Skocz do zawartości

ehh to już było :/ problem z niskim odfermentowaniem


kaszel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,mam problem i chciałbym prosić o pomoc,z góry przepraszam za temat który na forum gościł pewnie tysiąc razy,niemniej to dopiero moja druga warka więc wolał bym zasięgnąć opini bardziej doświadczonych kolegów.

Sparwa wygląda tak,po trzech tygodniach fermentacji(dwa tygodnie burzliwej,tydzień cichej) piwo z 12 blg zeszło ledwie do 5.Wydaje mi się że to troche za mało w związku z czym proszę o radę.

 

Przychodzą mi do głowy dwa rozwiązania,pierwsze machnąć na to ręką i butelkować skoro niżej nie schodzi(blg mierzone było dwukrotnie,w odstępie 3 dni)i pomysł drugi napowietrzyć piwo i dodać drożdże(dysponuje około dwutygodniową gęstwą).Co robić,może jakiś inny pomysł ?

 

Garść informacji,piwo to american amber ale (zestaw z alepiwo.pl),drożdże us-05,temperatura na burzliwej około 20 st.,na cichej 17-18 st.

Edytowane przez kaszel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki tam jest schemat zacierania ale jeśli na słodko czyli 66-68'C to odfermentowanie z 12 do 5 jest jak najbardziej normalne. Bedzie wiecej cukrow resztkowych i pelni w gotowym piwie. Z kolei gdyby bylo zacierane w okolo 62'C to mogłoby zejść troche niżej. 3 tygodnie fermentuje, zrobiłeś pomiar na przestrzeni 3 dni więc możesz śmiało butelkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schemat zacierania ale jeśli na słodko czyli 66-68'C

Ja tak robię. W większości receptur takie temperatury są podane.

chyba chcesz ludziom wodę z mózgu zrobić. Poczytaj i popraw bo ktoś w to uwierzy.

 

EDIT

Proszę o oświecenie mnie.

Tutaj

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osłabiacie mnie... Rozumiem że jak zacierasz na słodko to interesuje Cie tylko alfa amylaza czyli 72'C i ch... Mi nie trzeba tlumaczyc co w jakiej temperaturze sie dzieje 62'C beta i 72 alfa. Nie spotkałem się jeszcze z recepturą w której całe zacieranie jest w 72'C. Albo sie nie rozumiemy albo nie wiem o co chodzi.

 

Proste pytanie. W jakiej temp zacierac zeby bylo na slodko a w jakiej na wytrawnie?

 

Nowy odcinek i fajnie się złożyło:

 

http://blog.kopyra.com/index.php/2014/12/09/55-odcinek-100-pytan-do-kopyra/

 

Polecam przesłuchać pierwsze półtorej minuty. Jak będziecie mieć kanał o piwie z 45tys subskrybcji to mozecie uczyc piwowarstwa po swojemu.

Edytowane przez amorph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo sie nie rozumiemy albo nie wiem o co chodzi.

dziwnie jakoś ty rozumiesz a inni nie.

A może w zły sposób objawiasz swoją wiedzę bo wielu Cię nie rozumie?

 

BTW

Jak będziecie mieć kanał o piwie z 45tys subskrybcji

nie no, miliardy much wpie.... gówno nie mogą się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://blog.kopyra.c...ytan-do-kopyra/

Polecam przesłuchać pierwsze półtorej minuty. Jak będziecie mieć kanał o piwie z 45tys subskrybcji to mozecie uczyc piwowarstwa po swojemu.

Z całym szacunkiem dla Tomka, który sprowadził na dobrą drogę masę ludzi, Ciebie pewnie też - to nie każdy ma parcie na szkło, niektórzy lubią warzyć i pić dobre (swoje, kolegów) piwo. W ogóle o czym świadczą jakieś subskrypcje, zwłaszcza ludzi którzy zaczynają przygodę z piwem, a większość nie warzy, albo dopiero zaczyna?

Mi nie trzeba tłumaczyć co w jakiej temperaturze się dzieje 62'C beta i 72 alfa.

No a co się dzieje np. w 68-69 stopniach przy pH zacieru 5,4?

