Skocz do zawartości

Filtracja i wysładzanie - pytanie


Radek

Rekomendowane odpowiedzi

Próbowałem ze 3 razy wysładzać ciągle, natomiast wydajność uzyskiwałem lepszą przy wysładzaniu na raty - choć jest z kolei bardziej upierdliwe, bo trzeba zwracać mętny filtrat z początku tyle razy, ile jest rat, czyli zwykle 3. Nie wiem czy tak jest, czy przy ciągłym coś robiłem źle :) (wlewałem wodę, próbowałem nawet mieszać delikatnie górną warstwę).

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dopuszczaj do odkrycia młóta.

Nie wiem skąd taki przesąd. Nie raz młóto mam odkryte, a w gotowym piwie różnicy żadnej nie widzę.

Tak jak pisze Malinowy Jęczmień - gdy spuszczę filtrat poniżej poziomu młóta to po jego zalaniu bez wzburzania (na talerzyk) zaczyna mi bąblować, zakładam że tam będą kanaliki. Więc mam do wyboru albo nie spuszczać poniżej poziomu młóta (w tej sytuacji czym różni się tam metoda od wysładzania ciągłego?), albo spuszczać poniżej poziomu młóta, ale je wymieszać po dolaniu wody (czyli tak czy inaczej talerzyk zbędny - dodatkowo przy tej metodzie na początku kolejnej raty dostaję muł, który muszę zwrócić).

 

Zainteresowało mnie więc to co Ty pisałeś, że po dolaniu tylko czekasz. A skoro spuszczasz poniżej poziomu młóta to nie tworzą Ci się bąble powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem ze 3 razy wysładzać ciągle, natomiast wydajność uzyskiwałem lepszą przy wysładzaniu na raty - choć jest z kolei bardziej upierdliwe, bo trzeba zwracać mętny filtrat z początku tyle razy, ile jest rat, czyli zwykle 3. Nie wiem czy tak jest, czy przy ciągłym coś robiłem źle :) (wlewałem wodę, próbowałem nawet mieszać delikatnie górną warstwę).

Odczekaj 10minut przed odkręceniem kranika, niech sobie postoi. Nie ma potrzeby mieszać, chyba, że zatka się. Młóto się lubi zbijać jak zejdzie wszystko (odsłoni) i wtedy trzeba mieszać lub naciąć. Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim skromnym zdaniem to wina tego nieszczęsnego talerzyka...dość, że zmniejsza On powierzchnię filtracyjną to jeszcze niejako (to tylko taki domysł świeżaka) może powodować zatrzymywanie filtratu w młócie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem ze 3 razy wysładzać ciągle, natomiast wydajność uzyskiwałem lepszą przy wysładzaniu na raty - choć jest z kolei bardziej upierdliwe, bo trzeba zwracać mętny filtrat z początku tyle razy, ile jest rat, czyli zwykle 3. Nie wiem czy tak jest, czy przy ciągłym coś robiłem źle :) (wlewałem wodę, próbowałem nawet mieszać delikatnie górną warstwę).

Odczekaj 10minut przed odkręceniem kranika, niech sobie postoi. Nie ma potrzeby mieszać, chyba, że zatka się. Młóto się lubi zbijać jak zejdzie wszystko (odsłoni) i wtedy trzeba mieszać lub naciąć.

To dla mnie oczywista oczywistość, że trzeba poczekać na ułożenie się złoża filtracyjnego... zawsze tak robię niezależnie od metody wysładzania.

Nie w tym rzecz - po prostu mam większą wydajność przy wysładzaniu na raty niż przy wysładzaniu ciągłym i nie wiem czy to normalne :)

 

Talerzyka też próbowałem i tylko mi przeszkadzał - wlewałem po prostu kubkiem delikatnie i w różne miejsca.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Mam pytanie. Czy to byłby jakiś problem jakbym dodał do garnka po zacieraniu całą wodę do wysładzania ?

Tylko proszę nie pytajcie do czego jest mi to potrzebne :)

 

Czy problemem będzie tylko większy napór wody na sito ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.