Skocz do zawartości

American Amber Ale z ekstraktów


Kuczmen

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Jestem nowy na forum. Od jakiegoś czasu zastanawiam się na uwarzeniem własnego piwa. Będzie to moje pierwsze podejście do tego tematu, dlatego chciałbym na samym początku uwarzyć piwo z ekstraktów. Wybór padł na American Amber Ale.

Planuję uwarzyć piwo o ekstrakcie 14* oraz IBU 40.

 

Surowce:

2x ekstrakt słodowy bursztynowy WES 1,7kg

 

Niestety mimo szczerych chęci i prób nie potrafię wyliczyć ile brzeczki o ekstrakcie 14* otrzymam z tego surowca. Proszę o pomoc w obliczeniach, ew. o link gdzie mogłbym się nauczć tych obliczeń.

Kolejnym znakiem zapytania są chmiele. Z tego co wyczytałem w tym stylu piwa dominują chmiele amerykańskie. Dodam, iż maksymalnie chciałbym użyć 2-óch rodzajów, aby nie zwiększać zbytnio kosztów (nie wiem czy piwowarstwo domowe mi się spodoba). Proszę o pomoc w wyborze konkretych chmieli jak i ich ilości i czasu gotowania.

Ostatnią kwestią są drożdże. Uważam, że mogłbyby to być Safale US-05. Ale również tutaj proszę o fachową pomoc.

 

Mam nadzieję, że dość jasno wszystko opisałem.

Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bursztynowy kolor piwa daje już WES jasny. Użyłbym tylko jego, ewentualnie 1 puszkę jasnego i 1 bursztynowego. 14°Blg uzyskasz przy 18,5l wybicia. Z chmieleniem to każdy poradzi inaczej. Ja by, polecił na początek "single hop" np. chmielem mosaic (12%akw.). Chmielenie 10g na 60', 15g na 30', 20g po wyłączeniu palnika. Drożdże są OK.

Edit.

Ostatnią porcję chmielu możesz dodać na fermentacji cichej

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.

Zgodnie z sugestią użyję 3,4kg ekstraktu jasnego WES.

 

4°Blg uzyskasz przy 18,5l wybicia

Tzn, że po rozpuszczeniu ekstraktów w wodzie mam uzyskać 18,5l brzeczki?

 

Ja by, polecił na początek "single hop" np. chmielem mosaic (12%akw.). Chmielenie 10g na 60', 15g na 30', 20g po wyłączeniu palnika.

Myślałem właśnie o użyciu 1 gatunku chmielu. Dzięki temu będę mógł poznać profile poszczególnych chmieli.

 

Czy mógłbyś mnie jakoś pokierować jeśli chodzi o obliczanie ilości brzeczki w zależności od ilości ekstraktów słodowych i ilości BLG? Jakieś wzory, czy prosty kalkulator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby nie zwiększać zbytnio kosztów (nie wiem czy piwowarstwo domowe mi się spodoba).

Wszystkie Twoje dylematy nie będą istotne gdy kupisz po prostu Brewkita. Dostaniesz wszystko czego potrzebujesz łącznie z instrukcją, a wydasz dużo mniej kasy (już za 36zł można kupić gotowy, kompletny zestaw)

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby nie zwiększać zbytnio kosztów (nie wiem czy piwowarstwo domowe mi się spodoba).

Wszystkie Twoje dylematy nie będą istotne gdy kupisz po prostu Brewkita. Dostaniesz wszystko czego potrzebujesz łącznie z instrukcją, a wydasz dużo mniej kasy (już za 40zł można kupić gotowy, kompletny zestaw)

Pewnie masz rację, ale nie lubię iść na łatwiznę. Chciałbym troszkę jednak dać od siebie temu piwku, a zacierania bałbym się w 1 piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz rację, ale nie lubię iść na łatwiznę. Chciałbym troszkę jednak dać od siebie temu piwku, a zacierania bałbym się w 1 piwie.

Brewkit to gotowanie puszki, tu nie ma zacierania. Piszesz o kosztach (wydasz o połowę mniej) i wątpliwościach (będziesz miał czas na dokształcenie się, a piwo już będzie Co dojrzewać), więc radzę od tego zacząć. Nic zepsuć się nie da, piwo wyjdzie czasem bardzo dobre, a zapewne dużo lepsze niż sklepowe koncerniaki.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brewkity zwykle maja wyższą cenę niż ekstrakty+chmiel+drożdże. Jeżeli kolega ma gdzie, a przede wszystkim w czym gotować to nie zniechęcałbym go do tego bo efekty są jednak znacząco lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostanę jednak przy ekstraktach i samodzielnym chmieleniu.

Czy moglibyście mi pomóc w nauce tych wszystkich wyliczeń ekstraktu, blg, ibu? Może jest tu na forum jakiś fajny artykuł na ten temat, do którego jeszcze nie dotarłem?

Sam trochę szukałem ale nic sensownego niestety nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brewkity zwykle maja wyższą cenę niż ekstrakty+chmiel+drożdże.

Jasny WES 1,7 kg min 30,06x2= min 60,12

Drożdże min 5,00

Chmiel min 8,00

Razem min 73 zl (+ masa wątpliwości dla początkującego)

To wszystko razem w Brewkicie 36 zł (+ święty spokój)

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brewkity zwykle maja wyższą cenę niż ekstrakty+chmiel+drożdże.

