Skocz do zawartości

napowietrzanie na fermentacji cichej


Pun kOmora

Rekomendowane odpowiedzi

hej,

uwarzyłem IIPA 18'5BLG.

po 1,5tyg cichej w 15'C (wcześniej burzliwa tydzień) przeniosłem fermentator do mieszkania (21'C) celem rozlania. starałem się za bardzo nie majtać, ale zawsze trochę się pomiesza.

po godzinie piwko zaczęło pracować dość znacznie (16'C na ściance miało wówczas). popracowało tak parę godzin i się uspokoiło.

i teraz się zastanawiam - czy ta krótka praca piwa nie została spowodowana lekkim napowietrzeniem w czasie przenoszenia? a co za tym idzie, piwo jeszcze dobrze nie odfermentowało a wpływ ma na to brak tlenu (wysoka gęstość początkowa wymaga dobrego napowietrzenia)?

i czy mogę pobujać trochę fermentatorem aby napowietrzyć lekko brzeczkę? czy efekty całej cichej nie pójdą na marne?

nie chcę ryzykować zakażenia pobierając próbkę. wolę wykorzystać inne możliwości jeżeli są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, zawsze w piwie po burzliwej masz rozpuszczone trochę dwutlenku węgla - po przenosinach zaburzyłeś trochę te delikatną równowagę i tyle ;)

Jeżeli drożdże nie mają co jeść (a na cichej praktycznie nie mają), to nie jedzą :)

 

edit:

Ah, Kantor, ubiegłeś mnie o kilka sekund :D

Edytowane przez alechanted
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czym wnosisz ze popracowalo? Bulknelo z rurki? Fermentor jest dosc plastyczny i po podniesieniu robi sie podcisnienie a po ponownym ustawieniu CO2 moze byc wypchniete. Dodatkowo ogrzanie piwa również powoduje uwalnianie CO2 także to wcale nie musiało być wytworzone po przeniesieniu tlko wcześniej. Swoją drogą 2,5 tygodnia to troche krotko wg mnie jak na takie BLG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popracowało tak parę godzin i się uspokoiło.

słyszałeś o zależności temperaturowej rozpuszczalności gazów w płynach?

pobujać trochę fermentatorem aby napowietrzyć lekko brzeczkę?

nad piwem fermentującym w fermentorze jest CO2, a nie powietrze.

czy efekty całej cichej nie pójdą na marne?

a jakich Ty efektów oczekujesz po "cichej"?

BTW, cicha fermentacja i tak następuje (jest to etap pracy drożdży) bez względu czy piwo przelewasz na czas cichej fermentacji, czy nie.

Są tacy co nie przelewają piwa na cichą fermentację i uzyskują takie same efekty jak Ci, którzy to robią.

 

Doczytaj trochę Wiki i przemyśl temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. słyszałeś o zależności temperaturowej rozpuszczalności gazów w płynach?

 

2. nad piwem fermentującym w fermentorze jest CO2, a nie powietrze.

 

3.a jakich Ty efektów oczekujesz po "cichej"?

BTW, cicha fermentacja i tak następuje (jest to etap pracy drożdży) bez względu czy piwo przelewasz na czas cichej fermentacji, czy nie.

Są tacy co nie przelewają piwa na cichą fermentację i uzyskują takie same efekty jak Ci, którzy to robią.

 

1. tak. dlatego napisałem, że w pomieszczeniu 21'C miało 16'C i pracowało a później przestało - nie osiągając 21'C otoczenia. dla mnie to jest dziwne.

2. tu masz rację - tego nie przemyślałem

3. chodzi mi o klarowanie piwa. drożdże skłaczkowały, opadły. czy bujanie nie zniweczy tego efektu? ale nawiązując do pkt 2 to nie ma sensu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pomieszczeniu 21'C miało 16'C i pracowało a później przestało - nie osiągając 21'C otoczenia. dla mnie to jest dziwne

dla mnie nadal nie jest to dziwne bo podczas takiego ogrzewania temp. piwa nie wzrasta liniowo, a nie musi osiągnąć temp. otoczenia żeby powstający nadmiar CO2 zaczął się uwalniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.