Jump to content
tolo

Jaką wartość wskazuje ten areometr?

Recommended Posts

Dobry,

Tak już sobiw pod nosem pomarudziłem na swój balingomierz, a to postanowiłem spytać Was jak byście odczytali wartość wskazaną przez niego? Generalnie nie jestem zadowolony z tego konkretnego modelu (najtańszy Biowin, dostałem go w zestawie startowym, matowa probówka to nie jest dobry pomysł) i pewnie kupię coś lepszego, ale tymczasem spytam Was jak byście odczytali ten pomiar.

Przyjąłem wariant bezpieczniejszy, czyli 13 Blg, nie będe sie bawił w połówki przy tej dokładności, ale już różnica pomiędzy 13 a 14 Blg to różnica 1.5l piwa na 20l warce, więc jest o co walczyć :)

IMG_20141207_112347.jpg

Zdrówka

Tomek

W instrukcji areometrów przeważnie jest opisane jak dokonywać odczyt - chodzi o tą "górkę" przy szkle (odczyt wg wskazań menisku górnego). Przeważnie odczyt jest na jej szczycie czyli w tym przypadku 13-13,2 Blg.

Edited by lukaszr

Przyjąłem wariant bezpieczniejszy, czyli 13 Blg, nie będe sie bawił w połówki przy tej dokładności,

wariant bezpieczniejszy to 14blg - jeżeli założysz że ci bardziej odfermentowało niż w rzeczywistości, to podczas dodawania cukru do refermentacji możesz dać za dużo i granaty będą gotowe

jak byście odczytali ten pomiar.

14,5 Blg.

Edited by Jacenty

Wartość stężenia cukru odczytujemy wg menisku górnego cieczy

Taka jest informacja w instrukcji. Widać jednak gołym okiem jak bardzo nie wiarygodny może być taki odczyt. Na tym konkretnym zdjęciu mamy i menisk wypukły i wklęsły. Co prawda widać, że kontakt cieczy z cukromierzem występuje na powierzchni zwilżonej, ale jest to max. Gdyby przyjąć max kontaktu z powierzchnią suchą, to odczyt byłby zupełnie inny. Dlatego ja odczytuję średnią jako 14,5 Blg.

Edited by Jacenty

Ja bym odczytał 14, zawsze to więcej piwa i większa wydajność :-D

Ja tam widzę wyłaniającą się piętnastkę! :D

post-5016-0-21439400-1418117211_thumb.jpg

No i właśnie - pierwsze co się rzuca w oczy to ... nie nalewać do pełna, bo później mamy takie gówniane rozważania i coraz większy śmietnik. 5 menisków, powierzchnie mokre, suche, cuda wianki.

Dobrze że mierzę bezpośrednio w wiadrze i nie mam takich problemów :P

Ejże, a coś o jakimś refraktometrze obiło mi się o uszy, czy cóś ;)

Tak na serio, to nie przesadzajmy, odczytać to można różnie. Nie ma to wielkiego znaczenia w naszym przypadku. Ważniejsze żeby tak samo odczytywać przed jak i po fermentacji.

Ja chyba jednak wolę refraktometr ;)

Właśnie dlatego też tokowy zakupiłem :) po 14 warkach

Ejże, a coś o jakimś refraktometrze obiło mi się o uszy, czy cóś ;)

Tak na serio, to nie przesadzajmy, odczytać to można różnie. Nie ma to wielkiego znaczenia w naszym przypadku. Ważniejsze żeby tak samo odczytywać przed jak i po fermentacji.

Przed zadaniem robaczków przez lunetę, po fermentacji spławikiem w wiadrze