Skocz do zawartości

Różnice między chmielami


schloss

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam i czytam, ale generalnie sa rozne na ten temat opinie. Niestety sprzeczne :rolleyes:

Czy warto chmielić znanymi chmielami zachodniej produkcji (ale jednak droższymi) czy stosowanie naszych rodzimych przynosi takie same rezultaty? Mętlik powoli mam

Moim zdaniem nie zawsze da się zastąpić zagraniczne chmiele naszymi polskimi. Wszystko zależy od gatunku/charakteru piwa. Tam gdzie aromat chmielowy nie ma zbyt dużego znaczenia lub tam gdzie chodzi nam o uzyskanie tylko i wyłącznie goryczki tam możemy użyć tylko polskich chmieli. Ale gdy zależy nam na charakterystycznym aromacie danego piwa np. w stylu angielskim, niemieckim, czeskim wtedy moim zdaniem lepiej użyć chmielu zagranicznego, przypisanego do danego gatunku np. Saaz do pilsów w stylu czeskim, Fuggles do India Pale Ale czy Bitter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polski chmiel Lubelski i Marynka jest świetny do wszelakich piw.

Moim zdaniem należy najpierw dopracować się własnych receptur wszelkich gatunków piw na bazie tych chmieli, bo to stosunkowo tania forma (oczywiście browarnicy z zagranicy muszą bulic za nasz chmiel, jak "za zboże").

Potem, znając już dobrze smak wypracowanych receptur, można bawić się w wychwytywanie subtelnych róznic, jakie dają inne odmiany chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Tak się zastanawiam i czytam, ale generalnie sa rozne na ten temat opinie. Niestety sprzeczne :rolleyes:

Czy warto chmielić znanymi chmielami zachodniej produkcji (ale jednak droższymi) czy stosowanie naszych rodzimych przynosi takie same rezultaty? Mętlik powoli mam

To zalezy, jaki rodzaj piwa warzysz i jakie sa oryginalne chmiele w recepturze. Z tego, co wiem to Lublin i Marynka przypominaja Saaz i Tettnanger, wiec spokojnie mozesz je uzywac w takich piwach. W innych piwach, ktore uzywaja inne rodzaje chmieli, inne w smaku do polskich, bym ich nie uzywal. Np. Lublin bym uzyl do niemieckiego Hefeweizen, ale nie do India Pale Ale lub Stouta.

IMO nie warto ryzykowac niesmacznego piwa tylko po to, aby zaoszczedzic pare zlotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co wiem to Lublin i Marynka przypominaja Saaz i Tettnanger, wiec spokojnie mozesz je uzywac w takich piwach.

O podobieństwie Saaz i Lublin wiedziałem, zresztą Lublin jest jego bliskim krewniakiem, to taki Saaz przeszczepiony na grunt polski zaraz po wojnie.

 

Natomiast podobieństwo Marynki i Tettnanger to dla mnie nowość, podejrzewałem go raczej o związki z Magnum. Masz może więcej informacji n.t. pochodzenia tego chmielu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to ze Saaz, Tettnanger, Lublin i Marynka sa nawzajem spokrewnione i naleza do jednej "rodziny" chmieli.

 

PS. Teraz sie zastanawiam: czy Marynka nie jest spokrewniona z Lublin?

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Przeglądając to i owo napotkalem taki adres: http://www.ars.usda.gov/pandp/docs.htm?docid=14772

Nie miałem pojęcia a tu trochę tego jest :cool: i domyślam sie już że to pewnie nie wszyskie odmiany .

Edytowane przez pioturek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając to i owo napotkalem taki adres: http://www.ars.usda.gov/pandp/docs.htm?docid=14772

Usuń kropkę z adresu (ja usunąłem cytując), bo Twój link zwraca: "Error has occurred on this pages. The System Administrator has been notified."

 

Edit: a lista chmieli jest naprawdę niezła! Szkoda tylko że z polskich jest tam tylko lubelski. :cool:

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś trafiłem na takie zestawienie odmian chmieli. Tu ew. też do ściągnięcia w pdf.

Lista mniejsza niż w linku Piotrurka (np nie ma lubelskiego, ale jest już perle), ale za to ze zdjęciami szyszek. No ciekawe, czy bazując na tych zdjęciach dało by się odróżnić odmiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie interesuję nie tyle różnica między polskimi chmielami a zagranicznymi a różnice w naszych rodzimych chmielach. Zastanawia mnie fakt, dlaczego można kupić bez problemu prawie każdy chmiel zagraniczny, a nie ma takiego luksusu jeśli chodzi o chmiele polskie. Ostatnio Scooby pisał o nowym chmielu w USA - dzisiaj "Citre" można kupić bez problemu. Chciałem kupić ostatnio "Lomik" ale się nie da - nie znalazłem go w żadnym sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Lomik to mało interesujący chmiel, taki ubogi krewny Lubelskiego...

 

Ale Sybillę można kupić tylko w HB. Dlaczego tylko tam? To przecież nasz najlepszy chmiel uniwersalny, odpowiednik Perle (o ile chodzi o sposób stosowania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Lomik to mało interesujący chmiel, taki ubogi krewny Lubelskiego...

 

Ale Sybillę można kupić tylko w HB. Dlaczego tylko tam? To przecież nasz najlepszy chmiel uniwersalny, odpowiednik Perle (o ile chodzi o sposób stosowania).

Zgoda z całym szacunkiem ale mając 7 warek na koncie piszesz jakbyś warzył piwo z każdym rodzajem chmielu. Nie widziałem w twoim wątku, żebyś wykorzystywał w swoim browarze Lomik, Sybille czy Perle. Poza tym ja szukałem chmiel "Lomik", żeby wykorzystać go do grodzisza - więc nie interesowało mnie to, że podobno jest mało szlachetny ale to, że był pierwotnie używany do piwa grodziskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.