Jump to content

Sposoby liczenia IBU


amorph
 Share

Recommended Posts

Zastanawia mnie który ze sposobów liczenia IBU jest używany przez browary rzemieślnicze. Ja znam 3 (arkusz PPPP, Rager, Tinseth) a pewnie są jeszcze inne i każdy różnie się wynikiem i to znacznie. Który Wy uważacie za najlepszy?

Link to comment
Share on other sites

Odczucie IBU jest pojęciem względnym bo np piwa 8blg na poziomie 100IBU na 95% byś nie wypił, natomiast 100IBU np w RIS'ie nie jest już tak wyczuwalne z powodu ogromu innych doznań smakowych. Zresztą to są wzory, z tego co wiem empiryczne, więc pozwalają na określenie "przybliżonego" IBU, dopiero badanie laboratoryjne może ustalić to w sposób dokładny.

Edited by Konus
Link to comment
Share on other sites

Problemem jest tutaj bardziej, że IBU jest bardzo nie dokładny bez pomiaru laboratoryjnego. "1 IBU odpowiada zawartości 1 miligrama izo-alfa kwasów pochodzących z chmielu w 1 litrze piwa." A na odczucie goryczki nie mają wpływu tylko izo-alfa kwasy ,ale też inne składowe chmielu jak beta-kwasy czyli Lupolony ad, pre i jakieś tam jeszcze lupolony. Ogólnie w kraftach pracują ludzie z ogromną wiedzą i z bardzo dużą ilością warek na koncie, gdzie wiedzą co i jak użyć żeby nie przegiąć i osiągnąć dany efekt. Oczywiście pomijam tutaj Dr brew i innych przechmielaczy, którzy walą go bez opamiętania i wmawiają ludziom, że prawdziwy hophead i piwny geek (czytaj idiota) łyknie takie piwo ;) Czasem też dla zabiegu marketingowego robią laboratoryjny pomiar ;) gdzieś czytałem że koszt jego nie był duży coś koło 100 zł za kompleksowe przebadanie piwa. Dodam od siebie że używam obydwie metody Ragera i Tinsetha, wyciągam z nich średnią i takiego poziomu IBU używam. Ale tak jak mówiłem, na odczucie goryczki ma wpływ wiele czynników, a najważniejszy to rodzaj chmielu jaki w piwie użyjemy ;)

A warto poczytać: http://www.piwo.org/files/file/56-odmiany-chmielu-i-ich-specyficzne-cechy-%E2%80%93-aktualne-tendencje-produkcji-w-polsce-unii-europejskiej-i-swiecie/

W necie też był wykład na temat właśnie goryczki z chmielu z WWP ale nie mogę go coś znaleźć teraz.

Edited by Undeath
Link to comment
Share on other sites

Myślę, że nie istotny jest sam wynik IBU obliczony przez kalkulator. Istotne jest byśmy trzymali się jednej konkretnej formy obliczania, bez względu na to której. Chodzi o wyrobienie sobie punktu odniesienia względem przyszłych warek. 60 IBU w IPA obliczone wg BS2 to juz dla nas za dużo? Następnym razem celujemy w 50 i sprawdzamy. Jak cos nie tak, manipulujemy dalej. Aż w koncu wyjdzie i będziemy wiedzieć w jakie wartości mamy się wstrzelić w danym stylu. A to, że akurat w pomiarze laboratoryjnym wyjdzie nam 10 ibu mniej/więcej - co za różnica, ważne że piwo takie jak chcemy :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.