Skocz do zawartości

Chmielenie pierwszego AIPA


Arielos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Stało się. Zakupiłem zestaw i surowce do warzenia. Na pierwszą warkę wybrałem AIPA, jako że lubię te piwa. Zastanawiałem się nad brewkitem, albo zestawem z browamatora, ale uznałem że od razu wypłynę na głębsze wody.

 

Ilość to ok. 10 litrów, nie mam na razie dużego garnka, a fundusze nie pozwalają. Zresztą mniejsza strata jeśli nie wyjdzie jak powinno.

 

Ekstrakty:

 

-Ekstrakt słodowy niechmielony w syropie jasny (Bruntal z Browamatora) 1,7 kg

-Muntons Spraymalt - medium 500 g

 

Drożdże:

 

-Safale US-05

 

Chmiele:

 

-Simcoe 30g

-Chinook 30g

-Citra 30g

-Mosaic 30g

 

I mam do tego dwa pytania:

1. Co ile i w jakich ilościach dodawać chmiel, a także jakiego dorzucić na zimno

2. Czy drożdże dodawać całe, czy może połowę.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z chmieleniem to najlepiej na 60 min, 20 min i 5 min ale każdy ma swoje przyzwyczajenia. Skorzystaj z PPPP do obliczania ekstraktu, IBU itd. Drożdży nawet 1/3 paczki wystarczy ale reszte od razu trzeba szczelnie zamknąć i w miare szybko wykorzystać. Na zimno wszystkie te chmiele są ok. Najmniej dawałbym chinooka a najwięcej citry i mosaica bo te aromaty mi najbardziej odpowiadaja. Z simcoe nie eksperymentowałem.

Edytowane przez amorph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na goryczkę dał bym chinook na 60 i na 30 min podzielić w zależności ile chcesz ibu uzyskać

pozostałe 3 chmiele podzielić po 10g i na 5min ,na 0 i reszta na zimno ,jak chinook został to też do wiadra na zimno

ale to ja bym tak zrobił

 

możesz dodać z 0,2-0,3 cukru ,podbijesz ekstarkt że by wyszło ci spokojnie 10L i wytrawność będzie większa

drożdże daj całe chyba że planujesz szybko drugą warkę taką małą

Edytowane przez Gawon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo IBU mi nie straszne, lubię bardzo mocną goryczkę :) Drożdże dam całe w takim razie, kolejna warka będzie jak poznam efekty pierwszej.

Do obliczania używam BeerTools Pro. A czy gdybym podbijał ekstrakt, to mógłbym użyć do tego glukozy?

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie glukozę też mam, dlatego pytam się czy mogę dać. Walają się w kuchni dwa opakowania i nie mam co z nimi zrobić. Myślę że wykorzystam ją jeszcze przy butelkowaniu. Ile tego chinooka w 60' i 30' musiałbym wsypać, aby uzyskać goryczkę około 60 IBU? BeerTools pokazuje że dwa razy po 10 g, nie wiem tylko na ile można mu ufać.

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwoj: spokojnie z ekstraktów możesz zrobic 20L warke w 10L garze. Będziesz żałował ze tak mało zrobiłeś.

Po wtaroj: skoro juz sie za to wziąłeś to zapoznaj sie z recepturami na forum. Jest ich dziesiątki jeśli nie setki.

Mam wrażenie, ze to jak z próba używania nowych sprzętów, np. elektronicznych, instrukcji nie przeczyt ale spróbuje. Czytać forum-nie boli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na chmielił tak o:

096528ebc0cb9.jpg

 

Jak coś nie zrozumiałem w tym arkuszu to pytaj. W 0' chmiel Simcoe i Citra po wyłączeniu palnika i schłodzenia trochę tego piwa np. do 80C. Potem na cichą wrzuć po 15 g Simcoe i Citra, będziesz zadowolony efektem :)

 

Arkusz ten do projektowania chmielenia możesz pobrać tutaj: http://www.piwo.org/...era-i-tinsetha/

 

Co do drożdży wbrew obiegowym opinią pół paczki to mało na piwo 16 blg 10 litrów (3/4 paczki byłoby idealnie ale po co ją dzielić?), drożdże fakt ruszą ci ale mogą naprodukować różnych smrodów co byś nie chciał mieć w piwie. Uwodnij je przed zadaniem i zadaj całą paczkę, bo nie ma sensu jej dzielić, większa ilość drożdży ci nie zaszkodzi, a fermentacja ruszy ci z kopyta. Jedną z najważniejszych rzeczy w piwowarstwie jest zadanie drożdży zdrowych, o jak najlepszej kondycji i w dobrej ilości. Ale o tym już musisz doczytać na forum :) Drugą jest odpowiednia fermentacja. Zadaj drożdże w temperaturze w jakiej będziesz fermentował piwo najlepiej, a temperaturę fermentacji ustal na maks 20C - 18C otoczenia :) Powodzenia

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.