowo niwelując wpływ mleka sojowego.

 

Teraz naukowcy chcą przeprowadzić kolejne badania, tym razem na szerzej grupie, także młodszych osób. 60-latków wybrano ze względu na ich dużą podatność na wpływy środowiskowe.

 

Czytaj więcej na http://nt.interia.pl...campaign=chrome

Edited by jacer
Link to comment
Share on other sites

Akurat zajmuję się na studiach opakowaniami. Powiem krótko nawet szkło nie jest czyste. Najgorsze są wielowarstwowe, drukowane opakowania kartonowe, foliowe potem pety, puszki, na końcu szkło. W opakowaniach wielowarstwowych dochodzi do odbić, przenikań substancji z poprzednich warstw. Producenci chwalą się jak to jest ich produkt ochroniony przed skutkami zewnętrznymi szkoda tylko, że mało kto wie, że to opakowanie jest szkodliwe nie to co z zewnątrz się dostanie. Nadruki przenikają i to bardzo. Prosty test - jest pewien czołowy producent jogurtów dla dzieci. Włóżcie jego opakowanie do gorącej wody na kilka minut. Wylejcie zwartość. Dostaniemy zabarwiony jogurt kolorami opakowania zewnętrznego. Jak to przecież od wewnątrz jest białe? Wszystko przenika bardziej lub mniej widocznie. Ogólnie temat przemysłu i zdrowia to bardzo ważny temat, którego bym nie bagatelizował. I nie chodzi tu o dymy z komina tylko o to z czym ma styczność "jedzenie". W cudzysłowie bo już dawno jemy podrobioną żywność - bo chyba nie myślicie, że codziennie jecie chleb, wędliny, mięso, nabiał?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.