Jasny WES 1,7 kg min 30,06x2= min 60,12

Drożdże min 5,00

Chmiel min 8,00

Razem min 73 zl (+ masa wątpliwości dla początkującego)

To wszystko razem w Brewkicie 36 zł (+ święty spokój)

Ale do tego brewkita trzeba dokupić 1,7kg ekstraktu bo z cukrem to wyjdzie kiszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale do tego brewkita trzeba dokupić 1,7kg ekstraktu bo z cukrem to wyjdzie kiszka.

Tylko w przypadku gdy jesteś zaawansowanym piwowarem i wyczuwasz subtelne różnice. Początkujący będzie zachwycony nawet wtedy, gdy cukru użyje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobił się OffTop o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkiej Nocy. Zostawmy decyzję nowemu piwowarowi. Ja tylko na koniec dodam, że moim zdaniem różnice nie są subtelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na forum o chmielu Mosaic, że nie jest zbyt dobry jako jedyny gatunek chmielu w piwie ("single hop"?).

2 tyg temu zabutelkowałem właśnie single hop ap'e na mosaicu receptury: http://www.piwo.org/topic/10159-single-hop-mosaic-ipa-andrzeja-milera/ . Jestem zadowolony, aromat, goryczka, smak wszystko ok. Jak trafisz na dobrą partie Birbanda mosaic apa to możesz sprawdzić czego się spodziewać. Właśnie po tym piwie naszła mnie ochota na własnego single hop'a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za niecały tydzień zaczynam produkcję mojego piwka. Jaka jest optymalna temperatura powietrza w pomieszczeniu, gdzie będzie stał fermentor podczas przeprowadzania fermentacji cichej i burzliwej? W swoich domowych warunkach mam raczej tylko 3 opcje 14, 19 i 21 stopni. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczynam produkcję mojego piwka. Jaka jest optymalna temperatura powietrza w pomieszczeniu, gdzie będzie stał fermentor podczas przeprowadzania fermentacji cichej i burzliwej?

1. jakbym zaczynał produkcję to bym już dawno szczegóły technologii miał opanowane ;)

2. więc w Twoim przypadku możemy mówić o "domowym warzeniu piwa"

3. a jakie to piwa chcesz warzyć bo od tego zależy w jakich temperaturach ma fermentować?

4. poczytaj

 

EDIT

 

ten wątek jest chyba o czy innym niż fermentacja :(

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczynam produkcję mojego piwka. Jaka jest optymalna temperatura powietrza w pomieszczeniu, gdzie będzie stał fermentor podczas przeprowadzania fermentacji cichej i burzliwej?

1. jakbym zaczynał produkcję to bym już dawno szczegóły technologii miał opanowane ;)

2. więc w Twoim przypadku możemy mówić o "domowym warzeniu piwa"

3. a jakie to piwa chcesz warzyć bo od tego zależy w jakich temperaturach ma fermentować?

4. poczytaj

 

EDIT

 

ten wątek jest chyba o czy innym niż fermentacja :(

Dzięki za odpowiedź. Doczytałem to i owo :)

 

Mam jeszcze 1 pytanie, nie wiem czy to właściwe miejsce, żeby je zadać, ale to jest wątek o moim pierwszym piwie, zatem spróbuje tutaj. :) A mianowicie ile wody użyć do rozpuszczenia ekstraktów słodowych i późniejszego (godzinnego) gotowania, aby otrzymać finalnie 18,5l brzeczki? Serdecznie dziękuję za pomoc :) jutro zaczynam swoją przygodę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile wody użyć do rozpuszczenia ekstraktów słodowych

aby otrzymać finalnie 18,5l brzeczki?

to nie takie proste :(

ilość wody=ilość brzeczki finalna + straty na odparowanie + straty w chmielinach i osad

 

W moim przypadku użył bym ok. 22,5l

No, ale każdy ma trochę inne warunki gotowania :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po 8 dniach fermentacji burzliwej BLG zeszło z 14 do 5. Piwo przelałem więc na cichą fermentację. W przyszłą sobotę zamierzam butelkować, tylko nie wiem ile cukru dać do refermentacji w butelkach i w jakiej formie (cukier do butelek czy syrop cukrowy do całości). Dodam, że po zlaniu na cichą mam 18 litrów cieczy.

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niestety nikt nie odpowiedział na moje pytanie... Doczytałem troszkę i sam dokonałem wyboru co do ilości cukru.

Finalnie po ściągnięciu piwa z nad osadu otrzymałem 17l. Dodałem 3,5g cukru na 0,5l piwa, czyli 119g cukru na całość. Cukier dodałem w postaci syropu cukrowego (minimalna ilość wody, tylko tyle żeby cukier się rozpuścił). Butelki zakapslowałem i odstawiłem do pomieszczenia o temp. 12 stopni.

Czy moje postępowanie było prawidłowe? Po jakim czasie można spróbować pierwszą butelkę?

Edytowane przez Kuczmen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w miarę OK, z tym że przez kilka dni jednak powinieneś potrzymać piwo w temperaturze pokojowej. Szybciej się nagazuje. Pierwszy test możesz zrobić już po tygodniu (w temp. pokojowej nagazuje się w 3-5 dni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.