Skocz do zawartości

Pierwsza AIPA, prośba o ocenę


Koolka

Rekomendowane odpowiedzi

Przygotowuje się do pierwszej warki z zacieraniem i mój wybór padł na AIPA. W głowie poukładałem sobie recepturę, wrzuciłem do Beertageta i teoretycznie mieszczę się w stylu ale wolałbym żeby ktoś bardziej zaawansowany przyjrzał się moim planom ;)

Docelowa brzeczka nastawna 20l, 16 BLG, 70IBU

 

Zasyp:

5 kg Weyermann Pale Ale (79%)

0,5 kg Weyermann Carared (8%)

0,5 kg Weyermann monachijski typ II (8%)

0,3 kg weyermann Carapils (5%)

 

Chmielenie (wszystko granulaty):

30g Iunga 60min

30g Iunga 30min

10g Citra 5min

10g Amarillo 5min

10g Cascade 5min

 

na zimno:

10g Citra

10g Amarillo

10g Cascade

 

Jak myslicie, wyjdzie coś z tego czy coś należałoby poprawić, jak oceniacie chmielenie czy może zwiększyc ilości do 20g na zimno?

Edytowane przez Koolka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak lubisz Atak Chmielu (masa karmelu i niezbyt imponujący aromat), to ok. Jak chcesz dobre, wytrawne, aromatyczne IPA to sorry. :)

Wywaliłbym monachijski i carared. Ilość chmieli aromatycznych zwiększyłbym do 120 - 150g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak lubisz Atak Chmielu (masa karmelu i niezbyt imponujący aromat), to ok. Jak chcesz dobre, wytrawne, aromatyczne IPA to sorry. :)

Wywaliłbym monachijski i carared. Ilość chmieli aromatycznych zwiększyłbym do 120 - 150g.

 

Ale masz na mysli dorzucenie więcej na 5min przed końcem warzenia czy wiecej na zimno? i w jakich mniej więcej proporcjach? koło 50g chmieli na 5min i powiedzmy 100g na zimno? sorry, ale to moja pierwsza warka tak mocno chmielonego piwa i po prostu jeszcze mi brakuje wyczucia w tych kwestiach. BTW to właśnie chciałem trochę tego karmelu wyciągnąć w smaku, lubię trochę słodsze IPA więc ten aromat mi jakoś pasuje. Czy może tych słodów karmelowych jest za dużo i zdominują mi smak? no bo oczywiście można pojechać na pełen hardcore i dodać powiedzmy po 20g Citry, Amarillo, Cascade na 5min a potem na zimno dobić jeszcze po 20 każdego z nich ale trochę sie obawiałem że wyjdzie mi przechmielone to piwo wtedy.

Edytowane przez Koolka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz na mysli dorzucenie więcej na 5min przed końcem warzenia czy wiecej na zimno? i w jakich mniej więcej proporcjach? koło 50g chmieli na 5min i powiedzmy 100g na zimno? sorry, ale to moja pierwsza warka tak mocno chmielonego piwa i po prostu jeszcze mi brakuje wyczucia w tych kwestiach?

 

Skoro brakuje wyczucia to jeszcze raz powtórzę - zerknij na sprawdzoną recepturę i sobie wyciągnij proste wnioski. Masz to wręcz czarno na białym.

 

Liczysz, że ktoś Ci na tacy poda: "daj tyle i tyle, a będziesz zadowolony" ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz na mysli dorzucenie więcej na 5min przed końcem warzenia czy wiecej na zimno?

Więcej na zimno + dodatkowa porcja w trakcie chłodzenia (po zbiciu temperatury poniżej 80°C).

 

i w jakich mniej więcej proporcjach?

Na przykład 30g pod koniec gotowania + 40-50g przy chłodzeniu + 50-70g na zimno. Ale to tylko przykład.

 

no bo oczywiście można pojechać na pełen hardcore i dodać powiedzmy po 20g Citry, Amarillo, Cascade na 5min a potem na zimno dobić jeszcze po 20 każdego z nich ale trochę sie obawiałem że wyjdzie mi przechmielone to piwo wtedy.

Zależy co kto lubi. AIPA generalnie jest piwem w którym powinien dominować intensywny aromat amerykańskich chmieli i nie uznaje się że można z tym przegiąć. AIPA im bardziej aromatyczna tym lepiej. "Przechmieleniem" w przypadku AIPA może być ewentualnie zbyt duża goryczka, ale sypanie chmielu na koniec gotowania, chłodzenie i na zimno aż tak bardzo goryczki nie podnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze kombinujesz z zasypem. Nie cudujesz z karmelami. Ponieważ lubię bardzo jasne IPA, wywalił bym słód carared. Postaraj się aby 5% zasypu stanowił zwykły cukier. Dodasz go do gotowania na ostatnie 10 - 15 min. Podbije nieco aromat chmielu i pełnie piwa. Co do chmielenia, musisz być bardziej szczodry z chmieleniem :)

Zrobił bym tak:

 

Chmielenie (wszystko granulaty):

40g - 50g Iunga 60min -> IMO szkoda by mi było na goryczkę tak fajnego chmielu. Zapodaj Warrior albo Magnum

20g Citra 10min

20g Amarillo 5min

20g Cascade 0min

 

na zimno: -> 5-7 dni chmielenia na zimno wystarczy.

30g Citra -> A może Simcoe ?

30g Amarillo

30g Cascade -> Centennial też się nada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu nie napisałeś na 30-45 min ?

że niby to ani na goryczkę ,ani na aromat pewnie

ale nie zapominajmy że smak chmiel też daje ,ale jak kto lubi

ja bym dodał też z 0,2-0,3 kg pszenicznego

Postaraj się aby 5% zasypu stanowił zwykły cukier. Dodasz go do gotowania na ostatnie 10 - 15 min. Podbije nieco aromat chmielu i pełnie piwa.

Chyba raczej wytrawność od cukru a nie pełnia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co kto lubi. AIPA generalnie jest piwem w którym powinien dominować intensywny aromat amerykańskich chmieli i nie uznaje się że można z tym przegiąć. AIPA im bardziej aromatyczna tym lepiej. "Przechmieleniem" w przypadku AIPA może być ewentualnie zbyt duża goryczka, ale sypanie chmielu na koniec gotowania, chłodzenie i na zimno aż tak bardzo goryczki nie podnosi.

Dokładnie tak, karmel powinien być tylko niewielkim dodatkiem, a nie przechodzić na pierwszy plan.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.