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się jeszcze z recepturą w której całe zacieranie jest w 72'C

Mówisz- masz. Zacierane w 72 °C, FG 5,5. http://www.piwo.org/topic/13582-browar-piwny-potok/#entry294246

 

Tu dla odmiany- przerwa w 67°C FG 2,5. http://www.piwo.org/topic/13582-browar-piwny-potok/#entry291027

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://blog.kopyra.c...ytan-do-kopyra/

 

Polecam przesłuchać pierwsze półtorej minuty.

no i słuchanie ze zrozumieniem też się kłania.... bardziej, mniej, więcej... no ale co ja tam wiem, nie mam ani jednego sybsk... suskr... a kogo to... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z góry przepraszam za temat który na forum gościł pewnie tysiąc razy,niemniej to dopiero moja druga warka więc wolał bym zasięgnąć opini bardziej doświadczonych kolegów.

czyli masz świadomość że już bardziej doświadczeni koledzy odpowiadali na te pytania pewnie i tysiąc razy, ale to dopiero twoja druga warka i ci się nie chce szukać. witamy na forum i już nie możemy się doczekać na jakie kolejne pytania będziemy w stanie znaleźć ci odpowiedzi w wyszukiwarce.

 

Proste pytanie. W jakiej temp zacierac zeby bylo na slodko a w jakiej na wytrawnie?

 

 

 

Nowy odcinek i fajnie się złożyło:

 

 

 

http://blog.kopyra.c...ytan-do-kopyra/

 

 

 

Polecam przesłuchać pierwsze półtorej minuty. Jak będziecie mieć kanał o piwie z 45tys subskrybcji to mozecie uczyc piwowarstwa po swojemu.

cytat (mniej lub bardziej dokładny): "zacierając przez większość czasu w 62 stopniach uzyskasz brzeczkę bardziej fermentowalną (na wytrawnie), a w 66 MNIEJ fermentowalną". nie wiem gdzie ty tam usłyszałeś, że zacieranie głównie w 72 nie da jeszcze mniej fermentowalnej niż w 66.

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do termometru,oczywiście sprawdzę,możesz powiedzieć skąd ten wniosek?

Jeśli termometr Ci zaniży odczyt właściwej temp. zacieru może być tak faktyczna temp. jest przy takim zacieraniu jak robiłeś, na poziomie dekstrynującej, a może nawet wyższej. Takie zacieranie bezpośrednio wpływa na poziom odfermentowania piwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z góry przepraszam za temat który na forum gościł pewnie tysiąc razy,niemniej to dopiero moja druga warka więc wolał bym zasięgnąć opini bardziej doświadczonych kolegów.

czyli masz świadomość że już bardziej doświadczeni koledzy odpowiadali na te pytania pewnie i tysiąc razy, ale to dopiero twoja druga warka i ci się nie chce szukać. witamy na forum i już nie możemy się doczekać na jakie kolejne pytania będziemy w stanie znaleźć ci odpowiedzi w wyszukiwarce.

 

Proste pytanie. W jakiej temp zacierac zeby bylo na slodko a w jakiej na wytrawnie?

 

 

 

Nowy odcinek i fajnie się złożyło:

 

 

 

http://blog.kopyra.c...ytan-do-kopyra/

 

 

 

Polecam przesłuchać pierwsze półtorej minuty. Jak będziecie mieć kanał o piwie z 45tys subskrybcji to mozecie uczyc piwowarstwa po swojemu.

cytat (mniej lub bardziej dokładny): "zacierając przez większość czasu w 62 stopniach uzyskasz brzeczkę bardziej fermentowalną (na wytrawnie), a w 66 MNIEJ fermentowalną". nie wiem gdzie ty tam usłyszałeś, że zacieranie głównie w 72 nie da jeszcze mniej fermentowalnej niż w 66.

 

Skoro nie chcesz albo nie potrafisz pomóc to po co się wtrącasz?,owszem mam świadomość że podobne pytanie na pewno pojawiało się wiele razy, z góry z resztą przprosiłem za moje,ale nie znalazłem odpowiedzi która by mnie w pełni zadowoliła,po to chyba jest ten dział żeby pomagać osobą takim jak ja,które dopiero zaczynają swoją przygodę z piwowarstwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do termometru,oczywiście sprawdzę,możesz powiedzieć skąd ten wniosek?

Jeśli termometr Ci zaniży odczyt właściwej temp. zacieru może być tak faktyczna temp. jest przy takim zacieraniu jak robiłeś, na poziomie dekstrynującej, a może nawet wyższej. Takie zacieranie bezpośrednio wpływa na poziom odfermentowania piwa.

