Skocz do zawartości

Przemyślenia na temat chłodzenia


alert

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku jak zrobiłem chłodnicę , trochu eksperymentowałem . I tak jak piszą koledzy i prawa fizyki ;) , najlepiej jak zimna woda zasilana od góry i jak najwięcej uzwojeń pod powierzchnią . Zimny płyn opada na dno powodując ruch i wypycha ciepła brzeczkę do góry . W sumie dla mnie to było tylko tak akademickie rozważanie , bo tak samo jak kolega @gąska też mieszam co znacznie przyspiesza chłodzenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas ostatniego chłodzenia zdałem sobie sprawę iż popełniłem szkolny bład podawając wodę od dołu. W momencie gdy brzeczka tuż poniżej lustra zostanie w końcu schłodzona, cały fermentor (przy obecnych temperaturach wody w kranie) jest zbyt zimny na zadanie drożdzy (górniaki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steruj chłodzeniem aż otrzymasz temperaturę, jakiej potrzebujesz - wtedy nie jest zbyt zimna :)

 

Po prostu pod koniec gotowania wrzuć do gara termometr (niech się wygotuje - najwygodniejszy taki z czujką) i będziesz miał ciągły odczyt temp. podczas chłodzenia.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie w chwili obecnej nie widzę sensu mierzyć skoro nie ma ruchu, zimne jest na dole a letnie na górze. Mieszać nie chce by nie zainfekować, przełoże tylko wąż, woda popłynie w przeciwnym kierunku powinno być tylko lepiej.

Edytowane przez termos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem problemy z chłodzeniem, ale dostałem porady, które były skuteczne (by lopez):

 

Raz - zasilanie zimnej wody od góry

Dwa - przepływ na początku chłodzenia ustaw jak największy; poniżej 50st C można śmiało zmniejszać; pod koniec (30-20st) można zejść do minimum jeśli woda za droga ;)

Trzy - warto tak skręcić chłodnicę, aby jak największa część znajdowała się tuż pod powierzchnią brzeczki, gdzie temp. jest najwyższa

 

Zauważyłem, że w miesiącach zimowych chłodzenie jest szybsze, ponieważ woda w kranie jest wtedy zimniejsza. W miesiącach letnich zaczyna się to pogarszać. Proszę o potwierdzenie doświadczonych piwowarów.

 

Czytać, czytać jeszcze raz czytać...

Po co ta cała dysputa i zaśmiecanie forum kolejnymi bezsensownymi postami niewielu się chce poszukać... to wszystko już jest napisane. Wnoszę o usunięcie tego postu. Bo naprawdę niewiele wysiłku trzeba żeby to znaleźć.

 

http://www.wiki.piwo.org/Ch%C5%82odzenie_i_transfer_brzeczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie w chwili obecnej nie widzę sensu mierzyć skoro nie ma ruchu, zimne jest na dole a letnie na górze. Mieszać nie chce by nie zainfekować, przełoże tylko wąż, woda popłynie w przeciwnym kierunku powinno być tylko lepiej.

Mierzyć zawsze jest sens - inaczej faktycznie nie wiesz do ilu chłodzić :)

1. Przecież różnica temperatur między górą i dołem nie jest jakaś kolosalna - no i nie jest to oddzielenie na zasadzie grubej kreski :)

2. Możesz delikatnie zamieszać chłodnicą - mnie się to udaje bez podnoszenia wieka (mam specjalnie przyciętą pokrywkę pod rurki chłodnicy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.