Skocz do zawartości

Kupiłem książke i jej nie rozumiem...


qzder

Rekomendowane odpowiedzi

... właściwie to rozumiem wszystko oprócz paru drobnostek, które ktoś mam nadzieje mi wytłumaczy. Ksiązka przyszła mi z UK: Brewing classic styles. 80 winning recipes anyone can brew by Jamil Zainsasheff and John J. Palmer.

 

1. ' also increase the pre-boil volume as needed to allow a 90-minute boil, which helps reduce DMS in the beer.. - tutaj chodzi po prostu, że mam przedłużyć gotowanie do 90 minut, nie rozumiem słowa pre-boil.

 

2. autor przy różnych stylach mówi o użyciu różnych ilości suchych drożdży. Raz mówi o 9g, raz o 20g, raz 13g, przy bitterze nawet tylko 5g. Czy to może mieć duże znaczenie? Ludzi zazwyczaj wrzucają po prostu paczkę drożdży 11.5g i tyle.

 

3. Przy Dry Stout'cie w rubryce fermentacji jest zdanie które nie do końca rozumiem:

"Use 8 grams od property rehydrated dry yeast, 1.5 liquid yeast packages, or make an appropraite strater. Ferment at 18C. Slowly raise the temperature during the final third of fermentation by 3C to reduce diacetyl levels in the beer. " Co oznacza 'final third of fermentation'?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza 'final third of fermentation'?

 

Najpewniej chodzi o to, że pod koniec fermentacji (po 2/3 fermentacji) należy podnieść temperaturę o 3 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. ' also increase the pre-boil volume as needed to allow a 90-minute boil, which helps reduce DMS in the beer.. - tutaj chodzi po prostu, że mam przedłużyć gotowanie do 90 minut, nie rozumiem słowa pre-boil.

Po prostu jeśli gotujesz 90 minut a nie 60, musisz więcej wysłodzić by mieć więcej brzeczki przed gotowaniem, a w konsekwencji, by końcowa ilośc brzeczki po gotowaniu przez 90 minut była taka sama, jakbys gotował przez 60 minut. Tłumaczenie dosłowne:

 

"również zwiększ objętość (brzeczki) przed gotowaniem według potrzeb, by umożliwić gotowanie 90 minutowe, co pomaga zredukować ilość DMSu w piwie"

 

2. autor przy różnych stylach mówi o użyciu różnych ilości suchych drożdży. Raz mówi o 9g, raz o 20g, raz 13g, przy bitterze nawet tylko 5g. Czy to może mieć duże znaczenie? Ludzi zazwyczaj wrzucają po prostu paczkę drożdży 11.5g i tyle.

Temat-rzeka. Jeśli autor używa różnych ilości, najwidoczniej wg. niego ma to dostateczne znaczenie.

 

3. Przy Dry Stout'cie w rubryce fermentacji jest zdanie które nie do końca rozumiem:

 

"Use 8 grams od property rehydrated dry yeast, 1.5 liquid yeast packages, or make an appropraite strater. Ferment at 18C. Slowly raise the temperature during the final third of fermentation by 3C to reduce diacetyl levels in the beer. " Co oznacza 'final third of fermentation'?

Wygląda to na ostatnie trzy dni fermentacji. Ew ostatnią 1/3.

Edytowane przez Wilkor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. ' also increase the pre-boil volume as needed to allow a 90-minute boil, which helps reduce DMS in the beer.. - tutaj chodzi po prostu, że mam przedłużyć gotowanie do 90 minut, nie rozumiem słowa pre-boil.

 

Musisz tak dostosować ilość brzeczki przed gotowaniem aby uwzględnić 90 minutowe gotowanie - chodzi o odparowaną ilość.

 

2. autor przy różnych stylach mówi o użyciu różnych ilości suchych drożdży. Raz mówi o 9g, raz o 20g, raz 13g, przy bitterze nawet tylko 5g. Czy to może mieć duże znaczenie? Ludzi zazwyczaj wrzucają po prostu paczkę drożdży 11.5g i tyle.

 

Zapewne autor uzależnia to od ilości i gęstości brzeczki nastawnej.

 

3. Przy Dry Stout'cie w rubryce fermentacji jest zdanie które nie do końca rozumiem:

"Use 8 grams od property rehydrated dry yeast, 1.5 liquid yeast packages, or make an appropraite strater. Ferment at 18C. Slowly raise the temperature during the final third of fermentation by 3C to reduce diacetyl levels in the beer. " Co oznacza 'final third of fermentation'?

 

Użyj 8 gramów odpowiednio zrehydratyzowanych drożdży lub 1,5 paczki drożdży płynnych lub przygotuj odpowiedni starter. Fermentuj w 18 stopniach. Powoli podnieś temperaturę w trzecim etapie fermentacji o 3 stopnie żeby zrobić tzw. przerwę diacetylową.

 

Etapy to zapewne fazy fermentacj: krążków niskich, wysokich i opadania.

 

Jeżeli coś pokręciłem to niech mnie ktoś poprawi.

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie przepisy są na 7 galonów (26.5l)

 

Czytałeś dokładnie? 26,5L przed gotowaniem, 23L na końcu gotowania, 21L do fermentora, a 19L do zabutelkowania/kega.

 

Poza tym nie wszystkie są tej samej gęstości i tu jest różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w konsekwencji, by końcowa ilośc brzeczki po gotowaniu w 90 stopniach była taka sama, jakbys gotował w 60 stopniach.

hmm... a co my to za brzeczkę gotujemy w tych temperaturach?

Aha, to chyba taki inny sposób zapisu i tylko ja głupi nijak nie rozumiem tego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.