 

 

Dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie chcesz albo nie potrafisz pomóc to po co się wtrącasz?,owszem mam świadomość że podobne pytanie na pewno pojawiało się wiele razy, z góry z resztą przprosiłem za moje,ale nie znalazłem odpowiedzi która by mnie w pełni zadowoliła,po to chyba jest ten dział żeby pomagać osobą takim jak ja,które dopiero zaczynają swoją przygodę z piwowarstwem.

Nie - piaskownica, jak wyraźnie jest zaznaczone na stronie głównej, to

 

Najlepsze miejsce do pisania i czytania dla początkujących piwowarów. Pisz, jeżeli nie znalazłeś nigdzie odpowiedzi.

 

Odpowiedzi na Twoje wątpliwości są chociażby w wiki, o forum nie wspominając. I nie nazwałbym wtrącaniem się wyrażania sprzeciwu przeciwko totalnemu lenistwu. Co do przepraszania, sytuacja analogowa - mam świadomość że to sprawi ci ból, ale z góry przeproszę po czym kopnę cię w jajka. Rozumiem, że nie będziesz miał nic przeciwko.

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaras nie chcę być złośliwy, ale, jak to napisał Makaron:

Ja chciałbym tylko przypomnieć, że dział Piaskownica Piwowarska powstała właśnie z myślą o tego typu pytaniach. Jeśli ktoś nie ma ochoty odpowiedzieć na temat i pomagać początkującym piwowarom/członkom tego forum, niech po prostu niech ignoruje ten dział.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybyś przeczytał trochę więcej niż tylko ten jeden post, to byś pewnie zauważył, że nawet ktoś kto wie jak używać wyszukiwarki (vald) miał problem ze znalezieniem informacji, o których istnieniu zapewniał go jego rozmówca - autor rzeczonej wypowiedzi (zgoda). Ja nie miałem większych problemów ze znalezieniem tego, chociaż fakt - musiałem się przebić przez gąszcz gównianych tematów zwracanych przez wyszukiwarkę, gdzie lenie po raz tysięczny zadają te same pytania. No ale jak są ludzie którzy mają czas odpowiadać w kółko na te same pytania to już mi nic do tego - szkoda tylko że wyszukiwarka indeksuje też piaskownicę.

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam przesłuchać pierwsze półtorej minuty. Jak będziecie mieć kanał o piwie z 45tys subskrybcji to mozecie uczyc piwowarstwa po swojemu.

 

Już miałem wcześniej to napisać, ale czasami czytam Twoje posty i są one bardzo często na takim poziomie, jak ten teraz (czyt. piszesz totalne bzdury).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ufasz tym skur%, hejtera z forum to może Jaśkowi Palmerowi zaufasz?

http://www.howtobrew.com/section3/chapter14-1.html

Edytowane przez FurioSan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy odcinek i fajnie się złożyło:

 

http://blog.kopyra.c...ytan-do-kopyra/

 

Polecam przesłuchać pierwsze półtorej minuty. Jak będziecie mieć kanał o piwie z 45tys subskrybcji to mozecie uczyc piwowarstwa po swojemu.

 

1. Ilość subskrypcji świadczy o popularności, nie racji

2. "Jestem zwolennikiem podejścia rzemieślniczego, czyli nie ma dla mnie znaczenia czy w 62 stopniach działa bardziej beta czy alfa amylaza..." - przy takim podejściu można co najwyżej powiedzieć "przy moich warunkach (sprzęcie, surowcach, procesie, etc), przy temperaturze X wyszło mi cośtam, a przy Y coś innego." To nie znaczy, że Tobie wyjdzie tak samo.

 

No to niby jak zacierać wytrawnie a jak na słodko? Proszę o oświecenie mnie.

Polecam oryginalną stronę, z której pochodzi cytowana z wiki grafika pokazująca odfermentowanie w funkcji temperatury.

http://braukaiser.com/wiki/index.php?title=The_Science_of_Mashing

To nie jest takie proste - oba enzymy mają różne optima temperaturowe, pH i z różną prędkością ulegają degradacji (w różnych temperaturach). Do tego polecam poczytanie co dokładnie robi jeden i drugi (i co robi dekstrynaza graniczna i jakie ma optimum temperaturowe). Wnioski możesz wyciągnąć sam.

 

Trochę tego jest i to jest pewnie powód, dla którego większość internetów ogranicza się do 62 = wytrawnie, 72 = słodko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę tego jest i to jest pewnie powód, dla którego większość internetów ogranicza się do 62 = wytrawnie, 72 = słodko.

 

Myślę ze na potrzeby większości piwowarów domowych jest to wystarczajacy aksjomat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.